artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia assistance

Fan caravaningu polubi Crit'Air?

Czas czytania 2 minuty
Fan caravaningu polubi Crit'Air?

Pojazdy niezarejestrowane we Francji, od 1 kwietnia 2017 r. również będą musiały posiadać winietki ekologiczne Crit’Air, by poruszać się po strefach, w których takie są wymagane. 

Od 1 kwietnia 2017 roku posiadaczy samochodów spoza Francji zacznie obowiązywać system winiet ekologicznych. Z tym dniem brak naklejki w strefie ograniczonego ruchu (fr. ZCR - zone à circulation restreinte) oznacza grzywnę - w wysokości 68 EUR dla samochodów osobowych i 135 EUR dla samochodów ciężarowych i autobusów. 

Fan caravaningu polubi Crit'Air? 1Winietę Crit’Air – także oczywiście dla pojazdów niezarejestrowanych we Francji - można będzie zamówić na witrynie https://www.certificat-air.gouv.fr/

System winiet ekologicznych opiera się na klasyfikacji pojazdów według 6 kategorii efektywności energetycznej (np. pojazdy wodorowe i elektryczne należą do I kategorii). 

Do niedawna pouczenie

Przypomnijmy. Francuski rząd wprowadził system winiet ekologicznych dla swych obywateli w lipcu 2016r. Wprowadzenie kolorowych winietek pozwolić miało na dostosowywanie ruchu drogowego w przypadku podwyższonego zanieczyszczenia atmosferycznego. Zainteresowanie nimi było jednak na tyle znikome, że w razie kontroli kończyło się na pouczeniu. Teraz się to zmieni.

Po półrocznym okresie przejściowym, od 1 lutego 2017 r. winieta Crit’Air staje się w Paryżu obowiązkowa dla wszystkich kierowców, którzy chcą poruszać się w strefie ograniczonego ruchu. Z początkiem tego roku kontrole nie tylko się nasiliły. Służby wyposażono w systemy automatycznej weryfikacji pojazdów. 

ReklamaFan caravaningu polubi Crit'Air? 2
Nie tylko Paryż

To nie koniec utrudnień dla wiekowych pojazdów. Francuskie strefy ekologiczne są obowiązkiem każdej gminy, co też uregulowano w rozporządzeniu krajowym Décret ZCR 2016-847 z dn. 28.06.2016 r. A to oznacza, że każda gmina reguluje, które kategorie pojazdów mogą wjeżdżać do strefy ekologicznej o danej porze. Fan caravaningu polubi Crit'Air? 3

W jakich porach będzie obowiązywał zakaz wjazdu? Reguły ustalane są przez rady miasta, dlatego nie są jednolite dla całej Francji. Zdarzyć się może, że ruch będzie ograniczony przez wybrane dni. Informacje o zakazach wjazdu będziemy musieli odczytać ze znaków drogowych.


Administrator23.02.20170
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News