artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord Makita
Do 2022 roku zmiana przeznaczenia bez dodatkowego podatku akcyzowego
  fot. Globe-Traveller

Do 2022 roku zmiana przeznaczenia bez dodatkowego podatku akcyzowego

Udało się! Dosłownie przed paroma minutami w Sejmie przeszła poprawka dotycząca wydłużenia okresu ochronnego dla pojazdów specjalnych-kamperów. Do 1 lipca 2022 roku będziemy mogli zmienić przeznaczenie auta bez dodatkowego podatku akcyzowego. Dotyczy to nie tylko firm, ale też osób prywatnie zabudowujących swoje pojazdy.

Za wprowadzeniem poprawki głosowała cała Lewica, Konfederacja, przedstawiciele Kukiz’15, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, posłowie Szymona Hołownii, Jarosława Gowina oraz kilku posłów Zbigniewa Ziobro.

- Trzeba jednak podkreślić, że to Krzysztof Bosak i "Konfederacja" rozpoczęła procedowanie tego trudnego tematu. To oni od początku do końca trzymali pieczę nad poprawkami, spotykali się, rozmawiali - komentuje Andrzej Zawiliński, przedstawiciel Grupy Elcamp do której należy marka kamper-vanów Globe-Traveller. 

To bardzo dobra wiadomość dla całej branży. Przypomnijmy, że polskie firmy zabudowujące kamper vany, za pośrednictwem polityków i „Polskiej Grupy Caravaningowej” od kilku miesięcy robili wszystko by zmienić nowe zasady akcyzowe.

- Do działań zasiedliśmy wspólnie z największymi, polskimi firmami. Muszę jednak podkreślić gigantyczne zaangażowanie i wkład Sławomiry Podwojskiej, która dbała o całą merytorykę. Bardzo jej dziękuję - dodał Zawilińśki. 

Dzisiejszy wynik głosowania skomentował również Marek Balicki, właściciel marki Balcamp.pl:

- Jestem pozytywnie zaskoczony, że udało się wprowadzić te poprawki i odroczyć temat o rok. Nadal jednak nie możemy spocząć na laurach. Chcemy zmienić całkowicie kształt tej ustawy bo w obecnej formie nadal jest ona bardzo kiepska. 

ReklamaSródtekstowy YT PC
W rozmowach i pracach nad zmianami uczestniczył też Karol Szymański, właściciel firmy Wavecamper zabudowującej pojazdy marki Volkswagen. Bardzo pozytywnie wyraził się na temat spotkań przeprowadzonych z Ministerstwem Finansów.

- Niewątpliwie politycy zauważyli nas jako grupę caravaningowców i jako grupę producentów pojadzów kempingowych. Mam wrażenie, że zostaliśmy po prostu zrozumieni. Rozmowy z MF trwały 1,5 godziny, ale nikt nie naciskał by szybko je zakończyć. Przedstawiciele Ministerstwa oddelegowali nawet osoby do dalszych rozmów. Zyskaliśmy rok by doprowadzić tę sprawę do szczęśliwego finału. 

Szymański zaznaczył, że martwi go interpretacja nowych przepisów. Ma nadzieję, że prawo podatkowe nie będzie działać wstecz a nowe zapisy ustawy rzeczywiście będą obowiązywać do 1 lipca 2022 roku. 


Bartłomiej Ryś30.03.20215