Reklama
Bilbord Dometic podstrony

TARGI

ponad rok temu  13.04.2018, ~ Rafał Dobrowolski   

Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej

Fot. R. Dobrowolski

W Zabrzu rozpoczęła się X edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych. Wśród wystawców nie zabrakło akcentu caravaningowego. Kampery z alkowami prezentują firmy Benimar Polska i Biuro Podróży Speedtravel.

Jeszcze do jutra w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu potrwa wydarzenie skoncentrowane na promocji turystyki postindustrialnej. Kolejny raz z rzędu w targach uczestniczą przedstawiciele instytucji i właściciele obiektów dziedzictwa przemysłowego: kopalń udostępnionych do zwiedzania przez turystów, szlaków turystyki poprzemysłowej, browarów otwartych dla ruchu turystycznego, winnic i winiarni, szlaków rękodzieła artystycznego, podziemnych tras turystycznych, fortyfikacji. 

Wiele wskazuje, że jubileuszowa edycja Targów Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej zapisze się niebywałą promocją idei caravaningu! Egzemplarze naszego magazynu „Polski Caravaning” cieszą się niesamowitym wzięciem na stoisku firmy Benimar Polska.

- Nie trzeba było specjalnie zachęcać do lektury „PC”, a nas szczególnie cieszy zainteresowanie najmem kamperów z naszej floty, która czeka na fanów turystyki po sąsiedzku z Zabrzem, bo w Kędzierzynie-Koźlu – powiedział Bartosz Księżarek z firmy Benimar Polska.- 6-osobowy model z alkową Benimar Sport 346 wydaje się być idealną bazą dla debiutujących fanów caravaningu i właśnie taki zdobi nasze stoisko. Największym zaskoczeniem pierwszego dnia targów było niebywałe zainteresowanie antenami satelitarnymi marki Megasat. Jutro czeka nas drugi, w opinii stałych bywalców imprezy, wybitnie biznesowy dzień targów.

To jest prawdziwy dom…

Pokład kampera tłocznie oblegali najmłodsi – skądinąd pierwszy dzień targów zdominowały wycieczki szkolne - m.in. z Międzynarodowej szkoły Podstawowej w Zabrzu, i co rusz było słychać gromkie nawoływania: Proszę Pani, to kamper, to jest prawdziwy dom na kołach!  

W sąsiedztwie stoiska Benimar Polska prezentuje się Biuro Podróży Speedtravel, którego najnowszym nabytkiem w flocie pojazdów turystycznych jest kamper BELA easy.

Wzorem poprzednich edycji targów w Zabrzu na odwiedzających czekają liczne konkursy i atrakcje, degustacje regionalnych specjałów, występy muzyczne, warsztaty rzemieślnicze oraz warsztaty edukacyjne. A dodatkową zachętą jest wstęp wolny dla odwiedzających imprezę.

targi.zabrzewsercuslaska.pl

Pierwszy dzień targowy poprzedziła konferencja, której gościem specjalnym byli przedstawiciele Republiki Peru. Motywem przewodnim spotkania były „dary ziemi w tworzenia turystycznych marek terytorialnych”.

- Alberto Salas Barahona, Ambasador Republiki Peru w Polsce przedstawił wysiłki swego kraju w promocji spójnej marki prezentującej bogactwa spuścizny kultur inkaskich – wspomniała nam Olga Boron z sekcji handlowo-turystycznej Ambasady Republiki Peru.- W prezentacji podkreślił rozwój ekonomiczny republiki, która stanowi najciekawszą destynację dla smakoszów kuchni. Trzeba bowiem wiedzieć, że w najważniejszych plebiscytach Peru rokrocznie zajmuje I miejsce i słusznie wielu podróżujących uznaje ten kraj za najlepszą destynacje kulinarną w świecie. Z Polską łączy nas górnictwo, a udział w targach stanowi okazję czerpania doświadczeń w zagospodarowaniu postindustrialnych terenów w obszary zorientowane na obsługę współczesnego turysty. Skądinąd z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie fanów turystyki – także oczywiście motorowej, krajem, który kojarzyć mogą fani caravaningu choćby z Rajdu Dakar.

„Medycyna na Krańcach Świata” 

Ciekawym wątkiem targów jest udział w imprezie pomysłodawców kampanii skierowanej do początkujących miłośników egzotycznych wypraw, zarówno chcących podróżować indywidualnie, jak i rodzinnie. Celem inicjatywy jest edukacja i kształtowanie prawidłowych postaw w zakresie profilaktyki oraz ochrony zdrowia 

- Jak wyposażyć apteczką, z kim skonsultować się przed wyjazdem zagranicznym, gdzie są certyfikowane centra medycyny podróży – to wszystko stawi motyw przewodni naszego stoiska „Medycyna na Krańcach Świata” - wspomniał Piotr Jagucki.

Promocja idei caravaningu

Jak nam się udało dowiedzieć, w zabrzańskim magistracie dojrzewa myśl, by tereny poprzemysłowe zagospodarować z myślą o infrastrukturze kempingowej.

- Odkąd prezydent Miasta Małgorzata Mańka- Szulik odkąd w roku 2006 objęła to stanowisko i odtąd jednym z priorytetów jest, by nieczynne obiekty żyły turystyka, kulturą, edukacją i tak się dzieje – zapewnia Sławomir Gruszka, rzecznik magistratu w Zabrzu.- Mając świadomość przemysłowej tradycji, zwłaszcza przemysłu ciężkiego postanowiliśmy ową spuściznę wykorzystać na cele turystyczne. Dziś mamy znaną na świecie kopalnię Guido, a też kopalnię Luiza. Tych podziemnych miejsc mamy sporo z myślą o turystach. Kilkanaście lat temu podglądaliśmy innych. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że to nasze rozwiązania są przykładem dla konkurencji. Podczas wczorajszej Konferencji pojawił się zamysł budowy infrastruktury nieodzownej dla postoju kamperów i przyczep kempingowych. Samorząd najpewniej wkrótce podejmie się analizy ramy prawnych dla takiej inwestycji. Pokusa promocji Zabrza jest niemała, skoro rokrocznie odwiedza nas ok. 145 tys. turystów. Obiekty poindustrialne są magnesem wizyt, a ambitne plany zakładają podwojenie tej liczby w ciągu najbliższych 2 lat.

Wspomnijmy na koniec. Gościem specjalnym tegorocznych Targów jest Mieczysław Bieniek, były górnik, który po ciężkim wypadku rozstał się z kopalnią i rozpoczął nowy, podróżniczy etap w swoim życiu.

GALERIA ZDJĘĆ

Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe
Jesteśmy na Targach Dziedzictwa Przemysłowe

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony