artykuły

wiadomosciWIADOMOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper
Skorzystaj z bezpłatnej kontroli oświetlenia
  fot. Rob Hayman/Unsplash

Skorzystaj z bezpłatnej kontroli oświetlenia

Czas czytania 2 minuty

„Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” – pod takim hasłem prowadzona jest kampania, której celem jest uświadomienie kierującym wpływu jakości i stanu oświetlenia na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a w ramach której na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w pojazdach.

Jak wynika z danych Instytutu Transportu Samochodowego, aż 98% polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40% skarży się, że ich światła świecą za słabo. Analizy ITS wskazują również, że tylko ok. 30% pojazdów spośród wszystkich poruszających się po drogach ma prawidłowo lub zaledwie akceptowalnie ustawione światła.

Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego – zwłaszcza w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem, co ma szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

W ramach kampanii na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Pierwsza taka kontrola odbyła się w miniony weekend, kolejne okazje nadarzą się 19 listopada i 3 grudnia br. Wykaz ponad 1300 stacji, które biorą udział w kampanii, znajdziecie TUTAJ.

Zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego kampania potrwa do 15 grudnia br.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Więcej na: www.its.waw.pl


Krzysztof Dulny 07.11.20220
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News