artykuły

wiadomosciWIADOMOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Mobilność osób z niepełnosprawnością

Mobilność osób z niepełnosprawnością

Czas czytania 4 minuty

Rusza pierwsza tura naboru wniosków w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Jego celem jest wzrost niezależności osób z niepełnosprawnością ruchową oraz ułatwienie im aktywności społecznej lub zawodowej poprzez zapewnienie dostępu do korzystania z samochodu osobowego. To aż 250 mln złotych w budżecie PFRON.

Nabór wniosków prowadzony będzie w czterech turach, ale nie dłużej niż do wyczerpania budżetu Programu. Najbliższe tury odbędą się w terminach 01.03 - 31.03.2023 r. oraz 30.06 - 31.07.2023 r. Tura trzecia przypadnie na okres od 29.09 - do 31.10.2023 r., a ostatnia od 29.03.2024 r. do 30.04.2024 r.

Program "SAM" Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczy części kosztów zakupu dostosowanego samochodu osobowego. tj. pojazdu, w którym dokonano technicznych dostosowań pod kątem indywidualnych potrzeb kierowcy lub pasażera z niepełnosprawnością wymagającą poruszania się na wózku inwalidzkim. Dostosowania powinny być wykonane w sposób, który umożliwia zajęcie miejsca kierowcy lub pasażera bez konieczności przesiadania się z wózka inwalidzkiego. Przy takim rozwiązaniu zarówno kierowca, jak i pasażer korzystają z dostosowanego samochodu podróżując na wózku inwalidzkim.

Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup nowego dostosowanego samochodu osobowego lub używanego.

Ile możesz otrzymać?

Jeśli wnioskujesz o dofinansowanie zakupu samochodu dostosowanego do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną jako kierowca, możesz uzyskać nawet 80 % dofinansowania przy kwocie zakupu do 150 000 zł. Jeśli natomiast wnioskujesz o dofinansowanie samochodu dostosowanego do podróży osoby z niepełnosprawnością jako pasażera, możesz uzyskać nawet 85 % dofinansowania przy kwocie zakupu do 130 000 zł.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Dofinansowanie może uzyskać osoba z niepełnosprawnością, która nie może poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego i posiada ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Konieczne jest także złożenie oświadczenia, że osoba korzystająca z pojazdu dofinansowanego ze środków Programu, nie dokona jego zbycia przez okres co najmniej 60 miesięcy od dnia otrzymania dofinansowania.

Volkswagen Caddy, Caddy Maxi i Caravelle z dopłatami

W ramach programu dostępne są aż trzy modele marki Volkswagen Samochody Dostawcze: Volkswagen Caddy, Volkswagen Caddy Maxi i Volkswagen Caravelle z dedykowaną zabudową. Przy zakupie specjalnie skonfigurowanego samochodu, kupujący może uzyskać dopłatę z PFRON w wysokości nawet 85% wartości pojazdu.

Zakup tak przystosowanego samochodu marki Volkswagen Samochody Dostawcze z programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” to ogromna korzyść finansowa. Doskonałym przykładem jest tu np. Volkswagen Caddy, którego cena dzięki dofinansowaniu z PFRON, może wynieść jedynie 54 000 złotych. W przypadku modelu Caddy Maxi, cena końcowa z dofinansowaniem wynieść może 62 217 złotych.

Wjazd wózkiem do środka Volkswagena Caddy lub Caddy Maxi ze specjalną zabudową jest możliwy przy pomocy specjalnej rampy opuszczanej w tyle pojazdu. Następnie przy pomocy pasów bezpieczeństwa i specjalnych zaczepów, wózek wraz z pasażerem jest blokowany i można rozpocząć podróż. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wózek blokowany jest na wysokości drugiego rzędu siedzeń, więc osoba towarzysząca jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

ReklamaŚródtekstowy 2 Motor Show 01.02-02.04 Sebastian
- Nasze samochody z zabudową pozwalającą na przewóz osób na wózkach inwalidzkich posiadają odpowiednie świadectwa homologacji, które potwierdzają bezpieczeństwo wykonanej modyfikacji. Niniejsze świadectwo pozwala również spełniać formalne wymogi postawione przez PFRON w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” - mówi Andrzej Krawiec, dyrektor sprzedaży Volkswagen Samochody Dostawcze.

- Oferujemy zatem klientom gotowe rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Biorąc przy tym pod uwagę wysokość dopłat z programu PFRON, to dla klientów niezwykle atrakcyjna oferta.

Fot. Volkswagen Samochody Dostawcze


Rafał Dobrowolski17.02.20230