artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord volkswagen 19.05-18.06 Jakub
Polacy zarejestrowali w I półroczu
  fot. Bartłomiej Ryś

Polacy zarejestrowali w I półroczu

Jakie marki kamperów, a jakie przyczepy cieszą się teraz największym zainteresowaniem wśród Polaków? Park zarejestrowanych pojazdów kempingowych rośnie jak na drożdżach. I co ciekawe, w największym stopniu za sprawą fabrycznie nowych modeli!

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) bazując na danych CEP dostarcza najnowszych danych na temat rynku pojazdów kempingowych. Pierwsze półrocze zamknęło się rejestracją 1357 nowych samochodów kempingowych. W analogicznym okresie ubiegłego roku zarejestrowano ich 555, więc wzrost jest gigantyczny, niemal 2,5-krotny! Nowe przyczepy w I połowie 2021 roku? Zarejestrowano 682 sztuk takich, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku 297, więc i tu padł nowy rekord.

A jak wygląda zainteresowanie używanymi pojazdami kempingowymi? Gdy porównać dwa pierwsze kwartały 2020 i 2021, to w Polsce zarejestrowano teraz o 64,9% więcej kamperów i o 41,2% więcej przyczep. Rynek wtórny kamperów niezmiennie w największym stopniu zasilają modele sprowadzane z Niemiec. Na drugim miejscu, analizując pochodzenie sprowadzanych, używanych samochodów kempingowych w I połowie 2021, jest Francja, na trzecim Belgia. Holandia i Włochy zamykają stawkę TOP 5. Co trzecia używana przyczepa została w tym półroczu sprowadzona z Wielkiej Brytanii, ale ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku sprowadziliśmy takich z Francji, która zamyka stawkę. Dania, Holandia, Niemcy – te kraje rosną w siłę, biorąc pod uwagę pochodzenie używanych przyczep, jakie są po raz pierwszy rejestrowane w Polsce.

TOP 10 najpopularniejszych marek

Jakie marki kamperów, a jakie przyczepy cieszą się w tym roku największym zainteresowaniem wśród Polaków? PZPM ustalił, że w pierwszą dziesiątkę nowych kamperów ponownie otwiera marka Volkswagen z liczbą 324 sztuk (+165,6%). Na drugim miejscu jest Roller Team (+122,5%), a na trzecim BENIMAR (+272,5%). Poza podium w TOP 10 znalazły się: CI, Dethleffs, Chausson, Adria, Westfalia, Hymer, Capron ex aequo z Carthago. Hobby, Dethleffs, Niewiadów – w takiej kolejności kształtują się miejsca pośród nowych przyczep. Top 10 zamykają marki Knaus, Adria, Fendt Caravan, Weinsberg, Sterckeman, Tabbert, Basoglu Karavan. Porównując to półrocze do analogicznego okresu 2020r., uwagę zwraca rosnąca popularność polskiego producenta (+337,5%). Mowa oczywiście o marce Niewiadów. O ile też nowiutkie przyczepy Sterckeman znalazły w 1 półroczu 2020r. tylko dwóch nabywców, to teraz aż 16.

A co wiemy o używanych pojazdach? I tym razem pośród używanych samochodów kempingowych liderem pierwszych rejestracji jest Fiat. Jego przewaga w pierwszym półroczu zmalała jednak o ok. 3% nad kolejnymi w rankingu markami pojazdów: Ford, Volkswagen, Mercedes-Benz, Peugeot, Citroen, Renault. Dziesiątka najpopularniejszych używanych przyczep, jakie sprowadzili Polscy, pozostaje taka sama jak rok temu. To półrocze zapisuje się spadkiem (-14,3%) importu angielskich przyczep BAILEY, ale i tak z liczbą 215 sztuk marka ta utrzymała 7. pozycję w rankingu.


Rafał Dobrowolski09.07.20211