artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Mobilność bez barier z PFRON tylko do 31 marca

Mobilność bez barier z PFRON tylko do 31 marca

Czas czytania 3 minuty

Ruszyła III tura prowadzonego przez PFRON programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. W budżecie programu jest 30 mln złotych na wsparcie finansowe przy zakupie nowego lub używanego samochodu wraz z dostosowaniem do potrzeb pasażera ze znacznym stopniem niepełnosprawności, który porusza się tylko z pomocą wózka inwalidzkiego.

Składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (https://sow.pfron.org.pl/). Po upływie terminu składania wniosków w danej turze naboru, w każdym oddziale PFRON tworzy się listę rankingową złożonych wniosków, ułożoną według sumy liczby punktów za spełnianie poszczególnych kryteriów.

Dofinansowanie przyznawane jest, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, według kolejności z listy rankingowej do wyczerpania puli środków będącej w dyspozycji danego oddziału PFRON. Do wniosku o dofinansowanie konieczne jest m.in. ważne orzeczenia o niepełnosprawności i wskazanie przewidywanej ceny brutto zakupu dostosowanego samochodu osobowego.

Poziom dofinansowania

Osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny mogą w ten sposób liczyć na ogromną korzyść finansową przy zakupie tak przygotowanego samochodu marki Volkswagen Samochody Dostawcze. Warunkiem jest specjalna, dedykowana zabudowa z homologacją, umożliwiająca wjazd wózkiem inwalidzkim do wnętrza samochodu. A też odpowiednie świadectwa homologacji potwierdzające bezpieczeństwo wykonanej modyfikacji.

Jak to wygląda w praktyce? Wysokość dopłat wynosi aż 85% do kwoty 130 tys. zł wartości pojazdu, natomiast nadwyżka ponad kwotę 130 tys. zł, ale nie przekraczająca 200 tys. zł finansowana jest z PFRON w wysokości 50% tej sumy. Przykładowo, model Caddy Life z silnikiem 1.5 TSI, z sześciobiegową manualną skrzynią biegów i z dedykowaną zabudową kosztuje 199 145 zł. brutto. Dzięki dofinansowaniu z PFRON, którego wysokość w tym wypadku sięga 145 073 zł, cena końcowa dla klienta wynosi jedynie 54 073 złote.

ReklamaMobilność bez barier z PFRON tylko do 31 marca 1
Z homologacją drugiego stopnia

A jak od strony technicznej wygląda przewóz osoby z niepełnosprawnością takim samochodem? Samochód musi być zaadaptowany na potrzeby pasażera na wózku inwalidzkim zgodnie z wytycznymi producenta(tak jak w przypadku kamperów, tu też mowa o homologacji drugiego stopnia). W przypadku VW Caddy mamy 4 pasy mocujące wózek, w tym przednie napinane elektrycznie, 3 punktowy pas bezpieczeństwa dla pasażera na wózku oraz opcjonalny zagłówek usztywniający plecy i zabezpieczający głowę w przypadkach gwałtownego hamowania.

Wjazd wózkiem do środka ze specjalną zabudową jest możliwy przy pomocy specjalnej rampy opuszczanej w tyle pojazdu. Następnie przy pomocy pasów bezpieczeństwa i specjalnych zaczepów, wózek wraz z pasażerem jest blokowany i można rozpocząć podróż. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wózek blokowany jest na wysokości drugiego rzędu siedzeń, więc osoba towarzysząca jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Fot. Volkswagen Samochody Dostawcze


Michał Żak07.03.2024 zdjęć 1
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News