artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
To społeczność caravaningowa zaangażowała się w rozwój systemu, a konstruktywnym konsultacjom towarzyszyły intensywne rozmowy z producentami OEM
To społeczność caravaningowa zaangażowała się w rozwój systemu, a konstruktywnym konsultacjom towarzyszyły intensywne rozmowy z producentami OEM

Kontroluj co chcesz. Truma iNet X

Czas czytania 4 minuty

Uwolnienie protokołu transmisji danych staje się rzeczywistością. Nowy standard zarządzania obowiązuje od stycznia 2022 r. Truma Open Innovation – inicjatywę mocno wsparła brać caravaningowa.

Uwolnienie protokołu transmisji danych to obietnica kontroli nad temperaturą – obojętnie kto jest dostawcą ogrzewania postojowego, nie tylko zarządzając ogrzewaniem postojowym czy ciepłą wodą w bojlerze. Jest wielce prawdopodobne, że z systemem Truma iNet X zyskamy kontrolę nad wieloma innymi odbiornikami mocy, by wspomnieć pokładowe multimedia, czyli radio i TV. Zacznijmy jednak od początku. Od targów Caravan Salon 2021. To właśnie wtedy lider autarkii począł zbierać ankiety od użytkowników przyczep i kamperów. Wzięli oni udział nie tylko w zakrojonej na szeroką skalę ankiecie – do dziś zebrano 1170 cennych opinii. Przekazane uwagi co do wyzwań i potrzeb społeczność caravaningowa przekuła w konkretne propozycje.
– Oczywiście bardzo cieszy nas fakt, że tak wiele osób wzięło udział w naszej ankiecie, aby udzielić szczegółowych odpowiedzi na temat swoich potrzeb – podkreśla Alexander Wottrich, prezes zarządu Truma Group. – Zebrane opinie dowodzą, jak bardzo użytkownicy produktów marki Truma chcą angażować się w rozwój i doskonalenie ich funkcjonalności.
Pytanie otwierające ankietę brzmiało następująco: Jeśli mowa o podróżowaniu z przyczepą kempingową lub kamperem, to co ułatwiłoby postój na kempingu? I gdzie szukać źródeł mało satysfakcjonującego komfortu? To właśnie najczęściej deklarowana potrzeba dała firmie Truma dodatkowy impuls przy wprowadzaniu na rynek systemu Truma iNet X, którego koncept został zaprezentowany na targach Caravan Salon. Trzeba bowiem wiedzieć, że aż 31% ankietowanych pożąda tylko jednego wyświetlacza, tylko jednego pulpitu zarządzającego funkcjonalnością zabudowy kempingowej. Brak takiego rozwiązania fani caravaningu uznają za największą przeszkodę w wygodnym (i szybkim!) przeglądaniu trybów pracy ogrzewania postojowego, bojlera z ciepłą wodą, klimatyzacji itd. Wyniki ankiety potwierdziły tym samym znaczenie systemu Truma iNet X dla powiększania komfortu wypoczynku. Jeden z respondentów bodaj najtrafniej wyraził swe życzenie: chciałbym mieć możliwość efektywnego podłączenia poszczególnych urządzeń w mojej przyczepie kempingowej, podobnie jak w przypadku inteligentnych urządzeń domowych, którymi można sterować z jednego pulpitu lub intuicyjnej ikony w telefonie komórkowym.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Drugą najczęściej zgłaszaną potrzebą była funkcja sterowania urządzeniami w sposób zdalny. 26% respondentów potwierdziło, że ułatwiłaby ona podróżowanie i zarządzanie domami na kołach na czas postoju. Co najbardziej doskwiera fanom caravaningu? W równym stopniu utyskują na brak możliwości odczytu zasobności gazu w butlach (13%), poziomu wody (13%), naładowania baterii (12%). Mniejsze znaczenie miały takie aspekty, jak status działania kamer systemów ADAS (2%), paneli słonecznych (2%), systemów multimedialnych i satelitarnych (1%), czujników ruchu i alarmowych (1%).
Wspomniane badanie ankietowe dostarczyło firmie Truma cennych informacji. Te wdrożono w finalnym rozwiązaniu o nazwie Truma iNet X. Co istotne, debiut rynkowy nie oznacza końca doskonalenia systemu. To dopiero początek długofalowego projektu w ramach Truma Open Innovation. 
Co dziś wiemy o Truma iNet X? Nowy system operacyjny umożliwia nie tylko sterowanie różnymi urządzeniami, wykorzystuje także zalety nowego podejścia. Uwolnienie protokołu transmisji danych oznacza, że jeden panel sterujący będzie mógł obsługiwać nie tylko urządzenia marki Truma, ale też konkurencyjnych dostawców. Już po instalacji możliwe jest podłączanie kompatybilnych urządzeń i dodawanie usług. W ten sposób system jest dostosowany do bieżących potrzeb użytkowników.
Z początkiem 2022 r. system zarządzania pokładem przyczep i kamperów jest dostarczany do zakładów montażowych w Europie. Panel Truma iNet X Pro jest już dostępny w wybranych modelach producentów takich marek, jak: Knaus Tabbert (Weinsberg), Carthago (Malibu) i Trigano (CI, Roller Team, Benimar). Wersja Pro może być montowana wyłącznie przez producentów pojazdów. Natomiast panel Truma iNet X powstał z myślą o rynku wtórnym. Jakkolwiek rozwiązania te są ze sobą kompatybilne, to najistotniejsza różnica dotyczy podłączenia czujników.

Kontroluj co chcesz. Truma iNet X 2

ReklamaKontroluj co chcesz. Truma iNet X 3
Prócz panelu pokładowego Truma iNet X na rynku debiutuje aplikacja na urządzenia mobilne

Kontroluj co chcesz. Truma iNet X 4
System umożliwia zarządzanie rozlicznymi odbiornikami mocy (ogrzewaniem postojowym, klimatyzacją, lodówką) i komfortu, np. systemem audio

Fot. Truma

Artykuł pochodzi z numeru 2 (104) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator14.08.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News