artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kompleksowa ochrona w cenie samochodu

Kompleksowa ochrona w cenie samochodu

Czas czytania 5 minut

Naprawa, holowanie auta czy samochód zastępczy mogą wygenerować spore koszty – szczególnie podczas zagranicznych podróży. Wiele marek pojazdów oferuje bezpłatną opiekę assistance. Pytanie: na co może liczyć fan caravaningu, skoro zabrał ze sobą ekwipunek dla całej rodziny i jakby tego było mało – podróżuje z przyczepą kempingową.

Nieprzewidziane sytuacje na drodze mogą przydarzyć się każdemu kierowcy, a podczas podróży wakacyjnych skutecznie popsuć humory naszej załodze. Fani caravaningu wożą ze sobą sporo ekwipunku. To nie tylko sprzęt sportowy przewożonego na bagażniku zewnętrznym. To czasem czworonożny przyjaciel. Gdy dochodzi do tego masa raczej mało poręcznego sprzętu na pokładzie przyczepy czy właśnie kampera, to pojawia się pytanie: czy moja polisa zadziała skutecznie?

Za przykład weźmy tu bezpłatną opiekę assistance w ramach programu Ford Pomoc, która chroni właściciela pojazdu przed niespodziewanymi wydatkami oraz oferuje wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży. Globalna marka chwali swą propozycję na różne sposoby.

– Bezpieczeństwo i komfort naszych klientów jest jednym z najważniejszych elementów DNA naszej marki. Dlatego każdy nowy Ford ma zapewnioną bezpłatną ochronę assistance na czas gwarancji podstawowej w ramach programu Ford Pomoc. Dzięki temu kierowca otrzyma pomoc na miejscu zdarzenia lub holowanie do najbliższego autoryzowanego serwisu Forda w Polsce i w większości krajów Europy – mówi Anna Bruj, specjalista ds. ubezpieczeń Ford Polska.

ReklamaKompleksowa ochrona w cenie samochodu 1
Sprawdzamy jak działa assistance, gdy kamper bazuje na Fordzie

Jak działa pakiet assistance wspomnianej marki? Gdy nie jest możliwe usprawnienie samochodu na miejscu zdarzenia, pojazd holowany jest do najbliższego autoryzowanego serwisu. Natomiast w przypadku unieruchomienia uszkodzonego pojazdu – gdy awaria nie może być usunięta tego samego dnia – w ramach Ford Pomoc oferowane jest pokrycie kosztów transportu do miejsca docelowego lub powrót do miejsca zamieszkania – autem zastępczym, taksówką lub pociągiem.

A podczas awarii za granicą? Wrócimy… samolotem, jeżeli tylko zdarzenie miało miejsce w odległości większej niż 600 km od miejsca docelowego.

No dobrze, a jak wygląda taka opieka, gdy poruszamy się kamperem na bazie Forda?

- Pojazdy typu kamper są obsługiwane w ten sam sposób jak pojazdy dostawcze w pozostałych zabudowach. Klienci mogą liczyć na pełen zestaw usług gwarantowanych przez pakiet Assistance - zapewnia Zuzanna Krzyczkowska, Specjalistka Komunikacji i Public Relations Ford Polska.

- Kwestia zabezpieczenia dobytku jest traktowana analogicznie do ładunku czy też przedmiotów osobistych np. w pojazdach osobowych.

Objuczony kamper nie stanowi więc przeszkody, acz kwestia przepakowanie pojazdu pozostaje w kwestii klienta.

Czy firma podstawi podobny pojazd, więc kempingowy?

Podróżowaliśmy kamperem, a ten doznał usterki wykluczającej go z dalszej podróży, i co wtedy?

- Wynajem pojazdu zastępczego w zabudowie typu kamper jest - jak wynika z naszej praktyki - niemożliwe. Klientom proponowane są wtedy pojazdy dostawcze lub - zgodnie z preferencją klienta - osobowe - odpowiada Zuzanna Krzyczkowska.

ReklamaKompleksowa ochrona w cenie samochodu 2
Jak długo możemy korzystać z użyczonego pojazdu zastępczego? Do 4 dni w przypadku awarii i do 2 dni w razie wypadku, natomiast jeżeli zostanie wykupione ubezpieczenie w ramach programu Ford Ubezpieczenie to świadczenie wynajmu samochodu zastępczego w ramach pakietu ubezpieczenia i Ford Pomoc łączą się, a klient może w takim przypadku korzystać z samochodu zastępczego maksymalnie do 8 dni w razie awarii samochodu.

Gdy awaria nastąpi w odległości powyżej 50 km od miejsca zamieszkania kierowcy ubezpieczenie przewiduje pokrycie kosztów noclegów – do 4 dni, jednak nie dłużej niż czas naprawy pojazdu. W ramach Ford Pomoc oferowana jest także pomoc w odbiorze naprawionego samochodu: sfinansowanie kosztu dojazdu do serwisu w celu odbioru auta po naprawie lub oddelegowanie kierowcy, który przyprowadzi samochód pod wskazany adres.

A co, gdy podróżowaliśmy z przyczepą?

Na koniec rozważmy scenariusz bodaj najbardziej kłopotliwy. Awarii uległ nasz holownik, a my podróżujemy z przyczepą kempingową. Co wtedy?

- Jeśli chodzi o kwestie holowania przyczepy to oczywiście jest ona transportowana razem z pojazdem do serwisu. Warunki pozwalają też na transport przyczepy na najbliższy parking strzeżony, w przypadku, gdy klient nie chce by trafiła do serwisu wraz z samochodem - wyjaśnia Zuzanna Krzyczkowska.

Tu pytanie: czy możemy kontynuować podróż z przyczepą, bo firma da nam auto zastępcze z hakiem? W końcu nie chcemy psuć naszych wakacyjnych planów, więc wybrać się z dziećmi na wymarzony kemping np. w Chorwacji.

Udało nam się uzyskać informację, że samochody zastępcze z hakiem to w ofertach wypożyczalni absolutna rzadkość. Tak więc można założyć, że w praktyce klient otrzymuje pojazd zastępczy bez haka.

Na koniec wspomnijmy, że Ford umożliwia objęcie ochroną Assistance także pojazdy po zakończeniu gwarancji podstawowej. Po każdym przeglądzie serwisowym wykonanym u autoryzowanych dilerów Forda właściciel pojazdu ma prawo do otrzymania programu Assistance 12, ważnego przez okres 12 miesięcy lub do kolejnego przeglądu okresowego, w zależności od tego, który z tych warunków wystąpi pierwszy. Onacza to, że każdy serwisowany regularnie w sieci autoryzowanych serwisów samochód tej marki ma, niezależnie od wieku, ochronę assistance.

Fot. Ford Polska


Michał Żak24.08.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News