artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper
Jak promować kemping?

Jak promować kemping?

Czas czytania 8 minut

Kempingi, czy to działające tylko w sezonie czy te całoroczne, te znane od lat czy te dopiero rozpoczynające działalność muszą się promować, przypominać konsekwentnie o sobie zarówno „starym” jak i przyszłym klientom. Jak to skutecznie robić?

Nie jest prawdą, że na reklamę trzeba wydawać przysłowiowe „miliony”. Najważniejsze jest aby robić to z głową. Analiza, analiza i jeszcze raz analiza. To powie każdy doświadczony marketer. I rady cioci czy wujka w tym zakresie nie przydadzą się zupełnie. Każde działanie powinno być analizowane – czy to reklama na Facebooku, czy na Instagramie, wejścia na stronę www kempingu, kampania w sieci wyszukiwania Google – wymieniać można bez końca. W dzisiejszych czasach, w natłoku informacji i reklam każdy krok jest ważny. Równie istotny jest przekaz… Zaczynamy więc mini ABC jak prowadzić kampanie marketingowe kempingu.

Jak promować kemping? 1

Strona internetowa

Masz stronę internetową swojego kempingu ale klienci nie trafiają do Ciebie za jej pośrednictwem, bądź nie dokonują przez nią rezerwacji? Zastanawiasz się dlaczego? Zacznijmy od tego, czy jest ona ładna graficznie, czy znalezienie odpowiednich informacji jest intuicyjne, czy jest mapka z dojazdem, aktualne dane kontaktowe, czy są wymienione na niej wszystkie udogodnienia, czy jest możliwość rezerwacji parceli z poziomu strony, czy zdjęcia i ceny są aktualne? To podstawowe informacje i cechy które przyciągną Twojego klienta, na które będzie zwracał uwagę. A na co patrzą algorytmy Google? Tutaj ważne będzie szybkość działania strony, czy się otwiera i ładuje w dobrym tempie, czy kod w jakim jest napisana jest poprawny, czy ma ssl, czy jest aktualizowana, czy w zapleczu strony uzupełnione są słowa kluczowe, czy w treści strony są zawarte kluczowe dla Twojego kempingu frazy np. kemping, Sopot, morze, trójmiasto, wypoczynek na plaży … oczywiście jeśli Twój kemping jest właśnie w Sopocie. Właściwie 99% firm wykonujących strony internetowe tych elementów za Ciebie nie uzupełni. Pamiętaj, że roboty Google bardzo lubią zmiany na stronie. To dlatego wiele firm prowadzi blogi. Wiem, kosztuje to sporo pracy i czasami brak pomysłów na kolejny wpis ale w dłuższej perspektywie przynosi wymierne korzyści. Jeden czy dwa wpisy miesięcznie o kempingu, wypoczynku na nim, okolicznych atrakcjach wystarczą, aby przeskoczyć w wynikach wyszukiwania mniej aktywną konkurencję.

Jak promować kemping? 2

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Wizytówka na Google

Niedoceniany element budowania wizerunku czy komunikacji z klientami. A niesłusznie!! Google bardzo lubi i promuje swoje narzędzia. Jednym z nich jest wizytówka Twojego kempingu w wyszukiwarce. Możesz na niej umieścić ofertę, zdjęcia, dane kontaktowe, e-mail, promocje specjalne. Masz również wgląd w statystyki odwiedzin swojej wizytówki. Warto ją założyć, dbać i aktualizować. Pamiętaj, że dzięki niej możesz bezkosztowo pozyskać nowych klientów.

Bazy kempingów

Umieść swój kemping w dostępnych w internecie bazach kempingów. To miejsca, do których trafiają już konkretni użytkownicy. Na portal polskicaravaning.pl nie trafiają przypadkowe osoby. To są już Twoi potencjalni klienci – fani caravaningu i aktywnego spędzania czasu. Zadaj sobie pytanie, czy Twój kemping w bazie kempingów już jest – czy dane są aktualne, czy może warto podmienić zdjęcia na nowsze, uzupełnić opis, sprawdzić czy telefon i adres e-mail są aktualne? Chcesz się wyróżnić? Zwiększyć widoczność swojego kempingu wśród setek innych – wybierz opcję płatną. Dzięki temu Twój kemping zawsze będzie wyświetlać się na pierwszej stronie. Naprawdę warto za to zapłacić – bo koszt w przeliczeniu na potencjalne korzyści jest znikomy. Dodatkowo algorytmy Google bardzo lubią linkowania zewnętrzne – jeśli użytkownik zostaje przekierowany na Twoją stronę z innej, zaufanej strony.

Jak promować kemping? 3

Niech o Twoim kempingu piszą inni

Masz już stronę, wizytówkę i jesteś w bazach kempingów. A więc algorytmy Google są szczęśliwe. Czy trafiłeś do swoich klientów? Jeszcze nie, sporo jeszcze pracy przed nami. Pisałam wcześniej o linkach ze stron zewnętrznych kierujących na Twoja stronę. Jak można je pozyskać? Publikując choć raz czy 2 razy do roku artykuł na temat swojego kempingu na stronach zewnętrznych. Mających wysoki indeks zaufania w Google i ugruntowaną pozycję w społeczności caravaningowej. Nic Ci nie da publikacja artykułu na stronie, którą odwiedza 1000 czy  5000 osób miesięcznie. To pieniądze wyrzucone w błoto nawet jeśli zapłacisz za to przysłowiowe 100zł. Tak nie trafisz do swoich klientów. Wybierz partnera godnego zaufania. Czytając ten artykuł chyba wiesz o jakim portalu myślę.

ReklamaŚródtekstowy 2 Motor Show 01.02-02.04 Sebastian
Media społecznościowe

Zostawmy na chwilę algorytmy Google. Skupmy się na tym co kochają Twoi klienci i gdzie bardzo często przebywają. Znasz swoich klientów? Nie myślę tutaj o imionach i nazwiskach czy przyczepach i kamperach jakimi przyjeżdżają na Twój kemping. Czy wiesz, gdzie w Internecie spędzają czas? Co ich interesuje? No właśnie... Z duża dozą prawdopodobieństwa można założyć, że na każdej parceli są osoby korzystające z mediów społecznościowych. Weźmy na warsztat najpopularniejsze z nich (kolejność losowa).   

Jak promować kemping? 4

  • Facebook – warto mieć na tej platformie profil kempingu. „Zasilaj” profil ciekawymi materiałami. Żeby robić zdjęcia nie trzeba wynajmować przecież profesjonalnej ekipy! Możesz zrobić je telefonem. Tak samo możesz nagrać filmik. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy zobaczą to, co zostało opublikowane. Facebook wyświetli organicznie Twój post max. 5% osób, które Cię obserwują. Chcesz więcej – zapłać. Ważna jest regularność w publikacji treści, godziny i dni publikacji. Staraj się publikować minimum 2-3 posty w tygodniu. Na pewno nie warto wrzucać więcej niż 1 posta dziennie – w zasięgach niewiele to zmieni – nie masz przecież miliona followersów. Facebook to również zaawansowana analityka - korzystaj z niej.
  • Instagram – jeśli nie masz ciekawych zdjęć nie inwestuj czasu w ten serwis. Na Instagramie królują zdjęcia/video. I tu też warto pomyśleć o tym jakie treści, zdjęcia wyróżnią nasz profil na tle milionów tego typu zdjęć. Czy mają być perfekcyjne czy może wręcz odwrotnie. Czy bardzo serio czy z przymrużeniem oka. Miliony pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć. Pamiętaj również o dodaniu odpowiednich #. Bez nich Twoje zdjęcia/filmy nie będą się wyświetlały osobom nimi zainteresowanym a nie będących obserwatorami Twojego profilu. Tu również warto postawić na krótkie treści video np. w formie rolki.  
  • TikTok – szturmem podbija rynek mediów społecznościowych. To aplikacja do której marketerzy na samym początku podchodzili nieco sceptycznie jednak teraz coraz więcej marek ma na niej swoje profile. Tu również „content is the king” – a obserwacja najnowszych czy najpopularniejszych trendów i włączenie się w ten nurt to obowiązek każdej osoby prowadzącej kanał na TikToku.
  • YouTube – tej platformy nikomu nie muszę przedstawiać. Ludzie kochają filmy. Żyjemy w czasach, w których zdjęcia, grafika, film przyciągają uwagę i są ważniejsze niż milion słów. Załóż kanał na YouTube lub skorzystaj z zasięgów innych kanałów. Zaproś do siebie ekipę Polskiego Caravaningu na swój kemping. Niech umieszczą na swoim kanale film o Twoim kempingu – zasięgi i zainteresowanie gwarantowane!

Nieustanna praca

Zbliżamy się powolutku do końca. Pamiętaj, że dzisiejszy sukces nie gwarantuje sukcesu w przyszłości a fakt, że masz rezerwacje dzisiaj nie gwarantuje, że będą one również jutro. Marketing i wszelkie działania promocyjne charakteryzują się tym, że muszą być prowadzone w sposób ciągły. Nic tego nie zmieni. Przestaniesz się pokazywać – na Twoje miejsce wskoczą inni. Jest to brutalna prawda ale niestety tak jest. Marketing to ciągła, bardzo konsekwentna praca. Przerwiesz ją na krótką chwilę, ok, nic się wielkiego nie stanie ale jeśli ją wstrzymasz na nieco dłużej – trudniej będzie odrobić to co się straciło. Nie popełniaj tego błędu.

Jak promować kemping? 5

Jak rozmawiać z mediami

Czytasz ten artykuł w serwisie PolskiCaravaning.pl – to idealne miejsce do promocji kempingu. To nie tylko ciekawe artykuły. To setki tysięcy fanów caravainigu skupionych w jednym miejscu. To również bardzo aktywne media społecznościowe dzięki którym możesz dotrzeć do tysięcy swoich potencjalnych klientów. Są na to twarde dowody – nie wierzysz – poproś handlowców o referencje innych kempingów które się w serwisie czy na łamach magazynu reklamowały. Warto również porozmawiać o ofertach pakietowych przygotowanych specjalnie dla kempingów. Ceny są zdecydowanie niższe niż cennikowe a pakiety tak dobrane aby były najefektywniejsze dla Ciebie. Chcesz zwiększyć ilość rezerwacji ale nie wiesz jak to zrobić? To też nie jest problem. Polski Caravaning to wyjątkowe miejsce. Nie pracują tutaj tylko dziennikarze czy handlowcy z wieloletnim doświadczeniem. Do Twojej dyspozycji są również marketerzy, którzy znając Twoje cele są w stanie zaproponować optymalne i skuteczne rozwiązania zarówno związane z „content marketingiem” jak i promocją w mediach społecznościowych. To wyróżnia nas na tle innych serwisów. Nie bój się pytań, nie bój się rozmawiać. Twój sukces jest naszym sukcesem. Będziesz zadowolony – do nas wrócisz, prawda?

Sprawdź ofertę specjalną przygotowaną dla kempingów

Justyna Wojtaszczyk 


Redakcja16.02.20230