artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Co nowego na sezon 2020 zaprezentują producenci? Dowiemy się na dniach.
Co nowego na sezon 2020 zaprezentują producenci? Dowiemy się na dniach.

Czas spotkań dilerskich

Czas czytania 5 minut

Ruszyły przedpremierowe spotkania. Rokrocznie w okolicach czerwca producenci „domów na kołach” zwołują swych dilerów na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie przemysłu caravaningowego. Cel? Urządzić przedpremierowe pokazy i... podpisać kontrakty z dilerami. Kontrakty liczone w milionach euro.

Nowy kamper, nowa aranżacja wnętrz przyczepy. No i cennik na wszystkie modele, które trafią do pierwszych klientów – możliwie najwcześniej.

Jak to wygląda?
Drugiego dnia, nie bez powodu pewnie po wystawnym bankiecie (nierzadko w otoczeniu malowniczych winiarni, gdy mowa np. o francuskim Chausson), dilerzy muszą ochłonąć. Jak co roku, czeka ich ważna decyzja. Ile zamówić? Czy postawić na bestselery sezonu 2019? A może na nowości prezentowane właśnie dziś? Jedno jest pewne: najlepiej właśnie teraz zarezerwować sobie miejsce na linii montażowej. Decyzja po Caravan Salon? Czekać z decyzją? Przecież we wrześniu, po Düsseldorfie przeważnie 90% produkcji na sezon 2020 będzie wyprzedana. 

Zamknięte prezentacje urządzili już...
3 czerwca Hymer. Wśród premier na sezon 2020 najwięcej jest kamperów, także typoszeregu HYMERCAR. Jeszcze tego samego dnia dilerzy z całej Europy mogli złożyć pierwsze zamówienia na najnowsze przyczepy ERIBA. „HYMER. Discover. Experience. Understand” – spotkanie pod takim hasłem to gwarancja, że program produkcyjny wzbogacił się także o nowości z gamy HYMER Original Parts & Accessories.

Rewelacyjna integracja
Rodzina WEINSBERG rozrasta się. I stanie się w pełni zintegrowana. Można się tylko domyślać, że na czas pokazów dilerskich (5 czerwca, Bad Griesbach) program produkcyjny firmy Knaus Tabbert GmbH wzbogaci się o kampera w pełni zintegrowanego, a jakże – marki WEINSBERG. I tu spotkanie ma miejsce w urokliwym miejscu. Bad Griesbach to miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Hobby 2020
Wieloma ekscytującymi nowymi produktami ma podzielić się ze swymi dilerami producent z Fockbek. „W nadchodzącym sezonie wprowadzimy nową gamę samochodów kempingowych, nowe układy przyczep kempingowych i inne innowacyjne optymalizacje produktów; daj się zaskoczyć!” – zapowiada komunikat niemieckiej firmy. Spotkanie (6 czerwca br.) odbędzie się w hotelu ConventGarten.
Z czerwcowych spotkań wspomnijmy również Carthago Group – markę, która obchodzi w tym roku 40-lecie.

Mechanizm tego typu spotkań jest rok w rok niemal ten sam:

  • zamówienie kampera,
  • produkcja kampera,
  • kamper wyprodukowany – otrzymujemy proformę,
  • płatność 100% wartości kampera,
  • odbiór kampera.

Tak to wygląda dla setek punktów dilerskich w Europie, które reprezentują brandy działające często pod parasolem multi-brandów. Różnorodność definiuje caravaning – nieskrępowaną swobodę, wolność i autonomię w podróży.

To czas najważniejszych decyzji!
W najbliższych dniach setki czy tysiące dilerów zamrozi gotówkę – a na pewno przedpłatę – na w sumie dziesiątki tysięcy egzemplarzy przyczep i kamperów. Na czas podsumowań sezonu 2019, na tle dojrzałych rynków caravaningowych Europy, Polska brana jest pod uwagę jako „kraje pozostałe”. Podobnie zresztą jak Czechy i Słowacja, ale też np. Japonia czy Korea.

Producenci podsumowują sezon w formie wykresów, prezentacji bestsellerów i rynków, które odnotowały rekordy sprzedaży. Jak prezentuje się polski rynek caravaningowy na tle Europy?

ReklamaŚródtekstowy 2 ACSI
– Tam, gdzie inne kraje Europy Wschodniej czy Środkowej. Sprzedaż znajduje się na podobnym poziomie jak np. w Japonii, bo event taki od lat organizowany jest wspólnie dla dilerów. Osobne spotkania organizuje się dla wybitnie mocnej sieci dilerskiej, np. niemieckiej – mówi Szymon Majnusz z pszczyńskiej firmy Transa-M, która jest w Polsce dilerem marki Chausson.

Na takie zwykle 2-dniowe wydarzenia przybywają też dilerzy spoza Europy, np. z Japonii czy Korei Południowej.

Wypełniają czerwcowe formularze zamówień
Miejsca na liniach montażowych rezerwować należy z wyprzedzeniem. Dziś mało kto produkuje na stock. Kolor tapicerki, pakiet wyposażenia, extra dodatki... – wszystko się szyje pod konkretnego klienta. Ten, kto zwleka z decyzją, będzie miał marne szanse na złożenie zamówienia. Domówić poza kolejką? Jedyna możliwość, gdy któryś z dilerów zrezygnuje z zamówienia. Wtedy w jego miejsce „wskoczy” ktoś inny, kto nagle np. odnotował wzmożone zainteresowanie kamperami czy przyczepami na swym rynku krajowym czy regionalnym.

Krótko mówiąc, czerwiec to czas decyzji dla dilerów w branży caravaningowej. 

Prezentacje nowości, szkolenia i formularze zamówień
Bodaj najpóźniej takie spotkanie zorganizuje marka Chausson (13-14 czerwca br.), a odbędzie się w szacownej francuskiej winnicy. Oczywiście nie zabraknie absolutnych nowości, jednak na razie wszystko owiane jest tajemnicą.

– Na pewno jak co roku możemy spodziewać się nowości w rozbudowie systemu elektrycznie opuszczanych łóżek. Chausson jest znane z innowacji i kładzie nacisk na rozwój szybkiej zmiany strefy dziennej na nocną. Z niecierpliwością czekamy na informację odnośnie dostępności nowego Forda Transita po face-liftingu, bo jest to najpopularniejsze podwozie wybierane przez naszych klientów – podsumowuje Szymon Majnusz.


Rafał Dobrowolski05.06.20190 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News