artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Ile kosztuje wymiana szyby w kamperze? Ubezpieczenie szyb 

Ile kosztuje wymiana szyby w kamperze? Ubezpieczenie szyb 

Czas czytania 4 minuty

Wymiana szyby w kamperze może być znacznie bardziej skomplikowana niż się pozornie wydaje. Zwłaszcza w kamperach typu full integra. Niektóre szyby trzeba wykonywać na zamówienie, a koszt przedniej, hartowanej, dużej i o nietypowym kształcie może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Nikomu się nie uśmiecha ponosić takich wydatków z powodu gałęzi lub kamyków, dlatego gorąco zachęcamy do ubezpieczenia szyb w kamperze.

To częste szkody, do których może dojść podczas standardowego biwakowania w lesie lub na kempingu. Szyby w kamperach są narażone na gałęzie, odpryskujące spod kół kamienie, niefortunne wypadki na zatłoczonych kampingach, a także wandali. 

Zamów ubezpieczenie szyb w Tour Broker. 

Ile kosztuje wymiana szyby w kamperze? Ubezpieczenie szyb  1

Uszkodzenie szyb to częste szkody 

Prawie co trzecia szkoda zgłaszana do ubezpieczenia przez właścicieli pojazdów dotyczy szyb. Przeogromna większość uszkodzeń (ponad 80%) powstała podczas jazdy przez kamyki, wyrzucone spod kół. Pozostałe to efekt kolizji drogowych, nieszczęśliwych zdarzeń, czasami związanych z siłami natury, na przykład gradem. Zdarza się, że szyby zastają wybite przez wandali lub w najlepszym wypadku porysowane, ale w sposób, który uniemożliwia poruszanie się pojazdem.

Ze statystyk wypadków wynika, że 95% uszkodzeń w samochodach osobowych dotyczy szyby przedniej, a jedynie 5% bocznych lub tylnej. Również w kamperach i kampervanach szyba czołowa jest bardziej narażona na urazy, niż boczne. 

Na co są narażone szyby w kamperach?

Najczęściej do uszkodzenia dochodzi podczas jazdy po drogach szutrowych w złych warunkach pogodowych. Przyczyną są kamienie wyrzucone spod kół. 

Szyby w kamperze mogą stłuc się lub porysować podczas biwakowania. Często do uszkodzeń dochodzi podczas jazdy przez las i kempingowania na dziko. Gałęzie drzew mogą spowodować zarysowania lub pęknięcia, a w skrajnych przypadkach wybić szybę. 

Zdarza się, że uszkodzenia powstają na zatłoczonym kampingu, a bywa, że ich sprawcą jest sam właściciel, który opiera o kamper przedmioty do zapakowania w bagażniku. Przewracająca się „piramida” rzeczy o ostrych krawędziach może porysować karoserię i uszkodzić boczną szybę. Czasami przyczyna leży w skrobaniu szyb zimą za pomocą nieodpowiedniej skrobaczki, która jest zbyt twarda i rysuje szkło. 

Ile kosztuje wymiana szyby w kamperze? Ubezpieczenie szyb  1

Czy można jeździć z pęknięta szyba?

Nie należy jeździć kamperem z pękniętą szybą. To stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Trzeba mieć na względzie, że pęknięcie może się powiększać, a rzecz wiąże się z potencjalnymi kłopotami prawnymi. W niektórych krajach jazda z pękniętą szybą jest kategorycznie zabroniona i skutkuje mandatem.

Jeśli usterka dotyczy przedniej szyby, zwłaszcza po stronie kierowcy, sprawa jest szczególnie niebezpieczna, gdyż może ograniczać widoczność, dekoncentrować i być przyczyną wypadku. 

W Polsce jazda z uszkodzoną przednią szybą stanowi podstawę do wystawienia mandatu - 500 zł. Policjant może również odebrać dowód rejestracyjny, do czasu aż szyba zostanie naprawiona, o ile uzna, że z powyższego powodu pojazd po prostu nie nadaje się do jazdy. Może to mieć miejsce w przypadku, jeśli pole widzenia kierowcy uległo znacznemu zmniejszeniu lub pękniecie zaburza możliwość obserwacji drogi. 

Ile kosztuje wymiana szyby w kamperze?

Naprawa szyby w kamperze nie zawsze jest możliwa. Czasami konieczna okazuje się wymiana, a to wiąże się z kosztami. 

ubezpieczenie szyby

Rozpiętość cenowa jest ogromna. Koszt wymiany szyby w kampervanie może być zbliżony do podobnej naprawy w samochodzie osobowym. W starych typach kamperów znacznie wzrośnie, o ile szyby nie są dostępne „na stanie” i trzeba je wykonywać na specjalne zamówienie klienta. 

Najgorszy przypadek to full integry oraz poważne uszkodzenie przedniej szyby, która nie nadaje się do naprawy i wymaga wymiany. W takim wypadku właściciel pojazdu musi się liczyć z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych. 

Dlaczego tak drogo? W tym artykule opisaliśmy wszystkie przyczyny. 

Ile kosztuje wymiana szyby w kamperze? Ubezpieczenie szyb  1

Ubezpieczenie szyb w kamperze 

Ubezpieczenie szyb dedykowane dla kamperów może być trudno dostępne z uwagi na rodzaj rejestracji pojazdu (pojazd specjalny). Tour Broker oferuje właścicielom kamperów ubezpieczenie „Auto szyba”.

O ile dojdzie do szkody, właściciele pojazdu, posiadającego ubezpieczenie „Auto szyba”, pokryją dzięki niemu wszystkie koszty, co nie będzie miało wpływu na utratę zniżek w ubezpieczeniu Autocasco

Sprawdź szczegóły, poproś o ofertę. 

W artykule wykorzystano zdjęcia: domena publiczna (główne zdjęcie), baza PC (zdjecie w tekście).  


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News