artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wpływ inflacji na zimowe ferie Polaków

Wpływ inflacji na zimowe ferie Polaków

Czas czytania 3 minuty

Zamiast restauracji, posiłki we własnym zakresie i wyjazd na ferie zimowe z większą liczbą osób, aby podzielić koszty. Polacy najczęściej wskazują w najnowszej ankiecie, że dla oszczędności wybiorą kierunki podróży, gdzie ceny są niższe. I z wykorzystaniem najtańszego transportu.

Interhome zajmujący się wynajmem domów i apartamentów wakacyjnych przeprowadził badania na temat ferii zimowych Polaków, ankietując ponad 1000 respondentów. Znacząca część badanych dostosowuje swoje plany urlopowe ze względu na inflację. 26% respondentów deklaruje wybór mniej kosztownych destynacji, poszukując miejsc, gdzie ceny nie obciążą nadmiernie domowego budżetu. Dotyczy to przede wszystkim osób w wieku od 18 do 24 lat.

21% ankietowanych w wieku od 35 do 44 lat zamierza spędzić zimowy urlop w cieplejszych krajach, gdzie ceny zimą są niższe w porównaniu z sezonem letnim.

Strategie oszczędnościowe na urlopie

20% ankietowanych planuje ograniczyć płatne aktywności podczas zimowego odpoczynku, co może wpływać na mniejsze zainteresowanie lokalnymi atrakcjami, takimi jak spa czy wellness. Jednakże, mimo planowanych oszczędności, Polacy nie chcą rezygnować z kulinarnych doznań – jedynie 14% przygotuje posiłki na własną rękę. Ciekawe są natomiast oczekiwania dotyczące cen w restauracjach: 43% oczekuje cen za kolację porównywalnych do tych w Polsce, 34% liczy, że zapłaci nawet mniej. Podobnie wyglądają oczekiwania dotyczące napojów: 44% sądzi, że zapłaci taką samą cenę jak w Polsce, 39% liczy, że ceny będą nawet niższe.

ReklamaWpływ inflacji na zimowe ferie Polaków  1
Zimowy caravaning sposobem na redukcję kosztów

Fani caravaningu mogą dokonać sporo oszczędności na jedzeniu i/lub piciu, przygotowując je samodzielnie zamiast korzystać z menu restauracji. Wszak jedną z najlepszych rzeczy w podróżach kamperem czy z przyczepą kempingową jest to, że masz prawdziwą kuchnię, w której możesz przygotowywać smaczne i obfite posiłki. Na pokładzie jest też oczywiście lodówka z zamrażarką. Kupując półprodukty na miejscu można sporo zaoszczędzić i przy okazji poznać lokalne specjały.

Wpływ inflacji na zimowe ferie Polaków  2

I choć taki sposób oszczędzania we wspomnianych ankietach znalazł się dopiero na siódmym miejscu, to do kolejnej przewagi zimowego caravaningu warto zaliczyć wyjazd w większym gronie, aby podzielić koszty (np. paliwa). A też możliwość zabrania ze sobą sprzętu narciarskiego/snowboardowego, zamiast wypożyczać taki na miejscu.

Nowe kierunki na mapie zimowych podróży

A gdzie spędzimy zimowe ferie? Jeśli chodzi o ulubione zagraniczne destynacje, Austria utrzymuje swoją pozycję lidera wśród polskich turystów, co potwierdzają dane wewnętrzne Interhome. Włochy zajmują mocną drugą pozycję. Niemniej jednak to Finlandia staje się ciekawostką tegorocznego sezonu, notując duży wzrost popularności i zajmując trzecie miejsce w rankingu zimowych destynacji.

Wpływ inflacji na zimowe ferie Polaków  3

Zainteresowanie tym skandynawskim krajem wynika z chęci odkrywania nowych, mniej znanych miejsc. Dodatkowo w Finlandii, a przede wszystkim w popularnej właśnie zimą Laponii, można doświadczyć niepowtarzalnych atrakcji, takich jak możliwość obserwowania zorzy polarnej, przejażdżki psimi zaprzęgami czy wizyta u wiosce u świętego Mikołaja. To doświadczenia, które trudno znaleźć w bardziej typowych miejscach urlopowych.

Reklama
Fot. Hymer, Interhome


Michał Żak15.11.20230
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News