artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - ACSI
Tanie wakacje
  fot. Freepik Tanie wakacje

Tanie wakacje – 20 sprawdzonych pomysłów

Czas czytania 8 minut

Tanie wakacje są sztuką, której można się nauczyć. W niniejszym artykule podpowiemy, jak zaplanować oszczędny wyjazd. Nasze rady zostały sprawdzone w praktyce przez wiele osób i mają zastosowanie do każdej formy turystyki. Niezależnie od tego, czy podróżujesz kamperem, z biurem podróży, z rodziną, czy w pojedynkę pewne zasady oszczędzania pozostają niezmienne. Podróże to jedna z najwspanialszych form spędzania wolnego czasu i marzenie większości osób, a finanse nie muszą być przeszkodą w jego realizacji. 

20 sposobów na tanie wakacje: 

1. Poza sezonem

Nie jest tajemnicą, że w sezonie wysokim wszystko drożeje. Jeśli masz możliwość swobodnego ustalenia czasu urlopu wybieraj się w podróż poza sezonem (np. tuż przed wakacjami lub tuż po ich zakończeniu). Unikaj również wyjazdów podczas szkolnych ferii zimowych, kiedy ceny automatycznie skaczą w górę. 

2. Nie w weekend 

Bilety wstępu do niektórych atrakcji turystycznych (parki rozrywki, aquaparki, mini zoo, zoo, safari) są droższe w soboty i niedziele. Oszczędniej będzie odwiedzić je od poniedziałku do piątku, przy okazji unikając weekendowych tłumów. Jeśli wybierasz się na wakacje samolotem zwróć uwagę na dzień wylotu i odlotu. Co do zasady (mogą być wyjątki) również zaleca się środek tygodnia, gdyż w piątki i poniedziałki cena może lekko wzrosnąć. 

3. Z dala od festiwali i dużych imprez 

Jeśli nie jedziesz w dane miejsce specjalnie na festiwal, koncert lub inną imprezę masową, zmień termin i odwiedź je wówczas, gdy wydarzenie się zakończy. Podczas imprez masowych w okolicy podrożeje wszystko: od hoteli, przez kempingi, dania w restauracjach, kawiarniach po produkty ze zwykłych straganów ulicznych. Zarazem z powodu wszechobecnych tłumów zwiedzanie atrakcji będzie bardzo męczące. 

ReklamaTanie wakacje – 20 sprawdzonych pomysłów 1
4. Tanie loty

Wyjazd kamperem lub przyczepą za granicę będzie tańszy, jeśli wypożyczysz pojazd na miejscu, dolatując do celu tanimi liniami. Jeśli szukasz wycieczek typu „city break” (bez kampera lub przyczepy), tanie loty będą najprawdopodobniej najtańszym sposobem dotarcie do większości oddalonych miejsc. Na krótszych trasach ceny warto porównać z busami i pociągami. 

5. Miejscówki za FREE

W niektórych miejscach można biwakować „na dziko” i gratis. Również kamperem lub przyczepą. 

Sprawdź nasze miejscówki za FREE. 
W tym artykule opisaliśmy, gdzie można biwakować w polskich lasach. 

6. Bilet turystyczny 

W wielu miastach można zakupić okresowe bilety wstępu do największych atrakcji turystycznych (zazwyczaj na trzy dni lub tydzień). Przy intensywnym zwiedzaniu tego typu bilet zawsze się opłaca i wychodzi znacznie taniej niż opłaty za wstęp do każdej atrakcji osobno. 

7. Samodzielna organizacja wakacji 

Samodzielna organizacja wyjazdu zazwyczaj jest tańsza niż urlop z biurem podróży w tym samym miejscu, jednak wymaga czasu i zaplanowania. Możesz skorzystać z promocji, darmowych atrakcji turystycznych, tańszych form noclegu lub transportu. Jeśli nie masz wprawy w tym temacie, skorzystaj z gotowych rozwiązań innych podróżników, które bez trudu znajdziesz w internecie. 

Tanie wakacje sprawdzone pomysły

8. W grupie 

Podróże w grupie są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż podróże w pojedynkę. Rzecz szczególnie rzuca się w oczy podczas wyjazdu kamperem lub przyczepą. Zapełnijcie wszystkie miejsca w pojeździe i podzielcie się kosztami. 

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
9. Karta ASCI

Karta ACSI to karta zniżkowa na kempingi poza sezonem wysokim. Dzięki niej można otrzymać rabaty na noclegi w ponad 3000 kempingach w Europie, również w Polsce. Zniżki sięgają nawet 50%. Karta pozwala na tanie podróżowanie i zaoszczędzenie naprawdę sporej kwoty. Przykładowo: dwa tygodnie pobytu na kempingu z ceną noclegu 20 euro za dobę, dzięki rabatowi 50% pozwala zaoszczędzić 140 euro. 

Kartę i katalog ASCI możesz zamówić u nas. 

10. Last minute i first minute 

To propozycja tylko dla osób korzystających z ofert biur podróży. Różnica w cenie może wynosić od kilku do nawet 20%. Niestety, rozwiązanie ma pewne minusy. Przy last minute wakacje trzeba zaplanować znacznie wcześniej, co czasami nie bywa korzystne z uwagi na zmienne warunki pogodowe lub inne okoliczności. Last minute wymaga sporej elastyczności w braniu urlopu, który może zacząć się dosłownie jutro lub pojutrze. 

11. Rozsądne zakupy 

W wakacje łatwo ulec pokusie kupowania rzeczy, które do niczego nie są nam potrzebne. Mogą to być zbyteczne i nadmiernie liczne pamiątki oraz szereg innych drobiazgów, nabytych na miejscu pod wpływem impulsu lub chwilowej zachcianki. Do zakupów trzeba podejść z głową i na chłodno. Jeśli jedziesz na wakacje z dziećmi, daj im dobry przykład: nie każdy stragan trzeba odwiedzić i nie każdą rzecz przywieźć do domu.    

12. Jedzenie 

Zakupy w marketach lub na lokalnych targach zawsze będą tańsze niż żywienie się wyłącznie w restauracjach. Podróżujesz kamperem lub przyczepą? Ugotuj w domu, zabierz gotowe produkty w słoikach do podgrzania. Powyższe rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, który spędzisz na odpoczynku, zamiast staniu przy garnkach. 

13. Atrakcje gratis 

W wielu miejscach odbywają się ciekawe i darmowe atrakcje dla turystów: koncerty, prelekcje, warsztaty, wystawy. Przed wyjazdem na wakacje warto zajrzeć do serwisów miast, które planujemy odwiedzić i zapoznać się z harmonogramem ciekawych wydarzeń. 

14. Łącz kraje  

Chcesz zwiedzić jak najwięcej krajów? Łącz kilka podczas jednej, dłuższej wycieczki. Przykładowo: odwiedzenie Litwy, Łotwy i Estonii podczas jednego wyjazdu, będzie tańsze niż trzy wyjazdy z Polski do każdego kraju osobno. Ta zasada dotyczy również turystów, którzy samodzielnie organizują egzotyczne wyjazdy, docierając na miejsce samolotem, np. przedłużenie wycieczki do Wietnamu o zwiedzanie Kambodży opłaci się bardziej niż kolejny wylot do Kambodży z Polski, nawet przy okazyjnych cenach biletów. 

Tanie wakacje - sposoby na tani urlop

15. Przemyśl trasę 

Kręcenie się w kółko znacząco zwiększa koszty wyjazdu. Jeśli chcesz połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem, przemyśl trasę i odwiedź atrakcje turystyczne w logicznej kolejności, dyktowanej optymalizacją drogi. Skorzystaj z nawigacji lub Google Maps w celu zaplanowania najkrótszej trasy. Zrób to koniecznie, jeśli odwiedzasz kilka krajów, aby nie nadkładać drogi. 

16. Noclegi 

Czy wiesz, że nocleg może pochłonąć nawet 50% Twojego wakacyjnego budżetu? Generalna zasada oszczędzania na noclegach brzmi: wybieraj miejsca z dala od centrów miast i turystycznych atrakcji, gdzie jest najdrożej. Jeśli podróżujesz kamperem lub przyczepą: rozważ miejscówki za FREE, skorzystaj ze wspomnianej już karty ASCI i porównaj ceny kilku kempingów w okolicy, aby nie przepłacić. Pamiętaj, że w niektórych krajach nocleg „na dziko” jest zabroniony, ale czasami nie dotyczy to terenów prywatnych, gdzie za zgodą właściciela wolno zostawić kamper. Przepisy zależy nie tylko od kraju, ale również od regionu. Trzeba zapoznać się z nimi przed wyjazdem. 

Jeśli nie podróżujesz kamperem lub przyczepą: 

 • skorzystaj z serwisów oferujących tanie noclegi, 
 • rozważ kratery prywatne (zazwyczaj tańsze od hoteli),
 • pamiętaj, że każdy hotel ma promocje,
 • negocjuj cenę przy dłuższym pobycie,
 • spędź noc w pociągu lub autokarze, jeśli się przemieszczasz. 

17. Dzień zwiedzania gratis 

Wiele muzeów, galerii sztuki i podobnych obiektów przez jeden dzień w tygodniu udostępnia możliwość zwiedzania gratis lub z dużym rabatem, np. obniżając cenę biletów wstępu o 50%. Warto poznać harmonogram i zaplanować wakacje w taki sposób, aby odwiedzić jak najwięcej miejsc korzystając z powyższej okazji. W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każda instytucja podlegające Ustawie o muzeach powinna przez jeden z dzień tygodniu udostępniać wystawy stałe bez pobierania opłat za bilety. Na terenie innych krajów UE wiele placówek można zwiedzać gratis podczas pierwszej niedzieli każdego miesiąca lub w ostatnią niedzielę miesiąca.

18. Paliwo 

Poruszasz się samochodem lub kamperem? Zmniejszysz koszty wakacji spalając mniej paliwa. Jak to zrobić? 

 • Planuj swoją trasę i unikaj zatorów.
 • Ograniczaj prędkość do 90 km/h.
 • Zmniejszaj ciśnienie w oponach do poziomu zalecanego przez producenta.
 • Korzystaj z funkcji start-stop automatycznej lub ręcznej.
 • Włączaj klimatyzację tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
 • Wybieraj drogi o mniejszym nachyleniu.
 • Regularnie serwisuj swój pojazd.

W tym artykule zebraliśmy 12 porad, jak oszczędzać paliwo. 

19. Bagaż 

W ramach oszczędności paliwa ograniczaj masę przewożonego bagażu. Przed wyjazdem wyjmij z pojazdu wszystko, czego nie używasz. Szczególnie krytycznie popatrz na kamper. Niestety, ale mamy tendencję do wożenia na wycieczki kilogramów niepotrzebnych klamotów, które zwiększają masę pojazdu. 

W tym artykule znajdziesz gotową listę potrzebnych rzeczy, które trzeba spakować do kampera. 

Jeśli podróżujesz samolotem, unikaj płacenia za nadbagaż. Nie zabieraj niepotrzebnych rzeczy. Na krótki wyjazd weekendowy każdy da radę spakować się do bagażu podręcznego. 

20. Planowanie z kartką i ołówkiem 

Planuj swoje wakacje, ustal budżet, monitoruj wydatki, szukaj promocji, korzystaj z rad innych podróżników. W ten sposób będziesz mieć wszystko pod kontrolą i unikniesz niepotrzebnych kosztów. 

Podsumowując, tanie wakacje to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu, okazja do poznania nowych kultur, ludzi i miejsc. Podróże naprawdę nie muszą być drogie, jeśli skorzystasz z rad z powyższego artykułu. Ponadto możesz wybrać mniej popularne kierunki, które zazwyczaj są znacznie tańsze niż turystyczne hity. 

W artykule wykorzystano następujące grafiki: zdjęcie główne - obraz autorstwa Freepik, aut. Mario z Pixabay, krajobraz - public domain pictures, licencja: CC0 Public Domain.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News