artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Styczeń 2020, wyjazd kamperem do Austrii w poszukiwaniu śniegu
  fot. Bartłomiej Ryś Styczeń 2020, wyjazd kamperem do Austrii w poszukiwaniu śniegu

Stoki otwarte, hotele już nie. Caravaning rozwiązaniem?

Czas czytania 4 minuty

Wszystkie polskie ośrodki narciarskie przygotowują się do nowego sezonu zimowego. Ten, według prognoz, ma wystartować w najbliższy weekend. Pozostaje jednak pytanie: co z noclegiem? Hotele mogą świadczyć tylko pobyty w ramach podróży służbowych. Te, jak zapowiedział rząd, będą kontrolowane. Rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest caravaning, czyli całoroczne wykorzystanie dostępnych kamperów i przyczep kempingowych. Brak takiego pojazdu? Skorzystajmy z wypożyczalni - każda z nich obecnie świadczy usługi w ramach „niskiego sezonu”.

W górach prawdziwa zima. Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły właścicielom wyciągów już kilka dni temu uruchomić armatki śnieżne. Czarna Góra, Zieleniec, Lądek Zdrój i wiele, wiele innych ośrodków informują, że są gotowe na przyjęcie turystów. Rząd pozwolił na „szusowanko”, ale wprowadził liczne obostrzenia. 100 metrów kwadratowych na osobę, gastronomia wyłącznie na wynos, ochrona osobista (zasłanianie ust i nosa) w przypadku bezpośredniego kontaktu pracowników z klientami. To jednak nie jest tak dużym problemem jak nadal utrzymujący się zakaz działalności turystycznej dla hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych. Efekt jest więc taki: możemy pojechać na narty, ale nie mamy gdzie spać. Oczywiście możemy „nagiąć” przepisy na temat podróży służbowych, ale większość turystów i przedsiębiorców boi się zapowiadanych gigantycznych kar. 

Rozwiązaniem (i to w pełni legalnym) jest caravaning. Po cichu, jako redakcja, liczymy na to, że obecna sytuacja przyśpieszy rozwój zimowego caravaningu. Już trzy lata temu rozpoczęliśmy akcję #ZimowyPC promującą wykorzystanie pojazdów kempingowych nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. Efekt był spektakularny. Jeszcze kilka lat temu na parkingu np. Czarnej Góry nie widzieliśmy ani jednego kampera. W ubiegłym roku rekordem było ustawionych ponad 30 jednostek. Wszystko wskazuje na to, że ten sezon będzie jeszcze lepszy od poprzednika i to znacznie.

ReklamaStoki otwarte, hotele już nie. Caravaning rozwiązaniem? 1
Na przełomie kilku ostatnich lat przygotowaliśmy na naszym portalu mnóstwo poradników dotyczących zimowego caravaningu. Pod hasłami „zimowy caravaning” lub „zimowypc” znajdziecie akcesoria, porady, ciekawostki a nawet listę ośrodków narciarskich, w których możecie stanąć kamperem lub zestawem. Przygotowaliśmy też listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Warto skorzystać z naszej wyszukiwarki: https://polskicaravaning.pl/szukaj

Obecny czas warto wykorzystać do autopromocji „naszej” formy turystyki. Nie bójmy się pójść do hotelu i zapytać o możliwość podłączenia się do prądu czy skorzystania z toalety. Im więcej będziemy się pokazywać w ośrodkach narciarskich tym szybciej „ci duzi” przygotują dla nas odpowiednią infrastrukturę. Ta, jak doskonale wiemy, nadal mocno kuleje, ale obecny sezon może to zmienić. To właśnie on będzie wyznacznikiem dla wielu przedsiębiorców, którzy być może na wiosnę podejmą decyzję o budowanie camper parku lub chociaż kolumnie serwisowej dostępnej przez cały rok. Dla większości z nas będzie to wystarczające by z przyjemnością spędzić czas w „domu na kołach”.

A co w sytuacji, kiedy odpowiedniego pojazdu nie mamy? To świetny moment by skorzystać z oferty różnych wypożyczalni. Zazwyczaj mają one pojazdy całoroczne, w pełni przystosowane do warunków zimowych. Obsługa dysponuje również odpowiednią wiedzą - to ważne dla tych, którzy dopiero chcąc zacząć przygodę z zimowym wyjazdem kamperem. Zwróćmy uwagę wyposażenie dodatkowe, stricte zimowe. Łańcuchy na koła, zimowe opony, zbiornik na wodę szarą - te rzeczy powinny się znaleźć na wyposażeniu i wypożyczalnia nie powinna pobierać żadnej opłaty za to, że są one na pokładzie.

ReklamaStoki otwarte, hotele już nie. Caravaning rozwiązaniem? 2
Przykładem takiej wypożyczalni jest firma FajnyKamper.pl z Tczewa. W swojej ofercie ma kilkanaście różnych pojazdów, które w większości są przygotowane na zimowe podróże. Dla przykładu: Adria Matrix Axess 670 SC posiada duży i (ważne) ogrzewany garaż, do którego schowamy kurtki czy też buty narciarskie. 

Oczywiście podczas zimowych wyjazdów nie musimy się ograniczać wyłącznie do ośrodków zlokalizowanych w naszym kraju. Szwajcaria czy Austria już rozpoczynają promocję swoich stoków. Z perspektywy zarówno narciarza, ale przede wszystkim caravaningowca warto tam pojechać chociażby ze względu na świetną infrastrukturę kempingową. Do wyboru mamy luksusowe pola oferujące wszystko, ale też małe kamper parki, których zaletą jest niska cena. Patrząc na obecną sytuację, by wyjechać za granicę najczęściej wystarczy mieć niedawno wykonany test koronawirusowy. I to wszystko.

Krótko mówiąc: działajmy, jeździjmy, bądźmy bezpieczni i cieszmy się z zimowego szaleństwa. Po raz kolejny caravaning wygrywa i miejmy nadzieję, że ten trend jeszcze długo się utrzyma. 


Bartłomiej Ryś02.12.20201
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News