artykuły

podrozePODRÓŻE
Reklama

Najlepsze stoki narciarskie w Europie

Najlepsze stoki narciarskie w Europie
Aiguille du Midi - jedna z tras narciarskich w regionie Chamonix 

Popularne rankingi najlepszych stoków narciarskich co rok wydają swoje wyroki: która góra jest najlepsza? Pod rozwagę biorą liczbę wyciągów, bezpieczeństwo, naśnieżanie i doświadczenie z samej jazdy. Czynników decydujących o tym, czy dany stok zostanie ochrzczony mianem najlepszego, jest oczywiście więcej, ale grupa faworytów od lat pozostaje ta sama. O nich właśnie chcemy Wam dziś opowiedzieć. Być może tegoroczne zimowe caravaningowe ferie spędzicie u stóp jednego ze stoków „naj..."

Chamonix i Mont Blanc – stoki narciarskie na olimpijski medal

Na skrzyżowaniu dróg między Francją, Szwajcarią i Włochami położony jest znany na całym świecie kurort narciarski - Chamonix. Od czasów Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 niezmiennie przyciąga rzesze narciarzy, wspinaczy, biegaczy i saneczkarzy szukających idealnych warunków śniegowych i spektakularnych widoków. Niewiele górskich masywów może porównać się z wyrastającym nad Chamonix Mont Blanc. Ten najwyższy szczyt Europy to już legenda dla pokoleń alpinistów. 

Z praktycznych informacji przyda się zapewne ta o samych stokach. Znajduje się tu aż sześć terenów narciarskich- od Les Planards dla początkujących  ( wyciąg krzesełkowy i 2 orczyki) po Aiguille du Midi, położonym w ścisłym sąsiedztwie samego Mont Blanc. Tu trasy przeznaczone są raczej dla doświadczonych  narciarzy. Natomiast z najwyżej położonej kolejki linowej na świecie skorzystać może każdy, kto nie ma lęku wysokości.  Koszt karnetu dziennego na trasy dla dorosłych to wydatek od 26 euro do 52 euro. Bardziej jak zwykle opłaca się wykupić karnet tygodniowy.

Ci ,którzy zdecydują się zostać na dole ( o ile o „dole” mówić możemy: Chamonix  znajduje się na wysokości 1035 m) , mogą oddać się zakupowej bonanzie. Na Rue Paccard znajdziecie galerię  luksusowych butików, markowych sklepów, modnych kawiarenek i tradycyjnych alpejskich oberży. Trochę jak nasze Krupówki, choć chyba jednak drożej.

A co z noclegiem dla turysty caravaningowego? Bez obaw. Kempingi całoroczne działają tu bezbłędnie. Jak choćby Camping les Cimes Chamonix we Francji czy Camping HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-tunnel,6082"Tunnel na terenie Włoch. Strategiczna lokalizacja w pobliżu wygodnej  i regularnie odśnieżanej  drogi krajowej, ułatwia dojazd szczególnie zimą i sprawia, że kemping jest idealną bazą wypadową do wycieczek zarówno w Dolinie Aosty  jak i  Chamonix.

Cortina d'Ampezzo dla mistrzów zjazdu alpejskiego

W 2021 roku Cortina będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie  Alpejskim. To prestiżowe wydarzenie rozgrywane jest tylko w najlepszych ośrodkach sportu zimowego, a do takich Cortina należy, bagatela, od początków ubiegłego stulecia!  Malownicze położenie Cortina d'Ampezzo wśród niezwykłych Dolomitów,  doskonałe warunki śniegowe plus, co tu kryć, pyszna regionalna kuchnia, są reklamą zimowych ferii w Cortinie.


Cortina d'Ampezzo 

Sezon narciarski rozpoczyna się tu z końcem listopada i trwa w najlepsze do początku maja. 120 km tras oraz 36 wyciągów narciarskich działa jak w szwajcarskim zegarku, choć jesteśmy we Włoszech.  Narciarze chętnie korzystają z karnetu Skipass obejmującego regiony: San Vito di Cadore, Cortina d’Ampezzo i Auronzo/Misurina. Cortina oferuje też niezapomniane atrakcje dla snowboardzistów. Specjalnie dla nich w 2010 roku w Faloria powstał Cortina SuperPark , gdzie do woli trenować można najwymyślniejsze figury, slalomy i salta.

Zimowe kempingi zachęcają do odpoczynku w okolicach Coritny. Camping HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-rocchetta,5911"Rocchetta cieszy się uprzywilejowaną lokalizacją- zaledwie 20 minut pieszo od centrum miasta. Znajdziecie tu pięknie przygotowane łazienki również dla osób niepełnosprawnych, przewijalnie, pralnię z suszarnią, wifi, sklepik kempingowy i bar. Ceny w sezonie zimowym zaczynają się od 9 euro za osobę dorosłą. Natomiast trzygwiazdkowy  Camping Cortina oferuje ponad 100 miejsc postojowych. Do miasta kursuje stąd miejski autobus i ski-bus (odległość to tylko 2 km), ale na miejscu znajdziecie wszystkie konieczne udogodnienia, łącznie ze sklepem spożywczym.

Chopok – doskonałe stoki bliżej niż myślisz

Na krótką chwilę oddalamy się od modnych kurortów zachodniej Europy i lądujemy u naszego sąsiada w Tatrach.  Słowacka miejscowość  Jasná Chopok co roku staje się bardziej popularna wśród wielbicieli nart.


Trasy zjazdowe na Słowacji -Chopok

Chopok to trzeci najwyższy szczyt niżnotatrzański  i bezsprzecznie najlepszy ośrodek sportów zimowych w tej części Europy. Przepięknie usytuowany w sercu rozległego parku narodowego, nowoczesny i na każdą kieszeń może łatwo konkurować z największymi graczami. Znajdziecie tu tereny do jazdy pozatrasowej, trasy dla amatorów, dzieci i dla wielbicieli carvingu. Słowacja od lat mądrze i konsekwentnie inwestuje w rozwój turystyki narciarskiej. Nie zapomina przy tym o infrastrukturze dla użytkowników kamperów. Villa HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/villa-betula-camping,6657"BetulaHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/villa-betula-camping,6657" Camping*** w Liptovskiej Silenicy będzie doskonałą bazą wypadową na narty dla całej rodziny. Oferuje też inne atrakcje np.: jazdę konną w pobliskiej stadninie, bio-basen i centrum spa z masażami i zabiegami kosmetycznymi.  Przy tym wszystkim to tylko 6 godzin jazdy z Warszawy. Warto przemyśleć tę opcję.

Val-d'Isère – narciarska wisienka na torcie

Kończymy naszą wycieczkę powracając do Francji. Val-d'Isère nie tylko pięknie brzmi ale i wygląda.Od lat 30-tych ubiegłego stulecia z małej sabaudzkiej wioski Val-d’Isere wyrosła na championa narciarskich ośrodków. To prawda, że jest tu dość tłoczno, choć na samych stokach na pewno znajdziecie wystarczająco dużo przestrzeni do szusowania. Wraz z sąsiadującym Tignes, oba regiony tworzą ogromny narciarski plac zabaw zwany L’Espace Killy. Oferuje on aż 300 km tras zjazdowych najwyższej jakości! Jedną z nich jest stroma Bellevarde. Zjazd nią to marzenie wielu narciarzy.  

Nad Val-d’Isere można rozpływać się godzinami: wyborne widoki, doskonały śnieg, narciarskie święta ( np. Puchar  Świata) i, rzecz jasna,  genialne trasy od freeride’u po jazdę ekstremalną. Niestety, jeśli chodzi o zimowe kempingi pojawia się problem. W samym  Val-d'Isère i Tignes zimowych kempingów po prostu brakuje i odradzamy próby parkowania w tych miejscowościach. Jest natomiast opcja dla kamperów na parkingu autokarowym w La Daille, choć nie ma tu odpowiednich udogodnień. Turyści caravaningowi świetnie sobie jednak radzą – tradycją jest już korzystanie z pryszniców na basenie miejskim, a  kasety Thetford można opróżnić w niewielkiej ubikacji zaraz przy wyciągu. Oczywiście takie warunki zniechęcają do dłuższej wizyty kamperem, ale braki w infrastrukturze, wynagradzają cudowne widoki.

Zapewne każdy narciarz w sercu nosi swoją własną listę najwspanialszych stoków narciarskich. My przedstawiliśmy te najbardziej znane, których być może jeszcze  nie odwiedziliście. A wszystkim amatorom białego szaleństwa życzymy, aby w tym sezonie znaleźli swój stok „naj...”.