artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Słowacja > Słowackie Tatry

Słowacja > Słowackie Tatry

Cała północna i środkowa Słowacja to przede wszystkim góry. A, jak wiadomo: „góry plus śnieg równa się narty”. Biorąc pod uwagę liczbę ośrodków narciarskich, walory widokowe i techniczne stoków oraz przystępne ceny, Słowacja jest prawdziwą gratką dla narciarzy.

SKi Centrum Vrátna należy do największych i najchętniej odwiedzanych centrów narciarskich na Słowacji. Ośrodek złożony z pięciu mniejszych stacji, leży ok. 30 km na wschód od Žiliny, na północnych skłonach Krywańskiej Małej Fatry (Krivánska Malá Fatra), w malowniczej Starej Dolinie, u podnóża Wielkiego Krywania (Veľký Kriváň, 1709 m n.p.m.). Na miłośników białego szaleństwa czeka wiele tras. Coś dla siebie znajdą zarówno doświadczeni, poszukujący trudnych tras narciarze, jak i początkujący entuzjaści dwóch desek. Oddzielnie wytyczono trasy i zorganizowano atrakcje dla dzieci (stacja Tižinka; snowtubing, czyli zjazd w pontonie, stok saneczkowy) oraz park snowboardowy (stacja Paseky). Ośrodek doskonale nadaje się do uprawiania narciarstwa rodzinnego. Część tras (ok. 1300 m) jest oświetlana, większość może być sztucznie zaśnieżana. Stosunkowo duża wysokość nad poziomem morza oraz północna wystawa powodują, że po najwyżej położonych stokach można szusować nawet do końca maja.

Stoki narciarskie położone są stosunkowo nisko 510–630 m n.p.m. Ruch narciarski obsługuje sześć wyciągów, w tym 4-osobowa kolejka krzesełkowa, osiągająca podszczytowy rejon górującej nad ośrodkiem Pivnicy (830 m n.p.m.), oraz krótki wyciąg dziecięcy. Trasy można zakwalifikować do średnio trudnych i łatwych. Większość jest sztucznie zaśnieżana, część (ok. 900 m) ma oświetlenie. W ośrodku można pojeździć na snowboardzie, a jeśli znudzą nam się stoki zjazdowe – na łyżwach, działa profesjonalnie przygotowane lodowisko. Trasy biegowe (ok. 12 km) wytyczono w dolnych partiach doliny oraz na grzbiecie powyżej wyciągów (widokowa szczytowa polana Pivnicy). 
Sezon narciarski trwa od początku grudnia do końca marca. Jazda wieczorna (do 20.00) jest możliwa przez cały sezon, z wyłączeniem okresu świąteczno-noworocznego od 24 do 31 grudnia.

Park Snow Donovaly zalicza się do największych i najbardziej nowoczesnych słowackich centrów narciarskich. Położony w strefie styku dwóch grup górskich – Wielkiej Fatry (Veľká Fatra) i Gór Starohorskich (Starohorské vrchy) u stóp pobliskich Niżnych Tatr przyciąga co roku tłumy. Osada Donovaly, w obrębie której funkcjonuje centrum, to jedna z najwyżej położonych na stałe zamieszkanych miejscowości na Słowacji – meandrująca przez góry droga z Rużomberku do Bańskiej Bystrzycy osiąga tutaj swój najwyższy punkt, zdobywając wysokość ok. 900 m n.p.m.

Tatrzańska Łomnica - Ośrodek Tatranská Lomnica-Jamy to kolejny, obok Starego Smokowca i Szczyrbskiego Jeziora, znakomity kompleks narciarski na południowych skłonach Tatr, usytuowany w obrębie „rozproszonego” miasta Vysoké Tatry. Pod względem wysokości położenia terenów narciarskich, Tatrzańska Łomnica nie ma sobie równych w całych Tatrach – najwyższe, trudne trasy zaczynają się nieco poniżej Przełęczy Łomnickiej (Lomnické sedlo, 2190 m n.p.m.). Korzystając z systemu kolejek linowych, można dotrzeć jeszcze wyżej – prawie na sam wierzchołek Łomnickiego Szczytu (Lomnický štít, 2634 m n.p.m.), by podziwiać niezwykłe widoki. Na niższych stokach wytyczono trasy średnio trudne, jedną łatwą (choć stosunkowo długą, 2250 m) oraz długodystansowy tor saneczkowy. Niestety, tylko jedna trasa jest zaśnieżana i oświetlana (niewielka Stacja Jamy przy drodze do Starego Smokowca). Sezon narciarski trwa od początku grudnia do początku maja. Najdłużej da się jeździć na wysoko położonych stokach w rejonie Łomnickiej Przełęczy oraz na trasie przy stacji Jamy (jedyne sztucznie zaśnieżane i oświetlone zbocze). W ośrodku uprawiać można snowboarding zarówno na trasach, jak i w Snowparku. Poniżej stacji pośredniej Štart zaczyna się dość długi, urozmaicony tor saneczkowy, prowadzący do samej Tatrzańskiej Łomnicy.

 


Administrator09.08.20160 zdjęć 2