artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord polferries 11.05-11.06 Grzegorz
Ile wydasz na podatek turystyczny w sezonie 2023?

Ile wydasz na podatek turystyczny w sezonie 2023?

Czas czytania 5 minut

Opłata klimatyczna to podatek, który płaci się nie tylko w polskich miejscowościach atrakcyjnych przyrodniczo lub uzdrowiskowych. Coraz więcej krajów wprowadziło lub zamierza wprowadzić dodatkowe opłaty w celu utrzymania, rozbudowy infrastruktury, a też usuwania ekologicznych skutków zbyt dużej liczby turystów. Gdzie pobyt na kempingu będzie w tym sezonie wymagał wyższych dopłat?

Chyba nikt nie lubi tego momentu, kiedy fantastyczny wakacyjny pobyt się kończy i nadchodzi pora wymeldowania z hotelu lub domu wakacyjnego. Żal potęguje jeszcze to, że zazwyczaj właśnie wtedy poznajemy kwotę, jaką należy zapłacić za podatek turystyczny. Wysokość tej opłaty jest bowiem zależna od liczby nocy spędzonych w danej destynacji wakacyjnej.

Podatek turystyczny to nic innego jak składka, którą turyści muszą płacić na rzecz samorządu lokalnego, aby przyczynić się do utrzymania i rozwoju infrastruktury, która jest dodatkowo obciążona ich "turystyczną" obecnością. Cena tego podatku jest zawsze ustalana przez władze lokalne, a zasady te mogą się różnić w zależności od prowincji lub regionu. Jeśli przed rozpoczęciem wakacji chcesz wiedzieć dokładnie, ile podatku turystycznego zapłacisz, najlepiej sprawdzić to na stronach lokalnych samorządów lub u organizatora lub pośrednika wyjazdu.

W Szwajcarii podatek turystyczny 3-krotnie wyższy niż we Francji

Interhome sprawdził, jaka jest wysokość podatku lokalnego w najpopularniejszych wakacyjnych destynacjach. Najdroższa na liście jest Szwajcaria, gdzie płaci się średnio 3,15 € za osobę za noc. Sąsiednia Austria ze średnią 2,14 € jest również dość droga, zwłaszcza w porównaniu z krajem takim jak Francja, gdzie płaci się średnio 1,11 €. Włochy (1,40 €), Chorwacja (1,45 €) i Portugalia (1,64 €) również nie należą do najdroższych kierunków pod względem wysokości opłaty za podatek turystyczny. Z kwotą 1,95 € Niemcy wciąż znajdują się tuż poniżej granicy 2 € .

ReklamaSródtekstowy YT PC
W większości regionów Hiszpanii w ogóle nie płaci się podatku turystycznego. Na tę chwilę opłata pobierana jest tylko na Balearach (Ibiza, Majorka, Minorka) i w Katalonii. Średnia cena wynosi tutaj 2,19 €.

Co ciekawe w wielu regionach Hiszpanii w ogóle nie jest pobierana taksa klimatyczna, a w Dubrowniku płacisz podwójnie niż w pozostałej części Chorwacji. Wynika to jasno z raportu sporządzonego przez firmę Interhome specjalizującej się w wynajmie domów wakacyjnych. Raport przygotowano, aby poinformować klientów, którzy planują swój wakacyjny pobyt samodzielnie o wysokości podatku turystycznego, który trzeba zapłacić w najchętniej rezerwowanych wakacyjnych destynacjach.

Kraje alpejskie pobierają coraz wyższy podatek

Oprócz różnic między krajami, mogą istnieć również duże różnice regionalne w obrębie kraju. Na przykład w szwajcarskim kantonie Grindelwald zapłacisz 4,77 € za dzień, podczas gdy w Nendaz 30% mniej (3,56 €).

Różnice pojawiają się też pod względem wysokości opłat za dzieci. Podczas gdy za narciarski tydzień dla dwóch osób dorosłych w Zermatt w Szwajcarii zapłacisz prawie 57 € to należy tutaj jeszcze doliczyć opłatę klimatyczną dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat (1,86 € za noc za dziecko). Jeśli zdecydujesz się na narty w Chamonix we Francji to płacisz średnio tylko 24 euro za dwie osoby dorosłe; podatek turystyczny we Francji obowiązuje bowiem tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Za tygodniowy pobyt w niezwykle popularnym wśród turystów z Polski austriackim Mayrhofen za dwie osoby dorosłe zapłacisz 30,8 €; dzieci do 15 roku życia są zwolnione z opłaty klimatycznej.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Opłaty w nadmorskich destynacjach

Różnice w wysokości podatku turystycznego są widoczne również w popularnych letnich destynacjach. Ci, którzy wybierają się na przykład do Dubrownika (2,65 €), płacą prawie dwa razy więcej niż w pozostałej części Chorwacji, gdzie w większości regionów taksa turystyczna jest taka sama i wynosi 1,33 €. Na hiszpańskich wybrzeżach różnice są jeszcze większe: średnio 30 € tygodniowo zapłaci rodzina z 2 dzieci na Costa Brava lub Balearach, podczas gdy wypoczywający na Costa Blanca lub Costa del Sol nie płacą taksy klimatycznej wcale.

A będzie jeszcze drożej

Cena podatku turystycznego może zatem stanowić spory wydatek w zależności od wybranego miejsca docelowego, liczby podróżujących i czasu trwania pobytu. Biorąc pod uwagę inflację z ostatnich kilku miesięcy, jest to kwota, którą warto wcześniej uwzględnić w wakacyjnym budżecie.

Podane ceny dotyczą osób dorosłych w wysokim sezonie turystycznym. Źródłem badań są dane wewnętrzne organizacji, a wyniki są aktualne do listopada br. Władze w atrakcyjnie położonych destynacjach Europy albo już podniosły stawki, albo przymierzają się wprowadzanie podwyżek. Przykładowo, w 2024 r. planowane są kolejne podwyżki podatku turystycznego w Barcelonie – do 3,25 euro za noc.

Fot. Interhome Group HHD Sp. z o.o.


Rafał Dobrowolski03.04.20230 zdjęć 1
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News