artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Bałtycki szlak kamperem

Bałtycki szlak kamperem

Czas czytania 11 minut

Kilkaset kilometrów piaszczystych plaż, dwa parki narodowe, gotyckie zabytki i malownicze latarnie morskie to jedynie kropla w morzu cudowności, jakie oferuje wybrzeże Morza Bałtyckiego. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje ten region Polski, najlepiej wybrać się tam kamperem.

Trasę od Świnoujścia aż po sam koniec/początek Polski, czyli Hel, proponuje Mikołaj Gospodarek – autor książki „Polska na czterech kółkach”.

Zanim zachęcimy was do podróży wzdłuż bałtyckiego szlaku, kilka słów o samej publikacji. Książka powstała we współpracy z firmą Volkswagen Samochody Dostawcze, znaną m.in. z kultowej Californii. Zarówno kontynuująca legendę „ogórka” California 6.1 – dostępna w trzech wersjach wyposażenia: Coast, Ocean i Beach Camper – jak i Grand California, na bazie Craftera, Crafter, a nawet Amarok wydają się pojazdami idealnymi na nadmorską eskapadę. Łączą kompaktowość z mobilnością, a te oznaczają wolność i wygodę – nawet w sezonie letnim, gdy do nadmorskich kurortów zjeżdżają się tłumy. Zgrabnym kampervanem, jak choćby najmniejszym w rodzinie Caddy Californią, zaparkujesz wszędzie tam, gdzie nie wjedziesz 7-metrowym kamperem, a i na kempingu łatwiej znajdziesz miejsce. Tych nad Bałtykiem nie brakuje, podobnie jak nie brakuje miejsc do zwiedzenia i rekreacji.

Bałtycki szlak kamperem 1

Wybrzeże Morza Bałtyckiego jest idealne do czynnego wypoczynku. Podróżując ze Świnoujścia na Hel, można odkryć niezwykłą mnogość atrakcji, muzeów i osobliwości przyrody, ale i miejsc do spacerów i przejażdżek rowerowych. Wspólnym mianownikiem wielu miejsc jest sezonowość i tylko w większych miastach można trafić na otwarte cały rok restauracje i sklepy spożywcze. Ale dla podróżujących, dajmy na to – przestronną

Grand Californią, to nie problem – posiłek przygotujesz na w pełni wyposażonym bloku kuchennym z dwupalnikową kuchenką, zlewozmywakiem i dużą powierzchnią roboczą, sięgając po wcześniej zakupione produkty do pokładowej, kompresorowej lodówki z zamrażalnikiem. Zjeść można wewnątrz pojazdu lub na zewnątrz, pod rozkładaną markizą, przy kempingowym stoliku z krzesłami. Brzmi dobrze, prawda?

Jednak uwaga, planując podróż kamperem, warto zatankować z wyprzedzeniem paliwo, bowiem stacji benzynowych jest w pasie nadmorskim bardzo mało. Mnóstwo jest za to piaszczystych plaż, a przecież nie po to jedziemy nad morze, aby nie pospacerować po piasku. A choć z pozoru wydają się podobne, każda plaża jest inna. Różnią się od siebie również nadmorskie miejscowości, które zwiedzimy, podróżując bałtyckim szlakiem domem na kołach.

Bałtycki szlak kamperem 2

No to w drogę!

Zaczynamy od Świnoujścia, które rozłożone jest na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór. W granicach miasta znajduje się jednak ponad 40 wysepek, a całość tworzy niezwykły krajobraz. Świnoujście to z jednej strony prężnie działający ośrodek portowy, z drugiej – zaciszne uliczki z przedwojennymi willami. Zainteresowani historią powinni odwiedzić twierdzę Świnoujście, z kolei wszyscy bez wyjątku zaliczyć powinni spacer promenadą nadmorską od ujścia Świny do Bałtyku. Znajduje się tam „Stawa Młyny”, czyli słynny wiatrak, który stał się ikoną miasta.

Ze Świnoujścia blisko jest do Wolińskiego Parku Narodowego, w którym przenikają się trzy światy: polodowcowe moreny, rozrzucone w delcie Świny wysepki i rozsiane po lasach malownicze jeziora. Całość otaczają przepiękne naturalne lasy. Spacerując nad Jeziorem Turkusowym, można zapomnieć o tym, że kilka kilometrów dalej morskie fale uderzają o stromy klif.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Promenada Gwiazd i liczące 393 m długości molo to dwa miejsca, które od razu kojarzą się z Międzyzdrojami – kolejnej miejscowości, w której warto zatrzymać się choć na jeden dzień. Spacerując po mieście, warto odejść kawałek od morza i zajrzeć w rzadko odwiedzane przez turystów zakątki. Zobaczyć tam można przepiękne zabytkowe wille, które dowodzą dawnej urody tego kurortu. Natomiast udając się plażą w kierunku wschodnim, trafić można na malowniczą przystań rybacką.

Bałtycki szlak kamperem 3

A może by tak odbić kamperem w głąb lądu? Kamień Pomorski wart jest tego, aby choć na chwilę porzucić widok na morskie fale. Największym zabytkiem jest gotycko-romańska konkatedra św. Jana Chrzciciela z organami, których brzmienie przyciąga do miasta największe sławy muzyki sakralnej. Warto zobaczyć również ratusz, pobliską marinę, a także zwiedzić prywatne Muzeum Kamieni mieszczące się w zabytkowej Bramie Wolińskiej.

Kiedy w XV w. budowano gotycką świątynię pw. św. Mikołaja w Trzęsaczu, od morza dzieliły ją 2 km. Trudno w to uwierzyć, patrząc dzisiaj na pozostałości, które są jedyną w Europie atrakcją tego typu. Kościół ewangelicki funkcjonował tutaj do 1874 r. Od 1900 r. morze sukcesywnie zabierało kolejne fragmenty budowli. Dzisiaj pozostałość południowej ściany mierzy 12 m długości i 6 m wysokości. Sama miejscowość nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale warto wybrać się z Trzęsacza na spacer malowniczym klifem w kierunku Rewala.

O tym, czy chcesz się zatrzymać w Kołobrzegu, musisz zadecydować sam. To miasto o dwóch twarzach. Z jednej strony nadmorskie uzdrowisko, a z drugiej betonowe osiedla, dyskonty spożywcze i ogródki działkowe. Choć budzi mieszane odczucia, Kołobrzeg przyciąga urokliwymi zakątkami, jak bindaż w parku miejskim, latarnia morska czy neogotycki ratusz. Część nadmorska paradoksalnie wypada niezbyt ciekawie i tylko długie na 220 m molo sprawia, że warto zajrzeć tam choć na chwilę.

O Koszalin warto zahaczyć, jeśli zależy ci na zwiedzaniu. Interesujące są głównie zabytki z Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, a w szczególności katedra z 1333 r. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. O każdej porze roku pięknie prezentuje się park im. Książąt Pomorskich. Godnym uwagi jest miejskie muzeum, które znajduje się w dawnym budynku tutejszego młyna.

Wizyta u rybaków

Rozdzielone Mielnem dwie niewielkie miejscowości to prawdziwa gratka dla miłośników ryby prosto z kutra. Dochodząc do plaży, mija się smażalnie i wędzarnie ryb. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć wracających na brzeg rybaków. W obu miejscowościach są również przepiękne spacerowe plaże.

Trudno uwierzyć, że w tak mało znanym mieście jak Darłowo skupia się aż tyle niezwykłych atrakcji, niespotykanych nigdzie indziej. Oryginalny jest tutejszy układ urbanistyczny, jedyny nadmorski zamek gotycki czy kościół św. Gertrudy z unikatowymi śladami skandynawskiego gotyku. W okolicach malowniczego rynku nie brakuje zabytkowych kamienic. Udając się do pobliskiego Darłówka, warto obejrzeć rozsuwany most, XIX-wieczną latarnię morską i oryginalną zabudowę porty rybackiego z XIX i XX w. Ze starego miasta do Darłówka najlepiej wybrać się na ok. 4-kilometrowy spacer wzdłuż Wieprzy, której wody prowadzą prosto do Bałtyku.

Niezwykle urokliwym miastem jest Ustka, która urzeka niezwykłą, oryginalną zabudową w tzw. kratę, którą najlepiej podziwiać na ul. Czerwonych Kosynierów. Następnie warto przejść na bulwar portowy, który prowadzi do niezwykłej konstrukcji, jaką jest most obrotowy. Tuż obok niego – latarnia morska. Promenadą spacerową można dojść do pomnika Fryderyka Chopina.

Gdyby nie fakt, że w Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się największa na świecie kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, Słupsk można by ominąć. Centrum miasta zdobią kamienice z okresu międzywojennego, pięknie prezentuje się też ratusz oraz dwa gotyckie kościoły. Ciekawostką jest drewniana winda z 1910 r., którą można zobaczyć w dawnym domu towarowym.

Słowiński Park Narodowy

Swoistym ewenementem jest Słowiński Park Narodowy. Spora część jego krajobrazu ulega nieustannym, niemal codziennym zmianom. Mowa o ruchomych wydmach, których piaski z miejsca na miejsce przenosi wiatr. Piaszczysty teren od lądu oddziela przepiękny, podmokły las. Widoki te można podziwiać w okolicach Czołpina i Łeby.

Wizytówką Łeby jest wybudowany w 1907 r. zamek – obecnie budynek hotelu „Neptun”. Zachwycają również przepiękne, szerokie plaże, które od lądu oddziela pasm wydm i lasów. Dzięki temu idąc w kierunku wschodnim, szybko zostawiamy za sobą ślady cywilizacji.

Warto zobaczyć ponad 33-metrową latarnię morską Stilo – jedną z dwóch w Polsce w całości metalowych konstrukcji tego typu. Druga znajduje się w Jastarni, ale nie jest tak malowniczo położona. Z wioski Osetnik droga prowadzi przez przepiękny las aż na szczyt wzgórza, na którym stoi latarnia. Koniecznie trzeba pokonać kolejny kilometr i dojść do plaży, gdzie można zaobserwować ciekawe zjawisko – nawiewany piasek zastąpił tu ściółkę, przez co odnosi się wrażenie, że drzewa rosną na piasku. Warto dodać, że tutejsze plaże są zazwyczaj puste i idealnie nadają się na długie spacery wzdłuż morza.

W Dębkach bezpośrednio do Bałtyku uchodzi Piaśnica. Piaszczystą plażę przecina nagle sporych rozmiarów kanał, przez który tylko pozornie da się przejść. Najlepiej skorzystać z mostu pomiędzy wejściem na plażę nr 24 a 25. Kierując się od ujścia rzeki na wschód, można dojść do wejścia nr 19, gdzie zazwyczaj znajdują się wyciągnięte na brzeg kutry.

Przez wiele las uznawany za najbardziej wysunięty na północ punkt w Polsce przylądek Rozewie zdetronizowany został przez punkt nieopodal Jastrzębiej Góry. Co nie zmienia faktu, że zalicza się do najpiękniejszych zakątków polskiego wybrzeża. Na plażę schodzi się ze stromego, porośniętego ogromnymi bukami klifu. Na szczycie – dwie piękne latarnie morskie. Najbardziej urokliwy fragment znajduje się pomiędzy wejściem nr 17 a 18.

Kolejny przystanek: Władysławowo – niewielka miejscowość, którą z jednej strony oblewają wody Morza Bałtyckiego, a z drugiej Zatoki Puckiej. To dobre miejsce na krótki przystanek przed wjazdem na Półwysep Helski. W samym miasteczku odnaleźć można sporo śladów po generale Józefie Hallerze, który przy ul. Morskiej 6 spędzał wakacje. Do najciekawszych zakątków Władysławowa trzeba zaliczyć port i pobliski Dom Rybaka, gdzie obecnie znajduje się urząd miasta.

Wjeżdżamy na Półwysep Helski, który jest atrakcją samą w sobie – z jednej strony spokojne wody zatoki, z drugiej wzburzona toń morska. Szukając ciekawych miejsc do zwiedzania, warto zdecydować się na Jastarnię, gdzie zobaczyć trzeba zabytkową chatę rybaka z 1881 r. oraz molo i znajdujący się nieopodal port rybacki.

No i nasza linia mety – Hel. Spacerując po mieście, trudno uwierzyć, że do 1990 r. na wjazd na teren miasta trzeba było mieć specjalną przepustkę, gdyż był to teren wojskowy. Dojeżdżając do końca tej malowniczej trasy, najlepiej jest zaparkować w okolicach latarni morskiej z 1942 r. Stąd rozpocząć można spacer na plażę, gdzie rzeczywiście dalej nie ma już nic – tylko woda – a następ-nie po wygodnych kładkach przejść obok Kopca Kaszubów w kierunku portu. Warto dłużej pospacerować w tej okolicy i zwrócić szczególną uwagę na pozostałości murali i płaskorzeźb. Ciekawym miejscem jest również Muzeum Rybołówstwa, funkcjonujące w dawnym kościele ewangelickim z XV w., oraz znajdujące się nieopodal fokarium.

Kamper – najlepszy sposób na udane wakacje

Jak sami widzicie, bez kampera się nie obędzie. Wartych zobaczenia miejsc jest zbyt wiele, aby przemieszczać się między nimi, jednocześnie korzystając z bazy noclegowej, stołując się w lokalach gastronomicznych i robiąc codziennie zakupy w zatłoczonych latem supermarketach.

Oczywiście podróżowanie kamperem to również sztuka wyboru, na co zwraca uwagę Mikołaj Gospodarek w książce „Polska na czterech kółkach”. Na jednej szali kładziemy niezależność i wygodę, a na drugiej wszystko to, z czego przyjdzie nam zrezygnować. „Jestem jednak przekonany, że odpowiednie podejście do podróży sprawia, że kamper przechyla szalę na swoją stronę” – pisze.

Bałtycki szlak kamperem 4

Bo caravaning to wolność, a kampery marki Volkswagen Samochody Dostawcze mają wszystko co potrzebne, by bezpiecznie, niezależnie i ciekawie spędzić urlop. Interesująco prezentuje się również szeroka gama dodatków: akcesoryjny namiot dla Caddy California, przeznaczony dla Californii 6.1 namiot kempingowy lub przedsionek przeciwsłoneczny, funkcjonalny bagażnik rowerowy dla modelu Grand California, wygodny, przenośny prysznic kempingowy, czy zestaw startowy dla każdego z modeli, w skład którego wchodzą m.in. kliny pod koła i niezbędne na wielu kempingach okablowanie. W salonach, ale również w internetowym sklepie na stronie vwdostawcze-sklep.pl przebierać można pośród wielu innych akcesoriów i gadżetów idealnych dla miłośników marki dodatków, które przydać się mogą podczas wakacyjnego wyjazdu – nad morze, ale nie tylko.


Piotr Łukaszewicz29.07.20220
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News