artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Jesień w Słowenii jest zachwycająca
Jesień w Słowenii jest zachwycająca

Alpy Julijskie – jesienne wakacje w Słowenii

Czas czytania 5 minut

Szukasz idealnego miejsca na jesienny wypad w góry? Co powiesz na Alpy Julijskie w Słowenii? Miejsce idealne dla aktywnych turystów. 

Słoweńskie góry – pomysł na jesienną eskapadę

Jesień to ulubiona pora wielbicieli górskich wycieczek. Kiedy upały ustępują rześkiemu powietrzu a kolory rozpieszczają oczy feerią czerwieni i złota, trudno nie ulec pokusie jesiennej eskapady w góry. Dlatego właśnie dziś, na początku jesieni, chcemy Was zachęcić do spędzenia październikowego urlopu w górach w Słowenii. Dlaczego w Słowenii? Bo ten niewielki, górzysty kraj, mało jeszcze znany naszym rodakom, to idealne miejsce dla poszukiwaczy aktywnego wypoczynku. 

Alpy Julijskie – jesienne wakacje w Słowenii 1

Kilka słów o górach w Słowenii

Czy wiecie, że prawie 90% całej Słowenii położona jest 300 m n.p.m? Niewiele jest w Europie krajów tak fenomenalnie zróżnicowanych pod względem ukształtowania jak Słowenia. To przede wszystkim zasługa Alp Julijskich. Znajdziecie tu skaliste szczyty, strome urwiska, kręte wąwozy i bezkresne jaskinie – słowem wszystko to, czym żyją amatorzy górskich wspinaczek. Najwyższym szczytem Alp Julijskich jest Triglav (2864 m n.p.m), który należy do Korny Europy i od lat jest celem podbojów kolejnych pokoleń alpinistów. Ale Słowenia to również malownicze wzgórza pokryte bujnymi lasami i…winnicami. I to właśnie tereny w słoweńskim Krasie, gdzie teren jest łagodniejszy, przyciągają najwięcej turystów. 

Słoweńskie szlaki górskie i schroniska

Do najpiękniejszych szlaków turystycznych Słowenii zaliczyć można te w Narodowym Parku Triglav. Park jest ogromy i obejmuje aż 880 km2 terenu. Zwiedzać park możecie samemu lub z przewodnikiem. Ta druga opcja polecana jest turystom ze słabszym przygotowaniem kondycyjnym lub mniejszymi umiejętnościami. Jest także gwarancją, że dowiecie się więcej o dzikich zwierzętach i roślinach występujących w parku. Popularne ścieżki to między innymi godzinny spacer wzdłuż wąwozu Vintgar oraz malowniczy szlak Soča. Trudy wspinaczki wynagrodzi wam też widok na spektakularny wodospad Savica, codziennie odwiedzany przez dziesiątki turystów. Park częściowo otwarty jest także dla rowerzystów, oferując im przyjemną trasę wzdłuż rzeki Radovna. Natomiast zahartowani wspinacze, pragnący dostać się na szczyt Triglav’u, muszą przygotować się na całodzienny, wyczerpujący marsz. Wysokie partie gór są słabiej oznakowane, a po drodze nie znajdziemy wielu przystanków na odpoczynek. Zdobywanie szczytu polecamy więc tylko przygotowanym turystom. 

Alpy Julijskie – jesienne wakacje w Słowenii 2

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Z takim ukształtowaniem terenu nie dziwi fakt, że w Słowenii funkcjonuje ponad 170 schronisk górskich. Nie wszystkie prowadzą działalność przez cały rok. Część z nich zamyka się pod koniec października i otwiera dopiero na wiosnę. Standard noclegów i udogodnienia (pralnie, umywalnie, kantyna) w schroniskach zależą od popularności danego miejsca. W pobliżu góry Triglav lubianym schroniskiem jest Schronisko Aljažev dom v Vratih oraz Triglavski dom na Kredaricy na wysokości 2515 m n.p.m Ceny noclegów w schroniskach także potrafią znacznie się różnić: od 50 zł za łóżko, po 150-200 zł w pokojach kilkuosobowych. Do 50% zniżek uprawnia karta Alpenverein, którą warto zakupić, jeśli planujecie dłuższy pobyt. 

Słowenia to także rowerowe rajdy i spływy kajakami

Góry w Słowenii to nie tylko wycieczki piesze. To także wspaniała okazja, aby pojeździć rowerem lub spróbować raftingu. Na rowerzystów czeka 35 punktów informacji rowerowej, gdzie zaopatrzyć można się w mapy, przewodniki i informacje na temat usług dedykowanych turystyce rowerowej. Jeśli w czasie wyprawy zechcecie skorzystać z kempingu, zwróćcie uwagę czy posiada on znak roweru w trójkącie. To symbol informujący gości, że taki kamping jest przyjazny rowerzystom. Oferuje im pomieszczenia do przechowywania i czyszczenia sprzętu oraz organizuje rajdy i posiada własną wypożyczalnie rowerów. Całkowita długość wyznaczonych tras rowerowych w Słowenii to blisko 4000 km. Jest więc z czego wybierać. Dolina Soczy, Kranjska Gora i rzecz jasna okolice Bled to tylko kilka z cenionych terenów rowerowych. 

ReklamaAlpy Julijskie – jesienne wakacje w Słowenii 4
Kolejną górską atrakcją, być może najbardziej spektakularną, jest rafting rzeką Soča. Sezon spływów pontonowych rozpoczyna się tu 15 marca i trwa do końca października. Choć jest to atrakcja podwyższająca poziom adrenaliny w ciele, mogą uczestniczyć w niej całe rodziny. Zwykle spływy trwają około 2-3 godzin łącznie z transportem. Ceny zaczynają się od około 200 zł w zależności od długości trasy. 

Kemping w górach Słowenii

Na koniec zachęta dla fanów biwakowania. Na bazę jesiennej eskapady naprawdę warto wybrać jeden z pięknych kempingów w górach Słowenii. Bliskość przyrody i niezapomniane widoki znajdziecie na przykład na nowoczesnym kempingu Spik, tuż przy granicy z Austrią i Włochami. Jest to idealne miejsce na początek wycieczek górskich i rowerowych. Otoczenie Alp Julijskich to chyba najpiękniejsza wizytówka tego miejsca. W sercu gór położony jest również Camping Bled. To świetnie zorganizowane miejsce, które oprócz dobrego przygotowania infrastruktury caravaningowej oferuje także animacje dla dzieci i wycieczki z przewodnikiem. Dlatego bez wahania ruszajcie w stronę Słowenii i jej malowniczych gór. W całym kraju funkcjonuje tu wiele mniejszych i większych kempingów, które właśnie jesienią są idealnym miejscem na urlop na łonie natury. 


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News