artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Spędzaj wakacje na kempingach Słowenii

Czas czytania 6 minut
Spędzaj wakacje na kempingach Słowenii
Lublana - Słowenia 

Wakacje w Słowenii – dlaczego warto?

Przez lata Słowenia uważana była głównie za świetny cel na długi weekendowy wypad. I rzeczywiście, bliskość tego niewielkiego kraju (7 godzin jazdy z przejścia w Cieszynie do Lublany) oraz dobre warunki drogowe zarówno w samej Słowenii jak i państwach tranzytowych, zachęcają do krótkiego wypadu. Ale Słowenia to również idealne miejsce na prawdziwe długie wakacje. Ciesząca się niezwykle korzystnym usytuowaniem pomiędzy Alpami na północy a Adriatykiem na południu, Słowenia ma więcej do zaoferowania niż niejeden z europejskich turystycznych gigantów.

Słowenia - jak dojechać, jak dolecieć ?

Do Słowenii dotrzeć można drogą lądową i powietrzną. W sezonie wakacyjnym 2019, bezpośrednie loty z Warszawy do Lublany realizowane są przez polski LOT codziennie. Ciekawą propozycją jest też podróż pociągiem z przesiadką we Wiedniu (bilety od 70 euro). To dogodna opcja dla tych, którzy pragną po drodze zwiedzić też inne miejsca. Rejsowe autokary to kolejny sposób dotarcia do Słowenii. Wyruszają z wielu miast Polski, choć podróż nimi trwa zwykle o wiele dłużej ze względu na liczne przystanki.

Tak jak wspomnieliśmy, podróż samochodem lub kamperem jest naszym zdaniem najlepszą opcją zwłaszcza, gdy czasu jest więcej. Po samej Słowenii także najwygodniej poruszać się autem. Dodajmy od razu, że koszt winiety tygodniowej dla samochodów do 3,5 tony to 15 euro. Koszty paliwa natomiast są regulowane dla całego kraju odgórnie i na każdej stacji możecie zatankować za tę samą cenę. Z uwagi na niską popularność, gaz LPG kupić można tylko na niektórych stacjach benzynowych.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Camping Słowenia – najpiękniejsze tereny kempingowe Europy

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy od razu nie wspomnieli o campingach w Słowenii. Oczywiście noclegi zorganizować można tu w wielu miejscach – od pięciogwiazdkowych nadmorskich hoteli, przez gospodarstwa agroturystyczne w winnicach, aż po prywatne kwatery. Nie można jednak pominąć naprawdę starannie przygotowanej infrastruktury caravaningowej i słoweńskich campingów. Jeśli planujecie wakacje w Słowenii koniecznie sprawdźcie naszą bazę kempingów.

Dodajmy jeszcze, że oprócz zadbanego i przemyślanego zaplecza caravaningowego, camping Słowenia to synonim niesamowitych krajobrazów i różnorodności miejsc wypoczynkowych. Bogactwo natury sprzyja wypoczynkowi w ciszy, wśród kojących oczy widoków. Lasy, góry, jeziora i morze – wszystko to na terenie wielkości naszego województwa wielkopolskiego. Campingi w Słowenii czerpią pełnymi garściami z uprzywilejowanych warunków naturalnych, w pełni wykorzystując bogactwo słoweńskiej przygody. Kempingi takie jak sześciogwiazdkowy Camping Bled w samym sercu Alp Julijskich lub nadmorski Camping Adria Ankaran to tylko dwa z wielu godnych uwagi miejsc na udany urlop.

Co warto w Słowenii zobaczyć i zwidzieć?

Będąc w Słowenii, odwiedźcie jej stolicę. Lublana ma około 300 tys. mieszkańców i jest niewielkim miastem w stosunku do innych europejskich stolic. Ale właśnie dlatego tak przyjemnie się ją zwiedza. Co więcej, Lublana przychylnym okiem patrzy na rowerzystów. Do zamku na wzgórzu, katedry św Mikołaja, mostu smoczego czy kamienic w oszałamiającym stylu art nuveua dotrzeć można właśnie na wynajętych jednośladach. Podpowiadamy, że pod Lublaną zatrzymać się można w lubianym przez dzieci

Ljubljana Resort hotel camping

Spędzaj wakacje na kempingach Słowenii 3
Camping Słowenia - nad jeziorem Bled

Chyba najsłynniejszą atrakcją na skalę kraju jest jednak Słoweński Kras i jego oszałamiające jaskinie. Te tajemnicze podziemne komnaty wyrzeźbione przez matkę naturę, przypominają scenografię z filmów fantasy. Najpopularniejszą z nich jest Postojnska Jama, której wręcz nie wolno pominąć, jeśli już jesteście w Słowenii.

Popularną atrakcją Słowenii jest także Jezioro Bled, którego chyba nie trzeba reklamować. Tu rzeczywiście poczujecie alpejski klimat. Po czystych wodach jeziora popływać można łódką lub stateczkiem wycieczkowym. Wkoło jeziora prowadzi malownicza ścieżka spacerowo-rowerowa z wieloma punktami widokowymi. Po zachodniej stornie znajdziecie wspomniany już camping Bled.

Natomiast aktywnym amatorom turystyki górskiej proponujemy wypoczynek u stóp Alp i trasy do wspinaczki, trekkingu i górskiej jazdy rowerowej w Parku Narodowym Triglav.

Na koniec morze. Choć słoweńskie wybrzeże to tylko 46,6 km, to znajdziecie tu i słynne kurorty (popularny Portorož) , senne osady rybackie (romantyczna Izola) i najprawdziwsze strome klify (Klify Strunjan). Jest z czego wybierać.

Ceny na Słowenii – drogo czy tanio?

Zacznijmy od tego, że walutą na Słowenii jest euro wprowadzone tu w 2007 roku, kiedy to zastąpiono słoweńskiego tolara. Słowenia była wśród pierwszych dziesięciu państw UE, które zdecydowały się na przyjęcie nowego pieniądza. Od 2002 Słowenia odnotowuje stały wzrost gospodarczy (za wyjątkiem roku 2009). Zaliczana jest też do najzamożniejszych krajów byłego bloku wschodniego.

Ceny w Słowenii są nieco wyższe niż w Polsce. Z punktu widzenia turystów koszt wyjścia do restauracji, bilety wstępu czy nawet ceny produktów spożywczych to wydatek o około 15%-18% wyższy niż w Polsce. Przykładowo: cena noclegu na Słowenii to około 40 euro za osobę w apartamencie prywatnym lub agroturystyce, litr benzyny E95 to 1,2 euro, chleb 1-2 euro, a butelka wina 3-5 euro. Ceny kempingów w Słowenii zaczynają się już od 25 euro. Bilet wstępu do Jaskini Postojna, bodaj największej atrakcji w Słowenii, to 27,90 euro (taryfa z 2019). Rzecz jasna przytoczone ceny są jedynie orientacyjne i znaleźć można też produkty i usługi tańsze od cytowanych.

Wyruszając na wakacje do Słowenii, możecie zabrać ze sobą zarówno złotówki jak i wymienione już euro. Kantory znajdują się w każdej większej miejscowości turystycznej. Bankomaty oznaczone wielkimi literami BA (od Banci Automat) znajdziecie nawet w małych wioskach, choć jak zawsze gotówkę warto mieć przy sobie. Tak na wszelki wypadek.

Co warto kupić na Słowenii?

Odpowiedź numer jeden – wino. Niedoceniane jeszcze w Polsce, tak jak wina chorwackie czy austriackie, wina słoweńskie to atrakcyjna propozycja dla koneserów. Naprawdę dumna Słowenia jest z win białych. Stanowią one już 75% całej produkcji win w kraju. Warto tu zrobić zapasy rieslinga, furminta, ribiolla gialla, pinot gris, sauvignon blanc czy muscata. Oprócz winiarskich zakupów w Słowenii można zdobyć pierwszej jakości miody i nalewki z miodu. Taniej też niż w sąsiednich Włoszech można dostać tu szynkę prosciutto.

Spędzaj wakacje na kempingach Słowenii 4
Słowenia - winnice i gospodarstwa agroturystyczne

Zachęcamy Was serdecznie do wakacji spędzonych na campingach Słowenii i nie tylko. To kraina mało znana jeszcze w Polsce, choć sytuacja ta zmienia się i więcej turystów z Polski decyduje się na urlop w Słowenii. Wybierzcie się i Wy.


Zofia Sadowska19.08.2019
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News