artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Aluminiowe szyny wbudowane w podłogę kompozytową Mobiframe umożliwiają zamocowanie dowolnych elementów wyposażenia pojazdu
Aluminiowe szyny wbudowane w podłogę kompozytową Mobiframe umożliwiają zamocowanie dowolnych elementów wyposażenia pojazdu

Siła kompozytów. Podłoga nakładkowa do środków transportu

Czas czytania 4 minuty

Zmieniając liczbę miejsc w samochodach, czyli wprowadzając modyfikacje konstrukcyjne, można korzystać tylko ze specjalnie przeznaczonych do tego celu foteli i systemów mocowania. Montaż dodatkowych siedzeń w kamperze to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza gdy mają to być multifunkcjonalne kanapy, które można w dowolny sposób ustawić w pojeździe.

Planując przebudowę pojazdu ciężarowego na kampera, należy rozpocząć od najważniejszej kwestii, jaką jest wybór foteli oraz systemu ich mocowania. Dokonując montażu dodatkowych siedzeń, wprowadzamy istotne zmiany konstrukcyjne, które podlegają przepisom rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 6 maja 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, które to w sposób istotny ograniczyło ryzyko dokonywania nieuprawnionych modyfikacji w samochodach. Każda przebudowa podlega weryfikacji przeprowadzanej przez jednostkę do tego uprawnioną przez dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.

Innowacje a przepisy
Potwierdzenie spełnienia wymagań dotyczących wytrzymałości i mocowania siedzeń w pojazdach używanych/zarejestrowanych (mowa o paragrafach 9b i 9d) jest tematem bardzo obszernym. Dość powiedzieć, że w toku przebudowy mógł zmienić się rozkład mas na poszczególne osie. Aby „zalegalizować” mocno zindywidualizowane pomysły, nie wystarczy oświadczenie na ich montaż od przedsiębiorcy z kodem PKD 45.20Z. I tu dochodzimy do rozwiązania, które wychodzi naprzeciw rygorom wprowadzonym wspomnianym rozporządzeniem. Otóż zmieniając liczbę miejsc w samochodach, czyli wprowadzając zmiany konstrukcyjne, można korzystać tylko ze specjalnie przystosowanych do tego foteli i systemów mocowania, spełniających wymagania Regulaminów EKG ONZ nr 14 i 17.

ReklamaSiła kompozytów. Podłoga nakładkowa do środków transportu 1
– Mobiframe w swojej ofercie posiada fotele z funkcją rozkładania do łóżka do zabudowy kampera. Są to zarówno kanapy dwu, jak i trzyosobowe. Te innowacyjne produkty mogą być instalowane na stałe do oryginalnej podłogi pojazdu za pośrednictwem specjalnych płyt montażowych lub z wykorzystaniem nakładkowej podłogi kompozytowej. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, sugerujemy zastosowanie naszych systemów podłogowych, umożliwiających pełne spersonalizowanie rozplanowania wnętrza w pojeździe – mówi dr inż. Marcin Jankowski, współwłaściciel firmy OKB.

Wielowymiarowość rozwiązania
Podłoga dostarczana przez Mobiframe jest gotowa do instalacji w pojeździe (wycięta na kształt). Liczba i pozycja szyn aluminiowych wskazywana jest przez klientów, tak samo jak kolor wybranej wysokiej jakości wykładziny PVC. Do szyn aluminiowych można zamocować kanapy rozkładane do łóżka, pojedyncze siedzenia, ale również stoliki czy inne elementy wyposażenia pojazdu, dzięki czemu uzyskujemy efekt pełnej modułowości zabudowy. Należy również podkreślić, iż kanapy Mobiframe mogą być wyposażone w opatentowany, płynnie działający system przesuwu oraz że wszystkie oferowane produkty zostały przebadane na zgodność z wymaganiami Regulaminów ECE dla pojazdów kategorii N1 i M1.
– Kompozytowa podłoga nakładkowa oferowana przez naszą firmę jest przyklejana do oryginalnej podłogi pojazdu. To ogromna zaleta, ponieważ umożliwia jej zastosowanie również w pojazdach elektrycznych, w których ze względu na umiejscowienie pakietów baterii niedozwolone jest wiercenie otworów w podłodze. Dodatkowo nasze rozwiązanie cechuje wysoki poziom termoizolacyjności oraz tłumienia drgań i hałasu, co również ma ogromny wpływ na komfort podróżowania kamperem.

ReklamaSiła kompozytów. Podłoga nakładkowa do środków transportu 2
mobiframe.eu

Artykuł pochodzi z numeru 2 (104) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator05.11.2022 zdjęć 2
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News