artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord caravanssalon mtp TARGI 06.07-23.10 Sebastian

Krótka historia marki PILOTE

Krótka historia marki PILOTE

Francuska firma Pilote jest dziś jednym z największych koncernów produkujących pojazdy kempingowe w Europie. Do grupy Pilote należą cztery marki: Frankia, RMB, Levoyageur oraz Bavaria. Pilote ma swoje przedstawicielstwa w wielu krajach Europy, a od zeszłego roku także w Polsce.

Historia Pilote sięga roku 1962, kiedy wyprodukowano pierwszy pojazd kempingowy. Od tego czasu firma przerodziła się w ekspansywny koncern. Obecnie, tylko pod samą marką Pilote możemy otrzymać ponad trzydzieści wersji kamperów trzech modeli: Aventura, Reference i Explorateur.

Krótka historia marki PILOTE 1Pilote jest marką francuską, choć różne marki w ramach koncernu nie zawsze powinny kojarzyć się z Francją. Dla przykładu: RMB jest jedną z najbardziej prestiżowych marek niemieckich, będącą symbolem ekskluzywnych samochodów kempingowych w całej Europie. Również Frankia produkowana jest nie we Francji, lecz w Marktschorgast w Niemczech. We Francji natomiast, w miejscowości Limouziniere, powstają kampery marki Pilote i Bavaria. Można więc koncern określić jednym słowem: europejski. Nie tylko ze względu na jakość produktów i rynek, na którym są obecne, lecz w także ze względu na usytuowanie produkcji.

Krótka historia marki PILOTE 2Koncern tworzy kampery na bazie samochodów Fiat, Renault, Mercedes, a nawet Nissan (np. kampery Frankia A 595 i A 685). Kampery Frankia znane są też z koncepcji podwójnej podłogi, w której używa się podwozia Alko i Fiata lub podwozia Mercedesa.

Krótka historia marki PILOTE 3Do Pilote należy też Levoyageur. To marka specjalizująca się w produkcji kamperów charakteryzujących się wysokim poziomem technologicznym oraz innowacyjnymi rozwiązaniami dla szczególnie wymagających klientów. Do podobnej grupy klientów kieruje swoją ofertę także RMB. Jej najbardziej znane modele to Blue Star i Silverstar, których nowe wersje na 2007 rok już są w sprzedaży.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Krótka historia marki PILOTE 4Głównym akcjonariuszem firmy Pilote jest pierwszy bank francuski, który stanowi o kapitale firmy, pozostałą część kapitału posiada rodzina Padiou. Zarząd firmy tworzą dziś: M. Philippe Padiou - PDG de Pilote, M. Giam Hoang - dyrektor generalny Frankia oraz M. Franck Luminais - dyrektor generalny Levoyageur. Pod nowym zarządem fabryki we Francji i Niemczech produkują rocznie blisko cztery tysiące kamperów.

Krótka historia marki PILOTE 5Wybór najważniejszych dat w historii Pilote

1962
Powstanie przedsiębiorstwa specjalizującego się w produkcji pojazdów kempingowych.

1978
Z taśmy produkcyjnej zjeżdża pierwszy prototyp samochodu kempingowego.

Krótka historia marki PILOTE 61980
Pilote jest jedynym producentem samochodów kempingowych we Francji.

1988
Rozpoczęcie produkcji pierwszego kampera zintegrowanego klasy A.

Krótka historia marki PILOTE 71991
Pilote przejmuje kontrolę nad firmą FRANKIA, której fabryka znajduje się w Bawarii.

2000
Przejęcie przez Pilote francuskiego konstruktora samochodów kempingowych, firmy LEVOYAGEUR

Krótka historia marki PILOTE 82001
Pilote przejmuje kontrolę nad fabryką RMB, produkującą kampery, której fabryka znajduje się w Wolfegg w południowej części Niemiec.

Krótka historia marki PILOTE 92002
Otwarcie nowej fabryki LEVOYAGEUR w Mebrolle sur Longuenee.

Krótka historia marki PILOTE 102004
Kapitał firmy szacuje się na 150 milionów euro.

2004
W tym roku łącznie we Francji i Niemczech koncern wyprodukował 3750 kamperów. Pilote rozpoczyna wielką inwestycję: budowę fabryki w La Chevallerie we Francji.

Krótka historia marki PILOTE 112006
Pierwsze autoryzowane przedstawicielstwo Pilote w Polsce: firma Wadowscy Campery w Krakowie.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
Krótka historia marki PILOTE 12
Dariusz Wołodźko


03.03.20090