PRZEGLĄD RYNKU

4 miesiące temu  22.05.2019, ~ Administrator   

Baza pod elektryczny „dom na kołach”? Czas pokaże

Baza pod elektryczny „dom na kołach”? Czas pokaże

Marka Mercedes-Benz zaprezentowała model eVito – auta nie tylko dostawczego, ale również bardzo popularnego jako baza dla małych kamperów.

Dopisek „e” przed nazwą oznacza, że jest to pojazd w pełni napędzany silnikiem elektrycznym. Ten o mocy 115 KM i 300 Nm momentu jest w stanie rozpędzić eVito do prędkości od 80 do 120 km/h (w zależności od wersji). Baterie o pojemności 41,4 kWh (umieszczone pod pojazdem, dzięki czemu przestrzeń bagażowa nie zmniejszyła się) pozwolą na przejechanie maksymalnie 150 km, a przy pełnym obciążeniu i niskich temperaturach – 100 km. Czas ładowania: 6 godzin. Cena tego modelu na rynek niemiecki: 39 990 euro bez VAT.

Dodatkowo szef marki zapowiedział, że III generacja modelu Sprinter również będzie oferowana z silnikiem elektrycznym. W 2019 roku natomiast zaprezentowany ma zostać kolejny model użytkowy – jak się domyślacie, również z napędem elektrycznym.

Po co o tym piszemy? Zastanawiamy się bowiem, jak do całej rewolucji elektrycznej podejść ma branża caravaningowa. Zasięgi rzędu 150-300 km to zaledwie „kropla w morzu potrzeb”. Warto też pamiętać o tym, ile (średnio) waży kamper oparty np. na wspomnianym sprinterze. Często lubimy parkować „na dziko” – w miejscach, w których próżno szukać ładowarki. 

Z drugiej strony, co zrobimy, gdy miasta zabronią wjazdu pojazdom z silnikami Diesla? Zwiększą opłaty za przejazd takowymi np. po autostradach czy drogach szybkiego ruchu? Czas poważnie zastanowić się nad tym, jaka przyszłość czeka caravaning – nie od strony mieszkalnej, ale od tej podstawowej, czyli samochodu i napędu.

Artykuł pochodzi z numeru 6(79) 2017 Polskiego Caravaningu

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony