artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Dometic ACC3100 – bardzo osobliwy klimatyzator

Dometic ACC3100 – bardzo osobliwy klimatyzator

Czas czytania 5 minut

Wentylator? Klimatyzator? Rekuperator? Oczyszczacz powietrza? Rzadko mamy do czynienia z urządzeniami, które wymykają się standardowym definicjom i trudno je „zaszufladkować” nawet na etapie nazewnictwa. Z całą pewnością Dometic ACC3100 jest czymś więcej niż tylko urządzeniem gwarantującym pożądaną temperaturę na pokładzie pojazdu kempingowego. Dość powiedzieć, że w trakcie wymiany powietrza jest ono oczyszczane, a straty energii są minimalizowane.

Nim przybliżymy nowość firmy Dometic, słów więcej o potrzebie stworzenia tego typu urządzenia. Każdy chyba ma świadomość, że kubatura pojazdów kempingowych jest na tyle mała, że bardzo łatwo o kondensację wilgoci, a zatęchłe powietrze to proszenie się rozwój pleśni. Życie na tak ograniczonej przestrzeni wymaga od nas troski o wydajny system wymiany powietrza – zużytego i nasyconego przeróżnymi zapachami.

Latem czy zimą gorącego i dusznego powietrza możemy pozbyć się dzięki lukowi dachowemu rozbudowanemu o mechaniczny wentylator. Taki system wentylacji może także wdmuchiwać powietrze z zewnątrz i opcjonalnie być wyposażony w oczyszczacz, który ma za zadanie usuwać kurz, zapachy, cząstki stałe i pleśń. Niestety, przy takim rozwiązaniu, wymiana powietrza z otoczeniem – niezależnie od kierunku przepływu – wiąże się z utratą chłodu lub ciepła, które wcześniej zmagazynowaliśmy na pokładzie dzięki pracy klimatyzacji lub ogrzewania.

Czy zatem np. w letnie upalne dni musimy wybierać między przyjemnym chłodem a świeżym powietrzem? Nie. Urządzenie Dometic ACC3100 oczyszcza powietrze i reguluje temperaturę we wnętrzu kampera czy przyczepy dzięki opatentowanemu systemowi odzyskiwania ciepła.

ReklamaDometic ACC3100 – bardzo osobliwy klimatyzator 1
Klimatyzator, rekuperator, wentylator…

Jak to działa? Powietrze odprowadzane z pokładu przechodzi przez ceramiczny dysk – wymiennik ciepła, który gromadzi energię cieplną i wykorzystuje ją do ogrzewania napływającego świeżego powietrza. Latem system pracuje w odwrotny sposób. Chłodzi napływające świeże powietrze, aby odciążyć układ klimatyzacji.

Sercem urządzenia Dometic ACC3100 jest wspomniany dysk odzyskiwania ciepła o wydajności odzysku rzędu 72-87 % i przy wentylacji na poziomie 30-50 m³/h. Ten ceramiczny, mikroperforowany wymiennik ciepła stale obraca się i oddaje zgromadzoną energię do strumienia powietrza pobieranego z zewnątrz pojazdu przez drugi wentylator i doprowadzanego do wnętrza. To dlatego wystarczy do zasilania napięcie wejściowe 12 V, maksymalny pobór mocy to tylko 7,6 W, a maksymalny pobór prądu to 0,18 kWh/24h.

W trakcie wymiany powietrza straty energii są minimalizowane, a sam strumień powietrza oczyszczany. I tu właśnie dochodzimy do sedna funkcjonalności produktu marki Dometic, tj. skutecznej wymiany powietrza nawet przy zamkniętych oknach i drzwiach, a też oczyszczania powietrza, co znacząco redukuje cząsteczki kurzu, pleśń i zapachy. Ten drugi walor to zalety zintegrowanego systemu sterowania z czujnikiem, który monitoruje i poprawia jakość powietrza wewnątrz pojazdu.

Jak działa ten oczyszczacz powietrza?

Dometic ACC3100 posiada cztery tryby wentylacji. W trybie AUTO system wentylacji automatycznie włącza się przy niskiej jakości lub wysokiej wilgotności powietrza wewnątrz pojazdu. W tym trybie system wentylacji automatycznie wyłącza się, gdy jakość powietrza wewnątrz pojazdu jest dobra lub wilgotność jest na komfortowym poziomie. Tryb TURBO zapewnia maksymalną wydajność wymiany powietrza – oba wentylatory obracają się z maksymalną prędkością. Odwrotnie jest w trybie SLEEP, który na czas snu zapewnia cichszą pracę. Wtedy też poziom hałasu spada do 35 dB(A). Czwarty tryb pracy tzw. „zimowania” aktywowany jest na maks. 3 h godziny dziennie (w zależności od wilgotności), aby zapobiec rozwijaniu się pleśni.

ReklamaDometic ACC3100 – bardzo osobliwy klimatyzator 2
A skąd pewność, że oddychamy świeżym powietrzem? O aktualnej jakości powietrza informuje wyświetlacz, tj. liczba świecących się segmentów. Przykładowo, jeden segment to jakość powietrza od niskiej do umiarkowanej, a 3 to dobra jakość powietrza. Tu wspomnijmy, że w ramach dodatkowych akcesoriów, ten system wentylacji może opcjonalnie zostać doposażony w jonizator, który ma za zadanie w dodatkowy, aktywny sposób oczyszczać powietrze w pojeździe z kurzu, zapachów, cząstek stałych i pleśni. Dzięki działaniu jonizatora wspomniane niepożądane substancje łączą się w większe cząstki, co poprawia skuteczność ich odfiltrowania.

Tylko 7 kg na dachu pojazdu kempingowego

W przeciwieństwie do tradycyjnych klimatyzatorów, to akurat urządzenie nie jest energochłonne - zasilane jest napięciem 12 V i wystarczy zewnętrzny bezpiecznik 3 A. I waży kilka razy mniej, bo tylko 7 kg. Dometic ACC3100 to łatwy montaż na dachu kampera czy przyczepy — pasuje do standardowych otworów dachowych 400 x 400 mm. Wymiary jednostki dachowej to (szer. x dł. x wys.) 542,6 × 553 × 127 mm.

Fot. Dometic


Michał Żak16.05.2024 zdjęć 2
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News