Reklama
Bilbord - Poznan Motor Show Sebastian 21.01-21.06 Sebastian

OBLICZA CARAVANINGU

miesiąc temu  14.02.2020, ~ Rafał Dobrowolski   

Odwieczne pytanie: to co robimy? Fan caravaningu zna najlepszą odpowiedź

Fot. Dethleffs

Jak wskazują odpowiedzi ankietowanych z 24 krajów, aż dla 25% z nich pytanie dotyczące tego co i gdzie zjeść jest najczęstszym powodem nieporozumień w czasie wspólnych wakacji. Kto jak kto, ale akurat fan caravaningu nie musi być skazany na ofertę gastronomii.

Cechą charakterystyczną caravaningu jako formy wypoczynku jest możliwość samodzielnego i elastycznego podróżowania. A też bardzo swobodnego wyboru miejsc postoju. Bo też kuchnia i jadalnia na pokładzie „domu na kołach” wybitnie sprzyja zakochanym parom. Czy to romantyczna kolacja czy poranna kawa… Pełna niezależność to największa zaleta podróży pojazdami kempingowymi. Caravaning to oczywiście doskonały sposób na spędzenie wspólnego czasu dla tych, którzy uwielbiają gotować i jeść na powietrzu. 

Ustalony plan dnia receptą na szczęśliwy związek

Powyższe warto skonfrontować z wynikami ankiet „Jak spędzić romantyczny wyjazd we dwoje i się nie… pokłócić?” opublikowanymi 12 lutego 2020 r., które dowodzą, że najczęstszym powodem nieporozumień w czasie wspólnych wakacji – mowa tu wakacjach innych niż z przyczepą kempingową czy na pokładzie kampera – są rozterki dotyczące tego co i gdzie zjeść. Podczas gdy problem ten wywołuje zgrzyty i niezgodę u ponad połowy Brazylijczyków (54%), w przypadku mieszkańców kraju nad Wisłą, jedynie co dziesiąta para (11%) widzi w nim źródło sporów. 

Kwestią, która bywa najczęściej powodem kłótni? Plan dnia – a tak przynajmniej wynika z ankiety o najczęstszych powodach kłótni zakochanych podczas urlopu, która została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 25 200 osób z 24 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 2 do 18 stycznia 2020 poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 1000 ankietowanych Polaków w wieku od 18 do 65 lat z uwzględnieniem wieku, płci i położenia geograficznego.

Tu znowu słów kilka o urokach caravaningu, gdzie na pierwszym planie jest przecież pasja podróżowania i aktywny wypoczynek. Caravaning zdobywa coraz szersze kręgi fanów. Co w nim nas tak pociąga? 

Siła przyciągania caravaningu

Odpowiedzi dostarczają wyniki ankiet o społeczności caravaningowej. Otóż najnowsze badania przeprowadzone przez GfK potwierdziły ogromny potencjał tej formy aktywności, podczas której na pierwszym miejscu stawia się niezależność (autarkię „domu na kołach”), obcowanie z naturą i elastyczność w realizacji pasji podróżniczych. Co więcej, analizy największego niemieckiego instytutu badania rynku wykazały, że 22% osób z grupy reprezentatywnej, liczącej 2238 respondentów w wieku od 18 do 79 lat, w ciągu najbliższych lat planuje wakacje z przyczepą kempingową lub kamperem. Odpowiada to aż 14,2 mln populacji Niemców – podkreślają autorzy najnowszego opracowania zwracając jednocześnie uwagę, że to osoby w wieku 23-37 lat oraz osoby o ponadprzeciętnych dochodach wykazują największe zainteresowanie caravaningiem.

Polak jest głodny?

Wracając do wyników badania „Jak spędzić romantyczny wyjazd we dwoje i się nie… pokłócić?” opublikowanego 12 lutego 2020 r. Eksperci wyszukiwarki zapytali mieszkańców 24 krajów (w tym z Polski) będących w stałych związkach, jak przebiegają ich podróże z ukochanymi oraz co jest najczęstszą przyczyną nieporozumień. Ich odpowiedzi pokazują, co warto zaplanować zawczasu, by nie zaszkodzić romantycznej atmosferze na wyjeździe. Ponad 20% ankietowanych Polaków twierdzi, że to właśnie różnice w pomysłach na to, co zrobić lub dokąd pójść, są najczęstszym powodem sprzeczek. Do konfliktów przyczyniają się również finanse (21%) czy to jak partner nawiguje podczas jazdy samochodem (18%). Co ciekawe, to właśnie błahe kwestie najczęściej uprzykrzają wakacje parom – bardzo rzadko zdarza się, by poróżniły ich poważniejsze tematy. 

Digital detox

Eksperci wyszukiwarki zaobserwowali, że wiele nieporozumień spowodowanych jest też przez… nowe technologie. Aż 33% ankietowanych pomiędzy 23. a 35. rokiem życia twierdzi, że podczas wakacji najbardziej irytuje ich to, ile czasu partner spędza nad ekranem telefonu. Jak pokazują odpowiedzi respondentów, problem ten traci na znaczeniu w starszych grupach – drażni jedynie 19% ankietowanych w wieku od 36. do 55. lat, i 14% w grupie do 65. roku. Także dokumentowanie podróży i ciągłe robienie zdjęć to temat sporny dla 15% ankietowanych w wieku 18-22 oraz 17% par pomiędzy 23. a 35. rokiem życia, a znacznie mniej istotny pośród starszych respondentów (wskazany przez zaledwie 1% badanych w wieku do 65. lat).

A kto ma gorącą krew?

Według wyników ankiety KAYAK.pl co trzeci Polak deklaruje, że nigdy nie kłóci się ze swoją drugą połówką podczas wspólnego wyjazdu. Sytuacja wygląda podobnie m.in. w Kanadzie, Chile, Francji czy Portugalii. Co ciekawe, aż 50% Niemców i 54% Austriaków będących w związkach twierdzi, że nigdy nie unosi się emocjami, a ich urlop upływa w błogim spokoju. Jednocześnie badanie wskazuje, że może być ziarnko prawdy w przeświadczeniu, że w żyłach „południowców” płynie gorąca krew. Zaledwie co dziesiąta osoba z Brazylii i Peru deklaruje, że wspólnego wypoczynku nie zakłócają waśnie z partnerem.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony