Reklama
Bilbord - bookingcamper

PREZENTACJE POJAZDÓW

miesiąc temu  01.03.2021, ~ Administrator   

Dobry kamper w dobrej cenie

Za sprawą przystępnej ceny to kamper popularny w wypożyczalniach w całej Europie. Również klienci indywidualni zerkają na niego z uwagą. Z jednej strony mamy gwarancję odpowiedniej jakości, bo producentem marki Sun Living jest słoweńska Adria. Z drugiej mamy do czynienia z pojazdem, który – jak przekonaliśmy się podczas tygodniowego testu – miał wszystko, czego potrzebowaliśmy, a nawet więcej. Oto Sun Living S70SP – kamper w niższej cenie od producenta klasy wyższej.

O marce Sun Living z grupy Adria mówią, że to taki odpowiednik Škody w grupie VAG. Coś tańszego od pozostałych produktów w ofercie, może dla mniej wymagających klientów lub po prostu takich, którzy mogą lub chcą wydać odrobinę mniej. Wciąż jednak to produkt na pewnym poziomie. Z taką wiedzą wybrałem się do Krakowa, gdzie z siedziby wyłącznego dystrybutora tej marki, grupy Elcamp, miałem odebrać pojazd na testy.
Skłamałbym pisząc, że na pierwszy rzut oka większych różnic nie widać. Nie ma klimatyzacji w części kempingowej. Jeśli w czasie podróży nie chcemy korzystać ze stolika przy tylnych fotelach, musimy go wynieść do sypialni lub garażu. A skoro o podróżowaniu mowa, piąty uczestnik eskapady musiałby jechać tyłem do kierunku jazdy na pojedynczym fotelu bez okna. My jednak podróżowaliśmy w trójkę. I wymienione już cechy (wady?) nam nie przeszkadzały. Bo dostaliśmy duży, wygodny i bardzo przyjemny pojazd. Z turkusowymi obiciami, dzięki czemu wnętrze było naprawdę przytulne, z ogromnym garażem, dosłownie dziesiątkami mniejszych i większych schowków i szafek. A wszystko to na podwoziu Fiata Ducato, któremu za sprawą silnika o pojemności 2,3 l i mocy 140 KM transportowanie tego lokalu nie sprawiało najmniejszych problemów. I wszystko to przy naprawdę dobrym zużyciu paliwa, ok. 10 l ON na 100 km. Eh, gdyby to jeszcze był automat.

A w praktyce?
Pytanie zasadnicze brzmi: jak pewne ograniczenia czy raczej poszukiwania oszczędności przełożyły się na komfort wyjazdu i wypoczynku? Dla właściwego kontekstu dodajmy, że testy przeprowadzaliśmy na przełomie lipca i sierpnia, głównie na południu kraju, z króciutkim wypadem na Słowację. Większość czasu spędziliśmy w naszych Bieszczadach.
Sam przejazd zdecydowanie na plus. Silnik radził sobie bardzo dobrze, nie było też ponadstandardowo głośno – czy to z powodu silnika właśnie, czy sposobu wykończenia i mocowań mebli. Kamera cofania, wyposażona także w mikrofon i głośnik w kabinie, okazała się nie tylko bajerem umożliwiającym podsłuchiwanie kempingowych sąsiadów, miała też bardzo praktyczne zastosowanie – nadbiegające z tyłu dzieci słychać było dużo wcześniej, nim można było to zobaczyć na ekranie. Świetne rozwiązanie!
Pewną trudność sprawiał natomiast brak okien z prawej strony, bo nie można liczyć na pomoc załogi chociażby przy włączaniu się do ruchu. Jedyne w tej części pojazdu okno w drzwiach szoferki nie jest specjalnie duże.
Parkujemy w miejscu pierwszego noclegu, przygotowujemy pojazd do nocy. Chcemy zasłonić przednie okna, ale... nie znajdujemy rolet. No tak, są zasłony tuż obok foteli. Trzeba je rozłożyć, spiąć, poprzypinać do zatrzasków. Trochę dłużej, trochę mniej wygodnie, ale w sumie równie skutecznie.
Czas na rozpakowanie walizek, bo nie ruszaliśmy przecież z domu. Do bardzo dużego garażu dostać się można z obu stron pojazdu, a także z wnętrza. To duży plus! Szkoda, że w garażu jest tak ciemno. Czegoś tam jednak brakuje.
Duże łóżko w tylnej części kampera ma wymiar 210 x 140 cm, co w zupełności wystarcza dla 2 dorosłych osób, a nawet małego dziecka. Łóżko umiejscowione jest prostopadle. Trzeba pamiętać o wypozycjonowaniu kampera (najazdy w bagażniku), bo lenistwo w tym aspekcie szybko się zemści. Nawet jeśli mamy tu zostać tylko na jedną noc. Nad łóżkiem: trzy duże szafki, lampki nocne i światełka „do snu”. Drugie łóżko, ręcznie opuszczane nad stolikiem, jest mniejsze, ale też wystarczające, mierzy bowiem 190 x 120 cm.
Kamper homologowany jest na 5 miejsc do jazdy, a czy także 5 miejsc do spania? To oczywiście rzecz umowna, ale chyba można tak powiedzieć. Choć raczej nie może to być 5 osób dorosłych.
Prysznic? Duży, z siedziskiem, co w kamperach widujemy niezbyt często. Jeśli jednak wybieramy kempingowe sanitariaty, miejsce to można wykorzystać jako dodatkową szafę – pod sufitem znajdziemy uchwyty. Choć miejsca na odzież na pewno nie zabraknie, bo szafy znajdziemy też obok drzwi do toalety – naprzeciwko prysznica.
Tylna część kampera to bardzo dużo światła dziennego – są tam aż cztery okna dachowe. Tego światła brakuje natomiast w części kuchennej i tuż za szoferką. Producent zrekompensował brak okien z prawej strony dużą liczbą lampek i dodatkowego oświetlenia. A skoro jesteśmy przy świetle – bardzo przydało nam się też oświetlenie zewnętrzne, tuż nad drzwiami. Niby drobnostka, a jakże przydatna. I często nieobecna w innych modelach.
W kuchni do dyspozycji mamy140-litrową lodówką z zamrażalnikiem, a naprzeciwko aneks kuchenny z trzema palnikami, zlewem i szafkami. Specjalna listwa oddziela kuchenkę od kanapy – tłuszcz, np. podczas smażenia porannej jajecznicy, nie zniszczy tapicerki.
Skoro jesteśmy przy gotowaniu, zajrzyjmy do schowka na butle gazowe. Mieszczą się tam dwie jednostki 11-litrowe, ale co najważniejsze – instalacja wyposażona jest w system Truma DuoControl. Oznacza to automatyczne przełączanie na drugą butlę w przypadku wykorzystania pierwszej, a przede wszystkim – fakt, że nie musimy zamykać tychże butli podczas jazdy. W awaryjnych sytuacjach system sam zablokuje dopływ gazu. Dla nas znaczy to tyle, że latem mamy mniej obowiązków związanych z przygotowaniem auta do jazdy lub do postoju, a zimą dodatkowo możemy w trakcie jazdy dogrzewać część mieszkalną, by nie uległa wychłodzeniu. Bardzo praktyczne.

Jaki to kamper?
Na pewno nie powiedzielibyśmy, że to produkt budżetowy, bo to jednak słowo sugerujące pewne braki, może niedociągnięcia. Bynajmniej, znajdziemy w nim kilka rozwiązań, których brakuje w droższych pojazdach. Owszem, mamy tutaj np. starszego typu system do zarządzania kamperem – na tzw. pokrętło. Ale jest bardzo czytelne. Drugie łóżko opuszczamy nie przyciskiem, a siłą własnych mięśni. Wada? Przynajmniej mechanizm nie ulegnie awarii. Jak wiele zależy od naszego podejścia, prawda? Czy brak klimatyzacji jest wadą? Nie wszyscy jej używają, nie wszyscy dobrze ją znoszą i wreszcie – nie wszyscy wybierają kierunki, gdzie jest ona niezbędna. My, szczególnie nocą, częściej myśleliśmy o uruchomieniu ogrzewania niż chłodzeniu wnętrz. Ale to rzecz indywidualna, a jeśli nowy właściciel pojazdu zmieni zdanie – bez problemu zamontuje tutaj system klimatyzacji. To nie jest skomplikowany proces.
Paradoksalnie, po kilku dniach użytkowania kampera najbardziej irytujące stało się coś, co nie wynikało z szukania oszczędności przez producenta, a nieprzemyślanego montażu. Drabinka do tylnego łóżka ma swoje miejsce tuż obok drzwi do toalety i je blokuje. W efekcie albo śpimy z otwartymi drzwiami do toalety i zamkniętymi do salonu, albo za każdym razem po zejściu z drabinki musimy ją demontować, aby dostać się do łazienki. I tak źle, i tak niedobrze. Niby błahostka, ale po kilku dniach pomieszkiwania patrzymy na to inaczej. A rozwiązanie wydaje się proste – wystarczyło zamontować drabinkę bliżej prysznica, którego drzwi otwierają się do wewnątrz.

Polecamy?
Sun Living S70SP to kamper, który dał nam więcej, niż się spodziewaliśmy. Za nami tydzień bardzo udanych testów. Cena prezentowanego modelu to 289 tys. zł. I rzeczywiście, poniżej też kwoty można kupić kampery innych producentów, ale z lepszym wyposażeniem. Tym, co w naszej ocenie jest zdecydowanym atutem S70SP, jest to, że niższa cena nie jest efektem zastosowania niższej jakości materiałów. Tu nic nie trzeszczy. Naprawdę czuć, że to pojazd, który wyjechał z fabryki producenta klasy premium. Jest słabiej wyposażony, ale jeśli oczekujemy czegoś więcej niż w standardzie, możemy to przecież domówić. A to wyposażenie, które mamy do dyspozycji w standardzie, pochodzi od cenionych dostawców, jak ogrzewanie Truma, kuchenka Dometic czy markiza Thule. Dlatego to kamper, któremu polecamy przyjrzeć się bliżej.

Kampera do testów udostępniła nam Grupa Elcamp.

Dane techniczne:

 • Cena prezentowanego modelu: 289 tys. zł brutto
 • Dopuszczalna masa całkowita pojazdu: 3500 kg
 • Długość pojazdu: 699 cm
 • Szerokość: 233 cm
 • Wysokość: 287 cm
 • Łóżko w sypialni: 210 x 140 cm
 • Łóżko opuszczane: 
 • 190 x 120 cm
 • Zbiornik wody czystej: 100 l
 • Zbiornik wody szarej: 85 l

Tekst i fot. Piotr Łukaszewicz

Artykuł pochodzi z numeru 6(97) 2020 Polskiego Caravaning

GALERIA ZDJĘĆ

To prawda, że na zewnątrz kamper Sun Living S70SP tonie w tłumie podobnych do siebie pojazdów. Nie wyróżnia się, ale jego zalety odkrywamy z czasem
To blisko 7-metrowy pojazd, czego efektem jest sporo miejsca wewnątrz
Układ mebli w kamperze jest dość standardowy dla modeli półzintegrowanych. Z tyłu sypialnia z zamykanymi drzwiami, a nad stolikiem drugie łóżko opuszczane
Te drzwi mogą oddzielać pomieszczenia bądź być używane do zamykania toalety
Te drzwi mogą oddzielać pomieszczenia bądź być używane do zamykania toalety
5 homologowanych miejsc do jazdy, z czego jedno skierowane tyłem do kierunku jazdy. I bez okna
5 homologowanych miejsc do jazdy, z czego jedno skierowane tyłem do kierunku jazdy. I bez okna
Ta drabinka, a właściwie jej umiejscowienie, okazała się być rzeczą w tym kamperze najbardziej irytującą
Ta drabinka, a właściwie jej umiejscowienie, okazała się być rzeczą w tym kamperze najbardziej irytującą

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

 • 15
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 6
  POINFORMOWANY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Andrzej 1 miesiąc temuocena: 0%  .....chciałbym widzieć minę niemca/ holendra gdyby miał zaplacić 290 tyś euro za kampera
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony