artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Włochy > Trydent

Włochy > Trydent

Trydent-Górna Adyga (wł. Trentino-Alto Adige) to region administracyjny w północnych Włoszech. Region zajmuje obszar 13 607 km i zamieszkuje go 940 tysięcy osób. Stolicą regionu jest Trydent (108 577 mieszkańców). W skład regionu wchodzą dwie prowincje: Trydent na południu i Alto-Adige, czyli Górna Adyga wokół Bolzano/Bozen na północy. Prowincja Bolzano, zwana też Tyrolem Południowym, jest historycznie częścią Austrii, a od 1970 roku posiada status prowincji autonomicznej, z zagwarantowaną równością włoskiego i niemieckiego, jako języków urzędowych. W prowincji Bolzano 70% ludności stanowią Niemcy. Region Trydentu leży w strefie Alp Wschodnich. Ciągną się tu takie pasma, jak Alpy Oetzalskie, Alpy Retyckie i Dolomity.

Dolomity są uważane za jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów narciarskich świata. Składa się na niego 640 wyciągów, 1200 km tras zjazdowych, z czego około 80% jest sztucznie dośnieżanych. Najbardziej znane są Cortina d’ Ampezzo, gdzie w 1956 roku odbywała się olimpiada zimowa, Val Gardena z naturalną trasą biegu zjazdowego, Arabba ze słynnym lodowcem Marmolada oraz Val di Fassa z uroczymi miasteczkami w stylu Południowego Tyrolu: Campitello i Canazei. Dolomity to również słynna Sella Ronda – system wyciągów i tras narciarskich, umożliwiający „objazd” czterech stacji zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara lub w kierunku przeciwnym. Narciarski urlop w takiej okolicy to duża przyjemność. Wspaniałe widoki, urokliwe doliny, znakomicie przygotowane, zróżnicowane trasy zjazdowe.

Marmolada zwana jest często „królową Dolomitów”. Są tu świetne trasy zjazdowe, na lodowcu można jeździć przez cały rok, a połączenie huśtawką narciarską z terenem narciarskim Arabby i Sella Ronda poprzez przełęcz Passo Padon umożliwia jeszcze dłuższe wyprawy. Ten popularny teren narciarski jest położony na granicy regionów Trentino-Alto Adige i Reneto. Marmolada jest najwyższym szczytem południowo-wschodnich Alp, na jej południowym stoku znajdują się słynne ściany do wspinaczki. Na północnych zboczach jest lodowiec i wspaniałe trasy zjazdowe pokryte śniegiem. Marmolada od pewnego czasu jest również letnim terenem narciarskim. Właściwy sezon narciarski trwa tu od początku grudnia do początku maja, natomiast letni teren narciarski jest czynny od czerwca do września. Wyprawa na Marmoladę i spędzenie dnia jazdy na stokach najwyższego szczytu Dolomitów (3343 m n.p.m.) pozostawiają niezapomniane wrażenie. Bezpośrednio na granicy między Trentino i Tyrolem Południowym, u stóp lodowca Marmolada, leżą piękne włoskie miejscowości Campitello i Canazei. Dolina Fassatal/Val di Fassa to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Dolomitach i jeden z największych terenów narciarskich Dolomitów. Już na początku XIX wieku dolina Fassatal otworzyła podwoje dla turystów. Od tego czasu ruch turystyczny ciągle tu rośnie. W dolinie pojawiła się gęsta sieć tras do wędrówek, są ogromne możliwości uprawiania sportów (narciarstwo klasyczne, snowboard, narciarstwo biegowe, wspinaczka).Administrator09.08.20160 zdjęć 3