artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Turystyka w rozwoju obszarów wiejskich

Turystyka w rozwoju obszarów wiejskich

Czas czytania 3 minuty

UNWTO ogłasza listę "Najlepszych Wiosek Turystycznych" 2021 roku. Wśród najlepszych przykładów wykorzystujących siłę turystyki znajdziemy wsie z Włoch, Hiszpanii, Francji, Austrii, Chorwacji… i ani jedną z Polski. Za to aż dwie z Chin.

Inicjatywa Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) identyfikuje wioski, które stosują innowacyjne i transformacyjne podejście do turystyki na obszarach wiejskich zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju.

- Turystyka może być siłą napędową spójności społecznej i integracji poprzez promowanie sprawiedliwszego podziału korzyści na całym terytorium i wzmocnienie społeczności lokalnych - mówi sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikashvili.

- Ta inicjatywa wyróżnia wioski zaangażowane w uczynienie turystyki silnym motorem ich rozwoju i dobrobytu.

Nagrody "Best Tourism Villages by UNWTO" są przyznawane w celu zwiększenia roli turystyki w ochronie wsi, wraz z ich krajobrazami, naturalną i kulturową różnorodnością, a także lokalnymi wartościami i działaniami, w tym lokalną gastronomią.

44 wsie z 32 krajów z pięciu regionów świata

174 państw członkowskich UNWTO zaproponowało łącznie 75 wsie (każde państwo członkowskie mogło zgłosić maksymalnie trzy wsie) do inicjatywy pilotażowej 2021 r. Wśród nich 44 zostały uznane przez UNWTO za najlepsze wioski turystyczne. Kolejne 20 wiosek zakwalifikowano do Programu Ulepszeń Inicjatywy. Wszystkie 64 wioski wchodzą do sieci najlepszych wiosek turystycznych UNWTO.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
2 grudnia, podczas 24. sesji Zgromadzenia Ogólnego Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), oficjalnie zaprezentowano pierwszą grupę „Najlepszych wiosek turystycznych” na rok 2021. Wśród uhonorowanych znajdziemy propozycje zgłoszone m.in. przez: Argentynę, Liban, Malezję, Japonię. Uhonorowano też wioskę w Federacji Rosyjskiej. O wielkim sukcesie mogą mówić Chiny. Na liście "Best Tourism Villages by UNWTO" 2021 roku znajdziemy Yu Village w prowincji Zhejiang oraz Xidi Village w prowincji Anhui w Chinach. Obie wioski są uosobieniem kwitnącej turystyki wiejskiej w Chinach.

W lutym 2022 roku rusza kolejna edycja UNWTO

W programie docenia się przykłady wsi cechujących się różnorodnością biologiczną i kulturową, lokalnymi wartościami i działalnością, w tym gastronomią. Kolejna edycja "Best Tourism Villages by UNWTO” rozpocznie się w lutym 2022 roku.

Fot. silkroadpoland.pl


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News