Reklama
Bilbord - bookingcamper

ABC CARAVANINGU

3 miesiące temu  03.01.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Nie zachowuj się tak by przeszkadzać innym wczasowiczom - to najlepsza zasada

Nie zachowuj się tak by przeszkadzać innym wczasowiczom - to najlepsza zasada fot. Bartłomiej Ryś

Wielu Polaków w 2020 roku po raz pierwszy zdecydowało się na wyjazd kamperem. W podjęciu takiej decyzji pomogła pandemia i liczne publikacje medialne. Dla tych wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie ze „starymi wyjadaczami” i swoistym „duchem caravaningowym” prezentujemy poniżej kilka prostych reguł do jakich powinniśmy wszyscy się stosować.

1. Caravaning nie jest łatwą sprawą. Pytaj - pomożemy

Pierwszy wynajem drogiego kampera jest zazwyczaj związany z różnymi emocjami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Nie możemy się doczekać wymarzonego wyjazdu, ale jednocześnie boimy się „jak to będzie”. Bo pokój w hotelu ogarnąć łatwo, prawda? Ale z wypróżnianem kasety chemicznej może być ciężko. Dlatego dla swojego (i innych) dobra zastosuj tą prostą radę: czytaj poradniki dla początkujących. Zgłęb temat. W Sieci znajdziecie mnóstwo ciekawych treści opisujących dosłownie wszystkie tajniki związane z kamperami i przyczepami. 

Pamiętaj również, że caravaning to piękna, chętna do pomocy społeczność. Zarówno w Internecie jak i już na drodze. Nie bój się zapytać sąsiada z parceli obok o bezpieczny sposób rozłożenia markizy. W 99% przypadków uzyskasz nie tylko pomoc, ale też pierwszego kompana-znajomego. Caravaning to ciągłe poznawanie nowych miejsc i ludzi. Bądź otwarty!

2. To tylko „dzień dobry”

Przyjeżdżasz na kemping a na sąsiedniej parceli już ktoś jest? Przywitaj się. Proste „dzień dobry” skierowane do sąsiada jest po prostu miłe. Nie musisz zawierać od razu wieloletnich przyjaźni, ba, ktoś może po prostu nie mieć na to ochoty. Po prostu „dzień dobry” - a później już jakoś to będzie.

3. Machają? Też pomachaj!

Nie zdziw się kiedy na drodze inni kierowcy kamperów będą podnosić dłoń w geście pozdrowienia. To normalne. Miłe zwyczaje warto pielęgnować więc po prostu… odmachaj!

4. Toaleta do toalety

Nikt by nie chciał w swoim ogródku mieć miejsca do opróżniania zbiorników zawierających kał, mocz i papier toaletowy. Nie róbmy więc tego, czego sami nie lubimy. Kasetę od toalety chemicznej wypróżniamy zawsze w wyznaczonych do tego miejscach. Nie wylewamy jej zawartości do rowu, studzienki deszczowej bądź w inne, publiczne miejsce. W sytuacjach awaryjnych (brak punktu serwisowego) skorzystajmy ze stacji benzynowych, ogólnodostępnych toalet czy zlewni na MOPach przeznaczonych dla autobusów. 

5. Dbaj o środowisko

Niegdyś od właściciela ośrodka narciarskiego usłyszeliśmy, że „nie lubi kamperów”. Dlaczego? Odpowiedź była dość brutalna: „zostawiają syf”. W miejscu, w którym stoimy (czy to parcela na kempingu czy parking „na dziko”) nie wyrzucamy śmieci, nie wylewamy wody szarej czy (!) toalety chemicznej. Miejscówka jest pełna odpadów? Miłym gestem będzie jej choćby częściowe posprzątanie. Dbajmy wspólnie o czystość naszej planety oraz „dobry PR” w oczach tych, którzy kamperem lub przyczepą nigdy nie jeździli. 

6. Bądź fair wobec innych

Kemping to nie dyskoteka. To przestrzeń wspólna, w której każdy odpoczywa na własnych zasadach. Uszanuj innych to i oni uszanują Ciebie i zagwarantują bezproblemowy wypoczynek. Nie wchodź innym na parcele i pilnuj dzieci by te też tego nie robiły. Nie myj naczyń w miejscach, które służą poranno-wieczornej higienie. Będąc na kempingu - dostosuj się do jego Regulaminu. Będąc na miejscówce - dbaj o nią i respektuj jej zasady tak, jakby był to Twój kawałek ogródka.

7. Dbaj o dzieci i zwierzęta

Wyjazdy kamperowo-przyczepowe dają możliwość nieograniczonego przemieszczania się z dziećmi i/lub futrzastymi pupilami. To świetny pomysł pod warunkiem, że będziemy ich pilnować. Zwierzęta powinny poruszać się na smyczy, ewentualne nieczystości od razu posprzątajmy. Jeżeli chodzi o dzieci to uczmy ich etykiety kempingowej już od najmłodszych lat. Niech wiedzą, że po godzinie 22:00 nie powinno się hałasować a każdy kamper czy przyczepa to osobiste domy na kołach do których nie można wejść sobie „ot tak”. 

Co jeszcze?

ABC caravaningu: savoir vivre na kempingach

ABC caravaningu: kompletny poradnik obsługi kampera [VIDEO]

Jak zacząć przygodę z caravaningiem? [ODCINEK 1] 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 222

 • 189
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 16
  POINFORMOWANY
 • 5
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (7)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Kejzerek 7 2 miesiące temuocena: 100%  To jest przerażające, że takie rzeczy jak zachowanie ciszy nocnej, czy utrzymanie po sobie porządku muszą być w ogóle tutaj wymieniane...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Ares 6 3 miesiące temuocena: 100%  Kamperowcy czy przyczepiarze to na kempingu jedna rodzina I wszyscy powinni się szanowac bo taki pobyt to wolność. A kultura na kempingach to obowiazek I kropka ,chamy wyjazd .
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Sylwer 5 3 miesiące temuocena: 100%  Mario. Artykuł skierowany bardziej do kamperowcow gdyż ich najwięcej się wypożycza i wypożyczają byle komu jak leci ważne że kasa się zgadza. Ludzie którzy mają przyczepy to zakup przemyślany i w dużym stopniu wiedzą o co chodzi w karawaningu
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Stary kojot 4 3 miesiące temuocena: 33%  Bedzie coraz fatalniej z tymi amatorami karawaningu u ktorych to pies jest samcem alfa potem bachory dzieci a na koncu pseudo rodzic !!! Masakra gdzie ten swiat idzie gdzie i gdzie ci mezczyzni ?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Hendryk 3 3 miesiące temuocena: 100%  Jeżeli ktos był kiedyś na aitostopie to wie,na trasie każdy przyjaciel!! Właśnie nabyłem kamperka na emeryture
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Jarek 2 3 miesiące temuocena: 100%  Mario masz rację.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Mario 1 3 miesiące temu Caravaning to nie tylko kampery, przyczepy też się do tego kwalifikują a każdy artykuł skierowany jest do kamperów.Smutne!!!
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony