Reklama
Bilbord - PKO bezplatna [2] 21.06-27.06 Kasia

DOBRZE WIEDZIEĆ

PODRÓŻE

miesiąc temu  17.05.2021, ~ Krzysztof Dulny   

Polskie miasta przyjazne rowerzystom

Fot. Marek Piwnicki

Jazda rowerem już dawno przestała być traktowana jedynie jako sport rekreacyjny. Obecnie ta forma transportu niewyobrażalnie zyskuje na popularności, a duży wpływ na ten trend ma pandemia, która znacznie ograniczyła poruszanie się komunikacją miejską i pociągową, niesamowicie zwiększając popularność transportu rowerowego. Rowerem dotrzemy prawie wszędzie, szybko i bezkontaktowo.

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, sporządziła na podstawie danych ze strony OpenStreetMaps ranking miast w Polsce z największą ilością dostępnych ścieżek rowerowych. Nie jest zaskoczeniem, że – biorąc pod uwagę całkowitą długość ścieżek rowerowych mierzoną w kilometrach – na pierwszym miejscu jest Warszawa (526 km), a tuż za nią Wrocław (263 km), Poznań (185 km), Kraków (165 km) i Łódź (159 km). Patrząc jednak na miasta, które oferują największą liczbę ścieżek rowerowych na mieszkańca, ranking wygląda następująco.

1. Dąbrowa Górnicza – 0,64 m tras rowerowych na mieszkańca
Dąbrowa Górnicza zdobywa pierwsze miejsce z łączną liczbą 76 km ścieżek rowerowych, co odpowiada około 0,64 m na mieszkańca. Ostatnio w Dąbrowie Górniczej powstało ponad 12 km nowych ścieżek rowerowych. Wszystko w trosce o mieszkańców i komfortowe przemieszczanie się jednośladem, na przykład w drodze do pracy. Co prawda, obecnie nie można jeszcze wypożyczyć roweru miejskiego, ale obecne władze zobowiązały się do stworzenia takiej możliwości wraz z utworzeniem nowych połączeń rowerowych biegnących przez Będzin, Gołonóg, byłą Hutę Katowice, Ząbkowice i strefę inwestycyjną w Tucznawie.

2. Koszalin – 0,63 m tras rowerowych na mieszkańca
Drugim z kolei miastem, który może pochwalić się zwiększającą się liczbą ścieżek rowerowych jest Koszalin. Władze tego miasta przeznaczą około 3 milionów złotych na budowę nowych ścieżek rowerowych w całym mieście. Co więcej, ze względu na dużą popularność miejskich rowerów, już od maja w Koszalinie pojawi się jeszcze więcej jednośladów firmy Nextbike Polska S.A.

3. Rzeszów – 0,54 m tras rowerowych na mieszkańca
Podium zamyka Rzeszów, który może pochwalić się odcinkiem autostrady rowerowej Green Velo (najdłuższa trasa rowerowa w Polsce), która biegnie przez całą wschodnią część kraju. W Rzeszowie nie musimy martwić się również o dostęp do miejskich rowerów. Co więcej, co weekend w sezonie wiosenno-letnim organizowane są zjazdy rowerowe amatorów i bardziej zaawansowanych kolarzy, którzy chcą razem odkrywać zakątki Rzeszowa.

4. Toruń – 0,52 m tras rowerowych na mieszkańca
Poza podium, ale z imponującą infrastrukturą rowerową, na 4. miejscu plasuje się Toruń. Nie każdy wie, że to miasto pod względem długości dróg dla rowerów w stosunku do długości ulic znajduje się na trzecim miejscu w kraju, wyprzedzając największe miasta Polski. 30 stacji rowerów miejskich, 105 km ścieżek rowerowych, 5 tysięcy miejsc parkingowych dla jednośladów, trasy prowadzące do malowniczych zakątków poza miastem – to właśnie Toruń. 

5. Włocławek – 0,45 m tras rowerowych na mieszkańca
Włocławek to kolejne miasto, które zaskakuje malowniczymi trasami rowerowymi takimi jak Wiślana Trasa Rowerowa czy ścieżki biegnące do Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Do dyspozycji na terenie miasta są rowery miejskie, do których niedługo dołączy oferta wypożyczenia rowerów elektrycznych. Planowana jest również rozbudowa i modernizacja infrastruktury rowerowej we Włocławku. 

6. Białystok – 0,43 m tras rowerowych na mieszkańca
Białystok może pochwalić się faktem iż, ścieżki rowerowe w tym mieście stanowią 36% wszystkich dróg publicznych. Do tego jazda rowerem jest tu bezpieczna, a władze miasta dbają o sukcesywną rozbudowę infrastruktury rowerowej. Dotychczas w Białymstoku dostępne były rowery miejskie, ale ze względu na pandemię projekt ten tymczasowo wstrzymano. 

7. Olsztyn – 0,42 m tras rowerowych na mieszkańca
Olsztyn zachwyca malowniczymi ścieżkami rowerowymi, które ciągną się wśród olsztyńskich parków i lasów. Kto jeszcze nie był, powinien przejechać się Łynostradą, z uroczymi widokami na miasto i rzekę Łyna. To nie wszystko, w Olsztynie organizowane są sezonowe spotkania, rajdy i zawody kolarskie dla każdego!

8. Wrocław – 0,41 m tras rowerowych na mieszkańca
Wrocław posiada aż 264 km ścieżek rowerowych, co odpowiada 0,41 m ścieżki na mieszkańca. Co więcej, przez Wrocław przebiegają dwie niesamowite trasy – międzynarodowa trasa EuroVelo 9, prowadząca aż do Puli w Chorwacji, i 313-kilometrowa trasa wzdłuż rzeki Odry. Turyści przyjeżdżający do Wrocławia mogą zwiedzić to piękne miasto, wypożyczając jeden z miejskich rowerów.

9. Tarnów – 0,41 m tras rowerowych na mieszkańca
Tarnów może pochwalić się aż 25 trasami rowerowymi, zarówno nizinnymi, jak i górskimi. Dla tych, którzy lubią adrenalinę, stworzono nawet tzw. tor rowerowy „Dirt” na os. Legionów. Okolice Tarnowa to również trasa znanej Velo Małopolska.

10. Kalisz – 0,40 m tras rowerowych na mieszkańca
W ostatnich latach Kalisz mocno zainwestował w infrastrukturę dla rowerzystów, dzięki której powstało 5 z 7 planowanych tras rowerowych. Mieszkańcy tego miasta mogą pochwalić się 0,40 m ścieżek rowerowych na mieszkańca, tym samym zamykając nasz ranking rowerowych miast Polski.

Top 4 europejskich stolic rowerowych
Choć może się to wydawać zaskakujące, Amsterdam nie jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o ilość ścieżek rowerowych na mieszkańca. To Helsinki zajmują pierwsze miejsce, znacznie wyprzedzając inne miasta, z 2,05 m ścieżek rowerowych na mieszkańca i imponującą liczbą 1301 km ścieżek rowerowych w całym mieście. Za stolicą Finlandii plasuje się Sztokholm z 1 m ścieżek rowerowych na mieszkańca i 913 km ścieżek rowerowych ogółem. Brązowy medal przypadł wspomnianemu wcześniej Amsterdamowi, który ma 858 km ścieżek rowerowych, czyli 0,99 m na mieszkańca. 

Źródło: www.holidu.pl

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony