artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Kujawy

Czas czytania 1 minuta
Kujawy

Kujawy to historyczny i etnograficzny region w środkowej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim w dorzeczu Wisły i górnej Noteci ze stolica we Włocławku. Region ten leży w województwie kujawsko-pomorskim, północnych krańców powiatu kolskiego i województwa wielkopolskiego. Na Kujawach występują czarnoziemy, jedne z najlepszych gleb w Polsce. 

Z powodu urodzajnych gleb Kujawy nazywane są czasem spichlerzem Polski. Kraina ta słynie z odbywających się ogólnopolskich festiwali folklorystycznych, a sami Kujawiacy tworzą charakterystyczną muzykę i sztukę ludową, co stanowi oddzielną część etnograficzną. Warto zobaczyć średniowieczne grodziska, pochodzące za czasów pierwszych Piastów, siedziby szlacheckie, ratusze staromiejskie oraz renesansowe nekropolie. 

Pasjonaci zabytków docenią  istnienie osady łużyckiej kultury, powstałe 2500 lat temu w Biskupinie w rezerwacie archeologicznym. Ciekawą pamiątką z przed kilku epok są piramidy występujące w Wietrzychowicach koło Izbicy Kujawskiej, w których spoczywają przywódcy plemion, szamani i czarownicy. Grobowce te, budowane były  jednocześnie z piramidami Egipskimi.

W skład regionu wchodzą obszary turystyczne: 

Kotlina Płocka, Kotlina Toruńska, Pojezierze Kujawskie, Równina Inowrocławska.Administrator08.08.20160 zdjęć 3
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News