Reklama
Bilbord - bookingcamper

PODRÓŻE

22 dni temu  25.04.2021, ~ Administrator   

Kamperem po Dzikim Zachodzie (cz. 3)

Kanion Antylopy
O ogromnej popularności tych okolic świadczy konieczność rezerwacji z półrocznym wyprzedzeniem wycieczki do Kanionu Antylopy, a i tak regulamin właścicieli terenu, rezerwatu Indian Navaho, pozwala na maksymalnie 2 godziny zwiedzania. Za 40 dol. pozwoliliśmy się zawieźć jeepem w docelowe miejsce. Najdogodniejszą porą dnia są godziny przedpołudniowe, ponieważ wtedy można zaobserwować charakterystyczne snopy światła wpadające przez szczyt Antelope. Był to jednak dla nas tylko przystanek na drodze do Grand Canyon – miejsca, które pojawia się jako pierwsze w każdej rozmowie na temat rzeki Kolorado i stanu Arizona. To w końcu największy przełom rzeczny na świecie! Do celu pozostało nam jeszcze 240 km, więc właściwie zgodnie z naszą tradycją dotarliśmy na miejsce w ciemnościach, żeby zatrzymać się na kempingu Tusayan. O tej porze trudno było znaleźć obsługę, więc zaparkowaliśmy w pierwszym lepszym miejscu – za nocleg można zapłacić rano. Od kempingu do Grand Canyon dzieliło nas zaledwie 20 minut jazdy. Zaparkowaliśmy więc kampera, żeby przesiąść się do busa kursującego po parku.

  Miejsc brak, jedziemy dalej
  Nawet z odpowiednią aplikacją, pomagającą znaleźć dobre miejsce do spania, okazuje się to trudne. W okolicy miejscowości Sedona to prawie niemożliwe, nawet na dziko oznacza spore ryzyko, przede wszystkim dla kampera. Dojazd do niektórych miejsc wiąże się z koniecznością przebicia się wąską, dziurawą drogą… W końcu udało się nam znaleźć miejsce w towarzystwie innych 10 kamperów, oczywiście na dziko, jednak kosztem przejechania dodatkowych 60 km.

  Route 66
  Kultowa Route 66 również była jednym z naszych celów. Ta trasa stała się nitką komunikacyjną wspomagającą rozwój gospodarki miejscowości znajdujących się przy niej, z czasem zyskała status legendy, głównie dzięki boomowi rozwojowemu przypadającemu na lata wielkiego kryzysu. Kierując się do miejscowości Seligman, liczyliśmy na stare zabudowania, widok klasycznych samochodów i sklepy z pamiątkami. Ten etap oznaczał przejechanie 170 km od miasteczka Sedona, w którym również spędziliśmy kilka godzin, poznając atrakcje turystyczne: safari i loty helikopterem po okolicy. Trasa wyznaczona wzdłuż kultowej 66 zaprowadziła nas do Kingman, a następnie do Oatman. Tutaj zapadł nam w pamięć widok amerykańskich pociągów, ponieważ w tej okolicy droga przebiega wzdłuż ruchliwej kolejowej arterii. Amerykańskie pociągi towarowe są zupełnie inne niż te w Europie. Przede wszystkim cała trakcja jest spalinowa, do napędzania lokomotyw nie wykorzystuje się prądu elektrycznego. Same pociągi natomiast potrafią składać się nawet ze 100 wagonów, załadowanych piętrowo ustawionymi kontenerami. Widok naprawdę unikatowy!

  Knajpa dla rockersów?
  Następnego dnia, po nocy spędzonej na kempingu w Oatman odwiedzamy kolejny punkt naszej „marszruty”. Jest nim kultowa knajpka motocyklistów – Topock66 Colorado River. Aby tam dotrzeć, musieliśmy pokonać kolejne 40 km, ale klimat miejsca i wyjątkowo smaczne śniadanie naładowały nas świetną energią. Była ona zdecydowanie potrzebna, bo dotarcie do parku Joshua Tree oznaczało przejechanie 260 km, co przy temperaturze oscylującej wokół 30°C jest wyzwaniem. Po dotarciu do celu poszukiwaliśmy miejsca do obozowania na dziko, co nie jest tutaj specjalnie trudne – na terenie parku można bezpłatnie nocować pod namiotami. Ograniczeniem jest jedynie brak możliwości rozpalania ogniska ze względu na suszę. Trudno wyobrazić sobie pokonanie tej trasy latem, kiedy temperatury są jeszcze wyższe. Gorąco utrzymywało się aż do Palm Springs, kolejnego miejsca zaplanowanego do odwiedzenia, które oznaczało zbliżający się koniec „ekspedycji”.

  Rzut oka na ocean
  Kemping tutaj, w San Diego, wymagał rezerwacji z półrocznym wyprzedzeniem i kosztował 35 dol. za noc. Nie udało się nam zostać w tym miejscu dłużej, obłożenie jest w zasadzie maksymalne przez cały rok, ruszyliśmy więc poszukać miejsca bliżej oceanu. Spodziewaliśmy się co prawda, że będzie to oznaczało wyższą cenę, ale 96 dol. za noc to już naprawdę sporo. Jednak były to dobrze wydane pieniądze – na miejscu znajduje się komplet udogodnień. Zaczynając od widoku na ocean i ogrodzonych żywopłotami parceli z wszelkimi podłączeniami, na basenie, miejscu na grilla i sklepie kończąc. Jest to więc znakomita baza wypadowa do zwiedzania atrakcji San Diego – my odwiedziliśmy Balboa Park, Down Town, lotniskowiec USS Midway i Old Town. Niestety zwiedzanie miasta pachniało dla nas nieuchronnym końcem wyprawy. Czekała nas jeszcze podróż do Los Angeles, skąd następnego dnia mieliśmy zaplanowany lot powrotny do Polski.

  Dolar ma kolor zielony
  Czy warto? Zdecydowanie tak! Można powiedzieć, że USA i jej mieszkańcy mają niepowtarzalny styl, który zasługuje na poznanie w trybie caravaningowej eksploracji odległych zakątków kraju. Aby go poczuć, wypożyczyliśmy kampera na 17 dni, przedpłacając 5220 zł za pakiet 2500 mil. Łącznie przejechaliśmy 2919 mil, dopłacając za nadwyżkę dystansu 0,35 dol. za milę. Dodatkowo należało zapłacić także za czas używania generatora – godzina kosztowała 3,5 dol. Nasz kamper spalił 253 galony benzyny, co przełożyło się na wydatek 898 dol. Do tego doliczyć trzeba koszt gazu zużytego do ogrzewania i gotowania – 60 dol. Natomiast za noclegi łącznie (za 10 nocy) zapłaciliśmy około 1900 zł. Na dziko obozowaliśmy 7 razy. Czy zatem Ameryka jest droga? Decyzja należy do was!

  kampeRADY

  • Twoje europejskie prawo jazdy jest honorowane w USA; w 1949 roku w Genewie Polska, Stany Zjednoczone i inne państwa podpisały umowę o ruchu drogowym.
  • Aby zatelefonować do Polski, przed właściwym numerem komórkowym wybierasz kierunkowy do Polski: +48. Jeśli dzwonisz na numer stacjonarny, to zaraz po nim musisz wpisać jeszcze kierunkowy właściwego miasta.
  • Kary za wykroczenia drogowe są wysokie, a z amerykańską policją lepiej nie zadzierać; jeśli zostaniesz zatrzymany, wykonuj polecenia policjanta.
  • Miejscowi są zazwyczaj mili i uczynni; warto pytać i prosić o pomoc.
  • Nową trasę zawsze zaczynaj od tankowania; odległości pomiędzy stacjami paliw potrafią być spore, a kamper pali dużo.
  • Podróż zaplanuj już nawet pół roku przed wyjazdem; niektóre atrakcje trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. 
  • Nie wszędzie można spać na dziko; z parkingu sieci Walmart ochrona zapewne was przegoni.
  • Tanio można zjeść w restauracji Deeny’s; porcje są duże, a koszt dla 3 osób to około 40 dol.
  • Wypożyczenie kampera jest proste; przyjeżdżasz do wypożyczalni z voucherem, który otrzymałeś na mail jako potwierdzenie wpłaty. Koniecznie trzeba mieć kartę kredytową – depozyt wynosi 500 dol.
  • Zwrot kampera trwa około 10 minut; osoba z wypożyczalni spisuje licznik gazu, który ma być zatankowany do pełna, sprawdza liczbę przejechanych kilometrów. Jeśli wykupiony limit zostanie przekroczony, trzeba dopłacić 0,35 dol. za milę. Kontrolowane są czystość, ścieki i stan wody. W biurze dostaniesz rachunek i informację, że do 7 dni otrzymasz zwrot depozytu na kartę, pomniejszony o ewentualne dodatkowe koszty.
  • Cena karty do internetu AT&T to koszt 75 dol. za 8 GB; w salonie obsługa może ją aktywować i sprawdzić, czy działa na twoim telefonie.
  • Późną jesienią czasu na zwiedzanie w stosunku do przemierzanych odległości pozostaje niewiele; o 17.00 jest już ciemno.

  Materiał przygotowany przez Danutę i Sebastiana Pieczka z firmy Camperniki www.camperniki.pl

  Danuta Pieczka

  Artykuł pochodzi z numeru 1(98) 2021 Polskiego Caravaningu

  GALERIA ZDJĘĆ

  Kamperem po Dzikim Zachodzie (cz. 3)
  W Kanionie Antylopy jasno jest tylko przed południem
  The Grand Canyon prezentuje się świetnie o każdej porze
  Kuchnia narodowa, czyli stek w odmianie szaszłykowej
  Pomniki amerykańskiej motoryzacji przy Route 66
  Pomniki amerykańskiej motoryzacji przy Route 66
  Kempingi prawie pełne
  W każdym miejscu można spotkać prawdziwą gwiazdę caravaningu!
  Spękana ziemia, wysoka temperatura. Susza
  Joshua Tree National Park
  Handel kamperami i przyczepami w Palm Springs
  Kamperowa panorama San Diego

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Kevin Silva 1 20 dni temu To działa! Nazywam się Kevin Silva. Moja była żona zablokowała mnie na każdej platformie. Skontaktowałem się z doktorem Saka o pomoc, 24 godziny po tym, jak dr Saka rzucił swoje zaklęcie, Moja żona ODBLOKOWAŁA MNIE! Ten człowiek jest uczciwy, prawdziwy i potężny! Skontaktuj się teraz z dr Saka, aby uzyskać pomoc, dzielę się swoim świadectwem ... Moja żona wróciła do mnie i jesteśmy razem szczęśliwi. Skontaktuj się z dr Saką na jego czacie WhatsApp lub Viber: +27634201775. W jego e-mailu: sakasolutiontemple@gmail.com.
   oceń komentarz zgłoś do moderacji
  do góry strony