artykuły

PODRÓŻE
Reklama2021 Bilbord - exide 27.07-30.09 Sebastian

Jest taki kemping w Portofino…

Jest taki kemping w Portofino…

Wspaniałe kempingi wzdłuż wybrzeża Morza Liguryjskiego

Któż nie pamięta wielkiego przeboju Sławy Przybylskiej o romantycznym Portofino na Wybrzeżu Liguryjskim, gdzie  wino płynęło strumieniami przez całą noc…? W latach 50-tych ubiegłego wieku właśnie ten region stał się synonimem luksusu. Wypoczywali tu zarówno bajecznie bogaci jak i bajecznie piękni: od koronowanych głów po sławy estrady. I choć magia lat 50-tych już dawno minęła, to atmosfera tamtych niezwykłych czasów nadal przyciąga plejady gwiazd i gwiazdeczek do tej niegdyś skromnej rybackiej osady.

Wybrzeże Liguryjskie to niezwykle atrakcyjny cel wyprawy kamperem. Wytrawnych kierowców ucieszą zapewne kręte drogi, niczym pozwijane tasiemki, ciągnące się kilometrami tuż nad samym morzem. Spektakularne widoki, jak z pocztówki,  towarzyszą podróżującym przez całą trasę od Parku Narodowego Cinque Terre aż po San Remo. Na szczęście pól kempingowych i namiotowych nie brakuje w tym zakątku dla bogaczy. Dziś chcemy Wam przedstawiać te kempingi, na których warto się zatrzymać, aby przez kilka dni urlopu zakosztować Liguryjskiej Riwiery w całej jej świetności i blasku. 

Który kemping w Cinque Terre?

Pięć Ziem, bo tak po Polsku brzmi nazwa tego urzekającego Parku Narodowego,  rozciąga się na nadmorskich skałach od cypla Mesco aż po Palmarię.  Setki krótszych i dłuższych szlaków turystycznych ciągnących się przez- bagatela 120km- przecina tutejsze bujne drzewostany i wije się wokół urokliwych maleńkich miasteczek. Stare lasy kryją wśród swych gałęzi ruiny zamków i mury obronne z dawnych wieków. Aby poznać to miejsce i ich mieszkańców, trzeba zrozumieć ich przywiązanie do ziemi i rolnictwa.  Produkcja słodkiego wina  Sciacchetrà , uprawy cytryn, czy Monterosso anchois (regionalne danie ze słonych sardeli) są wyrazem stylu życia i lokalnej tradycji mieszkańców Cinque Terre.  Osoby podróżujące z namiotami chętnie zatrzymują się na kempingu AgricampingHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/agricamping-alessandra-arcola-for-tents,5198" Alessandra HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/agricamping-alessandra-arcola-for-tents,5198"Arcola. Każde stanowisko ma tu około 60 metrów kwadratowych z dostępem do wody pitnej i elektryczności. Kemping to równocześnie gospodarstwo i ogród ekologiczny, który otaczają drzewa owocowe, winnice, uprawy malin, jagód i borówek. Dla tych, którzy poruszają się kamperem, sympatycznym miejscem postoju będzie zapewne kemping AlberoHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/campeggio-albero-d-oro,5247"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/campeggio-albero-d-oro,5247"D`oro. Położony w uprzywilejowanym miejscu, bo zaledwie 800 metrów od plaży, kemping ten jest idealnym postojem dla rowerzystów i amatorów wycieczek górskich. Zaledwie 2 kilometry od kempingu znajduje się jedno z najpiękniejszych miasteczek Parku Monterosso al Mare. Odwiedzając je, skuście się na romantyczną kolację i owoce morza w jednej z tutejszych restauracji -koniecznie z tarasem i widokiem na morze. 

Zamiast hotelu w Rapallo wybierz kemping

Choć znawcom historii Rapallo zapewne kojarzy się z niechlubnym układem z 1922, to miejscowość ta jest dziś przede wszystkim wspaniałym kurortem turystycznym. Co więcej, nie dość, że Rapallo samo w sobie jest przepiękne, to zaledwie 8 km od jego centrum, znajduje się słynne Portofino, gdzie między innymi  wypoczywali Arystoteles Onassis, Sofia Loren i Elizabeth Tylor. Można też stąd pospacerować  do Santa Margherita Ligure, kolejnej perły wybrzeża liguryjskiego.  Rytm życia miasta wyznaczają wpływające do i odpływające z zatoki stateczki wycieczkowe i luksusowe jachty.

Na kampery czekają tu świetne kempingi: CampeggioHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/campeggio-miraflores,5448"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/campeggio-miraflores,5448"Miraflores i CampeggioHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/campeggio-rapallo,5538" Rapallo. Oba nienagannie przygotowane i dobrze wyposażone stanowią konkurencję dla tutejszych hoteli i dość drogich pensjonatów. Kempingi są  dobrą bazą dla entuzjastów nurkowania lub górskich wycieczek, wśród których szlak do Sanktuarium Matki Bożej Montallegro jest jednym z piękniejszych.   Można się tu dostać również kolejką liniową, która jest atrakcją regionu. Nie należy też zapominać o sąsiedztwie historycznej Genui i prowadzącej do niej malowniczej Via Aurelia. A wszystko to w promieniu kilkunastu kilometrów.

Zachodnie wybrzeże Morza Liguryjskiego

Na zachód od Genui znajdziemy dziesiątki wspaniałych kempingów gotowych do przyjęcia zmotoryzowanych turystów . Ale nie tylko słoneczna pogoda i morskie krajobrazy przywodzą tu urlopowiczów z całego świata.  Zachodnie wybrzeże do przede wszystkim historyczna Savona, której zabytków nie wolno pominąć.

Savona doświadczyła w czasie II wojny  światowej ogromnych zniszczeń jednak na szczęcie część jej renesansowych zabytków przetrwała. Oprócz genueńskiej twierdzy Priamar i katedry dell'Assunta warto tu zajrzeć do muzeum fajansu. Od XVII wieku Savona była czołowym ośrodkiem produkcji tak zwanej majoliki, czyli ceramiki pokrytej nietransparentną polewą ołowiowo-cynową. Dziedzictwo tego rzemiosła widoczne jest w Savonie na każdym kroku i ukształtowało charakter miasta.

W Savonie koniecznie należy spróbować tutejszych kulinarnych specjałów. Dla wegetarian rewelacją będzie gęsta  mesciua, czyli zupa z ciecierzycą, fasolą i gryką. Dla smakoszy ryb polecamy burridę, czyli potrawę z ryb takich jak makrela, sardele, dorsz. W delikatesach zaś koniecznie zaopatrzmy się w oryginalne pesto, które właśnie na wybrzeżu liguryjskim wyprodukowano po raz pierwszy.

Wygodnymi kempingami w podróży po zachodniej stronie  Morza Liguryjskiego mogą być: Park Mara, ze wszystkimi praktycznymi funkcjami nowoczesnego pola kempingowego lub czynny cały rok CampeggioHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/campeggio-eucalyptus,5337"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/campeggio-eucalyptus,5337"Eucalyptus w okolicach Diano Marina. Nieco w głębi lądu znajdziemy też kemping CampeggioHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/campeggio-dolce-vita,5326" Dolce Vita z przyjemnym basenem, położony  w obrębie Parku Regionalnego Beigua i Gminy Gór Giovo. To idealne miejsce dla trekkingów i wycieczek rowerowych, wspinaczek górskich i jazdy konnej.

Wybrzeże liguryjskie, choć zbyt często kojarzone z luksusem nadmorskich kurortów i blichtrem świata gwiazd, to także kraina przepięknej i czystej przyrody. Bez względu na to czy zdecydujecie się skorzystać z bungalowów, przyjedziecie kamperem, czy też tylko z namiotem, miasteczka, plaże i lasy Wybrzeża Liguryjskiego zaczarują Was i pozostawią wspaniałe wspomnienia po włoskich wakacjach.


Zofia Sadowska05.09.20180

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW