Reklama
Bilbord - PKO sprawdz [1] 14.06-20.06 Kasia

DOBRZE WIEDZIEĆ

PODRÓŻE

ponad rok temu  13.05.2020, ~ Krzysztof Dulny   

Z danych podanych przez Tatrzański Park Narodowy wynika, że w miniony weekend w Tatry weszło w sumie 17 993 osób (dane nie obejmują Doliny Chochołowskiej oraz wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch).

Z danych podanych przez Tatrzański Park Narodowy wynika, że w miniony weekend w Tatry weszło w sumie 17 993 osób (dane nie obejmują Doliny Chochołowskiej oraz wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch). Fot. Krzysztof Dulny

Ostatnie dni pokazały, że wystarczy jeden cieplejszy weekend, aby pandemia zeszła na dalszy plan, a na pierwszy wysunęła się potrzeba zażycia relaksu na świeżym powietrzu. Na tatrzańskie szlaki wyszły tłumy turystów, tłoczno zrobiło się również nad morzem. Bez względu na to, gdzie jesteśmy, pamiętajmy, aby podczas podróży zachowywać szczególne środki bezpieczeństwa – zwraca uwagę Polska Organizacja Turystyczna.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, POT – wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym – opracowała „Dekalog bezpiecznego turysty” (zalecenia aktualne na dzień publikacji). Jak podróżować bezpiecznie? Zachęcamy do lektury.

1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy
Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub – w ostateczności – odwołać.

2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień
Jeżeli możesz, to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i/lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych, gdzie przebywają inni – pamiętaj o dystansie społecznym min. 2 m oraz zakrywaniu ust i nosa.

3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu
W przypadku korzystania z transportu zbiorowego stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz, nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach
Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczy usługi
W tej chwili w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych
Planując swój wyjazd, pamiętaj, że na obecnym etapie epidemii wszystkie restauracje, kawiarnie i bary mogą świadczyć usługi jedynie na wynos i dowóz, aktualnie nie ma więc możliwości spożywania posiłków na ulicy, w restauracjach, barach, kawiarniach.

7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego
Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, tj. odległości min. 2 m osoby od osoby. Unikaj skupisk ludzkich. Pamiętaj o obowiązującym obecnie zakazie organizowania zgromadzeń oraz imprez. Noś w miejscach publicznych osłonę ust i nosa.

8. Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna
Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to, dzwoniąc do niej lub sprawdzając na ich stronach w internecie.

9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń
Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy, jak: gorączka, kaszel lub inne, wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad wskazanych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń
Zachowaj dystans społeczny wynoszący min. 2 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Turysta 1 ponad rok temu 11. Co godzinę dezynfekuj się 70% roztworem spirytusu. 12 Dezynfekuj ręce przed i po dezynfekcji 13. Najlepiej siedź w domu a unikniesz wszelkich niebezpieczeństw
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony