Reklama
Bilbord - bookingcamper

DOBRZE WIEDZIEĆ

24 dni temu  11.02.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Niemiecka branża kempingowa zanotowała stratę na poziomie zaledwie pięciu procent

Niemiecka branża kempingowa zanotowała stratę na poziomie zaledwie pięciu procent fot. Bartłomiej Ryś

Liczba noclegów na kempingach w 2020 roku będzie tylko około 5% niższa od rekordowego 2019 podczas gdy cała branża turystyczna spodziewa się strat na poziomie około 40% - wynika ze wstępnych szacunków pochodzących z niemieckiego rynku caravaningowo-kempingowego.

Pandemiczny rok przyniósł gigantyczne straty dla przemysłu turystycznego na całym świecie. Temu negatywnemu trendowi skutecznie opiera się caravaning. 2020 rok uplasował się na trzeciej pozycji w historii z liczbą ponad 34 milionów noclegów zrealizowanych na niemieckich kempingach. Rekordowe okazały się lata 2018 i 2019.

Wynik ten został wygenerowany głównie przez „lokalsów”. Niemcy odpowiadają za 32 miliony noclegów co potwierdza wysoką atrakcyjność turystyki kempingowej w tym kraju. Gości zagranicznych zameldowało się w tym kraju zaledwie 2,2 mln co oznacza spadek aż o 53% i wynik najniższy w historii.

Wróćmy jednak do pozytywnych informacji. Branża kempingowa zanotowała w 2020 roku stratę na poziomie zaledwie 5%. To absolutny sukces na tle pandemii oraz kompletnej blokady (prawie) całej branży turystycznej. Ilość noclegów w standardowych obiektach (hotele, pensjonaty itd) spadła do najniższej wartości od czasu rejestracji statystycznej. 

Na tle międzynarodowym niemieckie kempingi są daleko do przodu.Porównując ilość noclegów (od stycznia do listopada 2020):

 • Czechy wzrost o 3%
 • Dania spadek o 3%
 • Holandia spadek o 4%.

Tylko te kraje odnotowały wynik podobny do Niemiec. Austria to już spadek o 12,6%. Największe straty zanotowano w bardzo popularnych krajach. Hiszpania, Chorwacja i Włochy musiały sobie poradzić ze spadkiem liczby noclegów o około 50%!

Niemieckie stowarzyszenie BCVD tłumaczy, że trudno przewidzieć jaki będzie 2021 rok. Być może padną kolejne rekordy noclegów wykonywanych na kempingach. Niezmienne od wyników BCVD po raz kolejny chce „zróżnicowanego spojrzenia i traktowania poszczególnych rodzajów wakacji”. Niemieckie kempingi chcą być traktowane inaczej niż chociażby hotele. Tłumaczą to faktem, że na kempingach o wiele trudniej zarazić się koronawirusem niż w obiektach zamkniętych. Tym samym właściciele pól nie chcą by zakazy dotyczące całej branży turystycznej rykoszetem trafiały również w caravaning.  

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony