OBLICZA CARAVANINGU

28 dni temu  06.11.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Materiał zrealizowaliśmy w Benimarze - to nowość w ofercie firmy Złotniccy

Materiał zrealizowaliśmy w Benimarze - to nowość w ofercie firmy Złotniccy fot. Bartłomiej Ryś

Podczas naszej objazdówki po firmach, które miały się zaprezentować na targach Camper&Caravan Show w Nadarzynie trafiliśmy na Łukasza Złotnickiego. To współwłaściciel firmy „Campery Złotniccy”, z którym porozmawialiśmy nie tylko o nowościach w ofercie, ale też o statystykach pokazujących realną sprzedaż nowych kamperów oraz przyczep kempingowych. Te mówią wprost: firmy odczuły wzrosty rzędu 10-15%.

Ten sezon napędził nam stracha. Przygotowaliśmy 23 nowe samochody do wypożyczalni podejrzewając, że może to być dobry sezon. I nagle lockdown, telefon przestał dzwonić. Przestaliśmy pozyskiwać rezerwacje na sezon właściwy, letni - tłumaczy nasz rozmówca. 

I dodaje, że ten stan utrzymał się mniej więcej do połowy kwietnia. To wtedy pierwsze obostrzenia zostały wycofane a telefon i rezerwacje zaczęły ponownie spływać.

W trzy tygodnie odrobiliśmy to co straciliśmy w sześć.

Co ciekawe, Łukasz Złotnicki na pytanie naszego dziennikarza o przychody firmy w tym „szalonym” roku odparł, że „zostały one zrealizowane zgodnie z zaplanowanym budżetem”.

Nie mieliśmy żadnej tzw. „nadróbki”. W tej chwili, pod koniec października, patrząc w tabelki zarobiliśmy dokładnie tyle, ile zarobić chcieliśmy i mieliśmy w planach.

To nie odczuliście wzrostów, o których wszyscy mówią?

W wynajmie nie, ale w sprzedaży - jak najbardziej tak. W porównaniu do 2019 roku ta podwoiła się a nawet ciut więcej.

To jak będzie wyglądać przyszłość? Utrzymamy poziom, zaliczymy spadek, my wszyscy, jako branża?

W takich momentach trzeba mocno podeprzeć się statystykami. Sprawdziłem te dotyczące rejestracji samochodów i przyczep kempingowych za okres styczeń-sierpień 2020 i porównałem do roku ubiegłego. Wzrosty nie są takie duże, raptem 10-15%. (…) Dealerzy sprzedający auta na podwoziu Forda a więc z 2-litrowymi jednostkami i niską akcyzą notują wzrosty. Pozostali spadają. Nawet jeżeli utrzymują swoje wartości sprzedaży to tylko dlatego, że mieli stare „stocki” z autami obarczonymi niską akcyzą.

Złotnicki dodaje:

To, co odczuwamy jako „boom caravaningowe” to po prostu przesunięcie popytu z jednej części rynku na drugą. Podobnie ma się sprawa z przyczepami kempingowymi. Tutaj też statystyki nie pokazują wielkich zmian. 

Nasz rozmówca zaznacza, że dealerzy mieli zakontraktowane pewne ilości samochodów. Fabryki nie są z gumy a popyt wzrósł wszędzie. Nawet chcąc sprzedawać więcej, dealerzy nie mogli tego zrobić. 

W Polsce sprzedajemy 1000 sztuk nowych pojazdów kempingowych rocznie. W Niemczech - 30 tysięcy. To oczywiście kraj z dwa razy większą liczbą mieszkańców, ale w takim razie my powinniśmy sprzedawać 15.000 sztuk pojazdów a nie 1000. Myślę, że w perspektywie 5-10 lat nasza sprzedaż, obrót na serwisie, w wypożyczalniach rzeczywiście zostaną zwiększone nawet o wspomniane 15%.

Cały materiał video jest dostępny poniżej. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony