artykuły

niezwyklostkiNIEZWYKŁOSTKI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Szlachetny mahoń zabudowy kempingowej

Szlachetny mahoń zabudowy kempingowej

Czas czytania 3 minuty

Drewno to najstarszy budulec w rękach szkutników i wytwórców powozów konnych. Firma Tonke, holenderski specjalista od zabudów kempingowych, produkuje kampery w stylizacji retro. To piękne połączenie lakierowanego mahoniu, mosiądzu i stali nierdzewnej.

Od dobrych kilkudziesięcioleci podstawowym materiałem konstrukcyjnym do budowy jachtów i pojazdów kempingowych są laminaty poliestrowo-szklane. Drewno? Zamiast litego drewna używa się sklejki, którą stosuje się już tylko do wytwarzania elementów dekoracyjnych na pokładzie oraz meblarskiej zabudowy wnętrza.

Tonke Classic – jak sama nazwa wskazuje, to klasyczny przykład rzemiosła. Piękne połączenie wypukłego lakierowanego mahoniu, mosiądzu i stali nierdzewnej. Ten klasyk gatunku jest nadal budowany w holenderskim warsztacie. Każdego roku klienci z całego świata trafiają do Terheijden nieopodal Bredy, aby zamówić swój ekskluzywny pojazd marzeń.

Tonke Classic

Wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy Maarten van Soest zbudował pierwszego kampera Tonke Classic. Kamper ten był o tyle ciekawy, że gwarantował elastyczne podejście do połączenia obu bytów: pojazd + zabudowa. Ta druga, na postoju jak żywo przypomina holenderskie domki, bo też jak „skorupa ślimaka” może być pozostawiona sobie samej, podczas gdy samochód może pełnić w tym samym czasie całkiem inne funkcje.

Po ustawieniu 4 podpór, można było uwolnić pojazd z tak rozstawionej zabudowy kempingowej. W środku królowało szlachetne drewno, porcelanowe umywalki, chromowana armatura, a nawet żeliwny piec typu „koza” – to wszystko sprawiało, że zabudowa po zdemontowaniu z ramy pojazdu dostawczego idealnie komponuje się z krajobrazem i świetnie sprawdza się w roli apartamentu czy domku kempingowego.

ReklamaSzlachetny mahoń zabudowy kempingowej  1
Współcześnie takie klasyczne kampery z rzadka już skrywają możliwość oddzielenia zabudowy. Fani caravaningu zamiast 2 miejsc homologowanych do jazdy, wolę zabudowę, która pozwala cieszyć się podróżami w większym gronie. I takim przykładem Tonke Classic jest ten prezentowany z kabiną Ducato. Egzemplarz to o tyle ciekawy, że po gruntownej renowacji wystawiony właśnie na sprzedaż.

Egzemplarz z 2016 lśni jak nowy!

Tonke Classic jest 5-osobowym kamperem, który przez 7 lat był użytkowany głównie we Francji. W ostatnich miesiącach przeszedł gruntowną renowację. Piękna zabudowa z drewna mahoniowego została potraktowana 8 nowymi warstwami lakieru i znów wygląda jak nowa. Wnętrze również odświeżono. Kabina kierowcy jest też odmalowana na nowo w kolorze Indium Grey. Na dachu dodano mocne panele fotowoltaiczne.

Do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B. Kampera z przebiegiem 46 000 km już można kupić u dilera firmy Tonken (więcej informacji pod linkiem: https://houseofmotion.eu/occasions-kopen/34057789-tonke-lowrider).

Fot. Tonke


Rafał Dobrowolski23.05.20230 zdjęć 6
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News