artykuły

niezwyklostkiNIEZWYKŁOSTKI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
"Najstarszy kamper świata" wystawiony na aukcję
  fot. Bonhams

"Najstarszy kamper świata" wystawiony na aukcję

Już 10 września swojego nowego właściciela znajdzie wyjątkowy, bo ponad stuletni kamper na bazie Forda Model T. Jego ostateczna cena wynieść może nawet 30 tys. funtów – szacują eksperci ze słynnego domu aukcyjnego Bonhams.

Jak czytamy w opisie aukcji, kamper powstał w 1914 roku w Wielkiej Brytanii na zamówienie członka zamożnej rodziny Bentall. Realizację projektu powierzono Dunton of Reading – firmie znanej z wysokiej jakości przyczep turystycznych. Za bazę posłużył Ford Model T, o podwoziu poszerzonym i wzmocnionym przez Baico.

Uważa się, że pojazd został sprzedany, a następnie porzucony w latach 20. XX wieku. Dopiero 50 lat później odkrył go i odrestaurował z pomocą swojego przyjaciela stolarza Leo Smith. Co ciekawe, okazało się, że ponad 95% oryginalnych elementów karoserii nadaje się do ponownego użytku, co oznacza, że kamper jest praktycznie oryginalny.

Po około czterech latach renowacji pojazd został zgłoszony w 1976 r. do HCVC London-Brighton Run, zdobywając siedem nagród, a w roku 1986 wystawiany był na kempingu Caravan i Holiday Show w Earls Court. Uczestniczył w wielu rajdach i pokazach pojazdów historycznych, był także pokazywany w telewizji z udziałem gości królewskich.

Ten pojazd to prawdziwy wehikuł czasu. Drewniana zabudowa, podłoga z polerowanej sosny, opalany drewnem kominek i skórzana ława w roli siedziska dla kierowcy i pasażera, oczywiście pozbawiona jakichkolwiek pasów bezpieczeństwa – a wszystko to w charakterystycznym dla epoki stylu. Zewnętrzne schowki znajdują się pod podłogą, po obu stronach i z tyłu. Dodatkową przestrzeń do przechowywania zapewnia mebel w stylu walijskiej komody. Mosiężne lampy, garnki i patelnie, obrazy i antyczne pamiątki dopełniają niezwykłego wizerunku tego ponad stuletniego kampera, czyniąc go łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i właścicieli prywatnych muzeów motoryzacji.

ReklamaSródtekstowy YT PC
fot. Bonhams


Krzysztof Dulny 02.09.20220 zdjęć 8