artykuły

niezwyklostkiNIEZWYKŁOSTKI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
"Najstarszy kamper świata" wystawiony na aukcję
  fot. Bonhams

"Najstarszy kamper świata" wystawiony na aukcję

Czas czytania 2 minuty

Już 10 września swojego nowego właściciela znajdzie wyjątkowy, bo ponad stuletni kamper na bazie Forda Model T. Jego ostateczna cena wynieść może nawet 30 tys. funtów – szacują eksperci ze słynnego domu aukcyjnego Bonhams.

Jak czytamy w opisie aukcji, kamper powstał w 1914 roku w Wielkiej Brytanii na zamówienie członka zamożnej rodziny Bentall. Realizację projektu powierzono Dunton of Reading – firmie znanej z wysokiej jakości przyczep turystycznych. Za bazę posłużył Ford Model T, o podwoziu poszerzonym i wzmocnionym przez Baico.

Uważa się, że pojazd został sprzedany, a następnie porzucony w latach 20. XX wieku. Dopiero 50 lat później odkrył go i odrestaurował z pomocą swojego przyjaciela stolarza Leo Smith. Co ciekawe, okazało się, że ponad 95% oryginalnych elementów karoserii nadaje się do ponownego użytku, co oznacza, że kamper jest praktycznie oryginalny.

Po około czterech latach renowacji pojazd został zgłoszony w 1976 r. do HCVC London-Brighton Run, zdobywając siedem nagród, a w roku 1986 wystawiany był na kempingu Caravan i Holiday Show w Earls Court. Uczestniczył w wielu rajdach i pokazach pojazdów historycznych, był także pokazywany w telewizji z udziałem gości królewskich.

Ten pojazd to prawdziwy wehikuł czasu. Drewniana zabudowa, podłoga z polerowanej sosny, opalany drewnem kominek i skórzana ława w roli siedziska dla kierowcy i pasażera, oczywiście pozbawiona jakichkolwiek pasów bezpieczeństwa – a wszystko to w charakterystycznym dla epoki stylu. Zewnętrzne schowki znajdują się pod podłogą, po obu stronach i z tyłu. Dodatkową przestrzeń do przechowywania zapewnia mebel w stylu walijskiej komody. Mosiężne lampy, garnki i patelnie, obrazy i antyczne pamiątki dopełniają niezwykłego wizerunku tego ponad stuletniego kampera, czyniąc go łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i właścicieli prywatnych muzeów motoryzacji.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravan Show 2023 01.09-30.09 Sebastian
fot. Bonhams


Krzysztof Dulny 02.09.20220 zdjęć 8
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News