artykuły

niezwyklostkiNIEZWYKŁOSTKI
ReklamaBilbord - bookingcamper
Kamper Prezydenta

Kamper Prezydenta

O Air Force One słyszał chyba każdy. Oczywiście, samolot Prezydentów Stanów Zjednoczonych. Modele samolotów w funkcji latających centrów dowodzenia Białego Domu zmieniały się z biegiem lat wraz z postępem technologicznym i kolejnymi, coraz nowszymi rozwiązaniami w dziedzinie awiacji. Użytkowany obecnie przez Joe Bidena Boeing VC-25 jest wojskową wersją modelu 747, ale planuje się już jego wymianę na nowszy typ. Tymczasem o bezpieczeństwo Prezydenta US na ziemi amerykański Secret Service dba również z ogromną uwagą wykorzystując … luksusowe kampery!

Wymagania głowy państwa są proporcjonalne do rangi piastowanej funkcji. Możemy się więc domyślać, że poziom luksusu i jakość pojazdów są zgodne z tym, co określamy jako „caravaning po amerykańsku”. Oczywiście mówimy o pojazdach skonstruowanych według specjalnych zasad zapewniających bezpieczeństwo i ochronę przed zamachem.

Kamper Prezydenta 1

Te luksusowe kampery są określane nieoficjalnie jako Ground Force One, korzysta z nich Prezydent Stanów Zjednoczonych oraz inni dygnitarze. W minionych latach Secret Service wynajmowało luksusowe autobusy RV dla świty prezydenta i modyfikowało te autokary zgodnie z wymaganiami w zakresie komunikacji i przepisami security. Od 2011 roku i podczas kampanii wyborczej w 2012 roku, służba wprowadziła stałą flotę kamperów. Inwestycja ma podłoże ekonomiczne, ponieważ pozwala na uniknięcie powtarzających się kosztów wynajmu i dostosowania pojazdu kempingowego, a także utrzymanie i ulepszanie technologii kampera, niezbędnych do prawidłowego wykonywania pracy przez Urząd Prezydenta, a więc i cały towarzyszący zespół.

Kamper Prezydenta 2

ReklamaSródtekstowy YT PC
Skorupą tego kampera jest 3-osiowy Prevost X4-45 VIP, a wyposażenie autokaru zostało wykonane przez firmę Hemphill Brothers Coach Company z Nashville. Przestrzeń wewnętrzna pojazdu to 47 metrów kwadratowych, a wartość każdego z dwóch autobusów floty prezydenckiej wynosi 1,1 miliona dolarów.

Niestety, więcej na temat wnętrza i innych parametrów pojazdów nie udało nam się dowiedzieć. Najwyraźniej amerykańskie służby skutecznie zapobiegają przeciekom informacji, mogącym mieć znaczenie dla bezpieczeństwa głowy państwa. 

Kamper Prezydenta 3


Szymon Kwiatkowski20.03.20220