artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Przed letnią podróżą zadbaj o pojazd
  fot. Tobias Weinhold/Unsplash

Przed letnią podróżą zadbaj o pojazd

Czas czytania 3 minuty

Bez względu na to, czy podróżujecie kamperem, czy zwykłym autem, wysokie letnie temperatury mogą stanowić dla waszego pojazdu nie lada wyzwanie. Eksperci z sieci warsztatów Q Service Castrol wyjaśniają, które elementy pojazdów są najbardziej narażone na upały i jak odpowiednio zadbać o samochód, aby uniknąć potencjalnych awarii spowodowanych przegrzaniem.

Spis treści

Układ chłodzenia – pierwsza linia obrony przed przegrzaniem

Upały mogą być bezlitosne dla układu chłodzenia. Jednym z najczęściej występujących problemów jest przegrzewanie się silnika, wynikające z niewydolności układu chłodzenia oraz ubytków płynu chłodniczego. Uszkodzenia chłodnicy czy termostatu mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.

– Regularna kontrola poziomu płynu chłodniczego, sprawdzenie szczelności i stanu węży chłodniczych oraz termostatu powinny być obowiązkowym punktem na liście każdego kierowcy przed sezonem letnim. To kluczowe działanie zapobiegające powstawaniu awarii – wyjaśnia Tomasz Druszcz, właściciel serwisu Q Service Castrol ATD Auto Tomasz Druszcz w Zielonce należącego do sieci Q Service Castrol.

Akumulator – niewidzialny bohater upalnych dni

Wysokie temperatury wpływają również negatywnie na akumulatory w samochodach, skracając ich żywotność. Utrata pojemności akumulatora może prowadzić do problemów z rozruchem pojazdu i przyspieszyć proces starzenia się elementu auta. Dochodzi też wtedy do zjawiska samorozładowania.

– Klienci często są zaskoczeni, gdy ich pojazd nagle odmawia posłuszeństwa z powodu problemów z akumulatorem. Dlatego zawsze przed sezonem letnim w naszych serwisach sprawdzamy stan akumulatora. Szczególnie zalecane jest to przed dłuższą podróżą, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z rozładowaniem akumulatora – dodaje Tomasz Druszcz.

Opony – fundament bezpieczeństwa na drodze

ReklamaPrzed letnią podróżą zadbaj o pojazd 1
Nie można też zapominać o oponach, które w upały są wyjątkowo narażone na przegrzewanie oraz odkształcenia, mikropęknięcia i inne uszkodzenia. Niewłaściwe ciśnienie w oponach nie tylko zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych czy niekontrolowanych wybuchów. Pogarsza się wtedy ogólna efektywność jazdy przez zwiększenie zużycia paliwa, jak również komfort i bezpieczeństwo podróży. Mechanicy zwracają uwagę, by kontrolować ciśnienie opon znacznie częściej niż w innych okresach roku.

Elektryka i olej silnikowy – klucz do sprawności mechanizmów

Kolejnym aspektem, na który właściciele pojazdów powinni zwrócić szczególną uwagę, są elementy elektryczne, takie jak czujniki i przewody. Te mogą ulec uszkodzeniu wskutek wysokich temperatur. Eksperci radzą, by regularnie sprawdzać stan oleju silnikowego, który pełni funkcję smarującą i chłodzącą wewnątrz mechanizmów silnika.

Zaniedbania w obszarze technicznym pojazdu mogą prowadzić do nieprzewidzianych postojów w najmniej spodziewanych momentach podróży i zwiększyć ryzyko wysokich kosztów napraw. Warto zatem zainwestować czas w prewencyjne przeglądy techniczne, aby letnie miesiące były okresem bezstresowych i bezpiecznych podróży.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News