artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian

Prawidłowe postępowanie w razie wypadku

Czas czytania 2 minuty
Prawidłowe postępowanie w razie wypadku

Siedem punktów, które pomogą nam postępować bezpośrednio po wypadku

1. Zabezpiecz miejsce wypadku: postaraj się uspokoić, w odpowiedniej odległości ustaw trójkąt ostrzegawczy i włącz światła awaryjne, ustaw znaki sygnalizacyjne tak, aby były widoczne przed zakrętem lub przed wzniesieniem. W czasie mgły poproś, aby wszyscy opuścili swoje pojazdy i przeszli na pobocze w bezpieczne miejsce. Wyłącz stacyjkę i wyjmij z niej kluczyki, rozłącz akumulator jeżeli potrafisz. Uważaj na pojazdy z instalacją gazową.

2. Sprawdź czy ktoś jest ranny: jeżeli tak, wezwij pomoc medyczną i straż pożarną oraz udziel pierwszej pomocy. Nie wyjmuj poszkodowanego z pojazdu, udrożnij drogi oddechowe. Jeżeli nie daje oznak życia, wyciągnij rannego z pojazdu i rozpocznij masaż klatki piersiowej. Okryj poszkodowanych folią termiczną - stroną srebrną do ciała.

3. Odblokuj miejsce wypadku: w przypadku mało groźnego wypadku (stłuczki) jest to konieczne.

4. Zapisz okoliczności wypadku: porozmawiaj z innymi uczestnikami, wymień z nimi dane osobowe, dane samochodów i szczegóły polis ubezpieczeniowych. Wypełnijcie ,,wspólne oświadczenia o zdarzeniu drogowym” [European Accident Statement – do dostania w każdej agencji ubezpieczeniowej – DW]. Formularz zawsze powinien znajdować się w samochodowym schowku.

5. Zdobądź jak najwięcej dokumentacji: zdjęcia, szkice sytuacyjne, dane świadków – wszystko, co może być przydatne, gdy do wypadku nie wezwano policji. Pamiętaj, że masz tydzień na opisanie i wysłanie szczegółów wypadku do swojego ubezpieczyciela, nawet gdy nie jesteś sprawcą.

ReklamaPrawidłowe postępowanie w razie wypadku 1

6. Kto był winien: uważaj z przyznawaniem się do odpowiedzialności na piśmie, bo warunki Twojego ubezpieczenia mogą nie pokryć wszystkich szkód.

7. Niechciana pomoc: uważaj na obcych, którzy narzucają się z pomocą, mogą to zrobić, szkodząc chorym, niektórzy mogą być złodziejami, zbyt duży tłum grozi paniką i agresywnymi zachowaniami.

Źródło: oficjalna strona Międzynarodowej Federacji Campingu i Caravaningu

tłumaczenie D. Wołodźko

Konsultacja merytoryczna:
lek. med. Paweł Panieński,
specjalista anestezjologii i intensywnej terapii


03.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News