artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - Honda agregaty 2024 22.07-31.07 Sebastian
Kot w kamperze lub przyczepie. Co musisz wiedzieć?
  fot. Freepik

Kot w kamperze lub przyczepie. Co musisz wiedzieć?

Czas czytania 5 minut

Kot w kamperze lub przyczepie wbrew pozorom nie jest rzadkim zjawiskiem. Wielu turystów zabiera zwierzęta domowe na wakacje. W ogromnej większości są to psy, ale koty również się zdarzają. W tym artykule zbierzemy pomocne rady dla osób, planujących podróż z miauczącym futrzakiem. 

Na początku: poznaj swojego kota 

Zwierzęta mają różne charaktery i indywidualne cechy, niezależne od rasy. Istnieją koty, dla których podróż będzie istną katorgą, gdyż preferują kanapę, a każda zmiana otoczenia wywołuje u nich stres. W takim wypadku, najrozsądniej będzie zrezygnować z zabierania zwierzaka na wakacje. 

W kamperze i przyczepie dobrze poczują się koty ciekawskie, lubiące nowe otoczenie, eksperymenty i dobrze znoszące jazdę. Pamiętaj, że koty mają znacznie lepszy słuch od ludzi. Dla nich dźwięk silnika jest potężnym rumorem. Bardziej wyczulony węch sprawia, że podczas podroży odnotowują wiele bodźców, na które ludzie nie zwracają uwagi. 

Zanim zabierzesz kota na dłuższy wyjazd, sprawdź, jak zwierzę zachowuje się na krótszych dystansach. Jeśli zauważysz, że bardzo się denerwuje, nie naciskaj. Nie każdy kot ma naturę podróżnika. 

Co trzeba zrobić przed podróżą?

Jeśli już wiesz, że Twój kot dobrze czuje się w przyczepie lub kamperze, możesz zabrać go na dłuższy wyjazd.

Najlepiej zacząć od wizyty u weterynarza, upewnić się, że kot jest zdrowy i ma aktualne szczepienia. Weterynarza warto podpytać o preparaty, które ochronią futrzaka przed kleszczami. Jeśli wybierasz się za granicę, koniecznie sprawdź przepisy dotyczące przewozu zwierząt.

ReklamaKot w kamperze lub przyczepie. Co musisz wiedzieć? 1
Zaopatrz kota w obrożę z identyfikacją zawierającą numer telefonu, na wszelki wypadek, gdyby na kempingu postanowił oddalić się w nieznanym kierunku. Sprawdź mikroczip. Zrób kilka zdjęć kota i zachowaj je w komórce. 

Co zabrać dla kota na wyjazd? 

Niezbędny będzie transporter. W idealnym scenariuszu kot powinien go znać i dobrze się w nim czuć. W razie potrzeby można położyć w środku kocyk lub ulubioną zabawkę. 

kot w kamperzeFot. Ihsan Adityawarman, Pexels.  

Ponadto należy zabrać ze sobą: kuwetę, zapas żwirku, karmy, miskę na wodę, miskę na karmę, podstawowe leki, zabawki. Jeśli twój kot posiada bardzo silne przyzwyczajenia, na przykład śpi tylko na jednej poduszce, warto zabrać ją ze sobą, żeby musiał nie zmieniać obyczajów podczas wyjazdu. Kluczowy może okazać się drapak, który koniecznie trzeba ze sobą zabrać. Koty mają tendencję do ostrzenia pazurów na tapicerce. Niestety, prowadzi to do kosztownych zniszczeń. 

Co robić z kotem podczas podróży? 

Podczas jazdy zwierzę kategorycznie nie może biegać luzem w kamperze lub przyczepie. W razie gwałtownego hamowania stanie mu się krzywda. Kota trzeba umieścić w transporterze ułożonym na siedzeniu i przypiętym pasami na sztywno, w taki sposób, aby się nie poruszał. 

kot na kempingu Fot. Pexels.  


Niektóre koty przesypiają wielogodzinną trasę i budzą się dopiero na miejscu. Inne potrzebują przerwy w podróży, żeby wyjść z transportera, napić się wody, skorzystać z kuwety, pobawić lub coś przekąsić. 

ReklamaKot w kamperze lub przyczepie. Co musisz wiedzieć? 4

Kot w kamperze lub przyczepie – dodatkowe rady

  • Nie wolno zostawiać kota samego w rozgrzanym kamperze, przyczepie ani samochodzie. Trzeba zwracać uwagę na temperaturę, gdyż wiele zwierząt jest na nią bardzo wrażliwych. Najlepsza będzie podobna do tej, do której przyzwyczaiły się w domu. 
  • Podczas wyjazdu warto zadbać o to, żeby kot mógł pielęgnować swoje przyzwyczajenia. Dawaj mu jeść o tych samych porach, dzięki temu będzie mniej się stresował. Poświęć kotu więcej uwagi, pobaw się z nim. 
  • Ne kempingu mogą być inne zwierzęta, w tym hałaśliwe psy. Trzeba to mieć w pamięci i sprawdzać, czy kot się nie denerwuje. Najlepiej pozwolić mu we własnym tempie zapoznać się z otoczeniem. Nie wolno „wyciągać na siłę” z pojazdu lub transportera. 

Kempingi, akceptujące pobyt ze zwierzętami, nie mają nic przeciwko kotom. Mruczka można również zabrać do wypożyczonego kampera, o ile wypożyczalnia godzi się na zwierzęta. Tu ponownie przypominamy o drapaku! Koty wyjątkowo lubią szarpać tapicerkę w kamperach, a kosztowne szkody spadną na barki właściciela. 

Wiele osób podróżuje z kotami i bardzo to sobie chwali. Ich zdaniem kluczowe jest obserwowanie zwierzęcia, aby upewnić się, że nie jest zestresowane i zabieranie w podróż tylko tych kotów, które mają charakter „obieżyświata”. 

Szukasz kempingów przyjaznych dla zwierząt?
Zajrzyj do naszej bazy. 

 


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News