Reklama
Bilbord - bookingcamper

ABC CARAVANINGU

ponad rok temu  10.05.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Dziś nowoczesna integra

Dziś nowoczesna integra "sama w sobie" waży około 3100-3200 kilogramów. A gdzie miejsce na bagaż? fot. Bartłomiej Ryś

Niestety, przynajmniej na razie, przepisy w Polsce mamy takie a nie inne. Dopuszczalna masa pojazdu, którym możemy się poruszać po drogach publicznych mając wyłącznie prawo jazdy kategorii B, to 3500 kilogramów. Dużo? Cóż, w przypadku kamperów niekoniecznie. Zapraszamy do kolejnego odcinka z serii „ABC caravaningu”, w którym to poruszymy właśnie drażliwy temat wagi kampera.

Pojazd kempingowy dla 6 osób? Dziś to żaden problem, podobnie jak ponad 100-litrowe zbiorniki na wodę, miejsce na dwie, 11-kilogramowe butle gazowe, kilkadziesiąt schowków, w których pochowamy wszelkie bagaże. Nadal za mało? Dorzućmy do tego klimatyzację, lodówkę o pojemności 150 litrów i bagażnik na cztery rowery (albo garaż na dwa skutery - elektryczne lub spalinowe). Problem? Żaden - wszystko to, co chce klient, może spełnić producent tak naprawdę każdego kampera.

Czy na pewno?

W tej ferii zachwytów nie możemy zapomnieć o jednym - maksymalnej masie kampera. Żaden problem jeżeli dysponujemy prawem jazdy kategorii „C”. Wówczas możemy przebierać naprawdę w przeróżnych ofertach dopasowanych do naszych potrzeb. Nie ma również większego problemu z późniejszym załadowaniem takiego samochodu. Trend na pojazdy kempingowe powyżej 3,5 tony doskonale był widoczny chociażby na ostatnich targach CMT w Niemczech. To właśnie tam „królowały” kampery dla dwóch osób (!) o wadze powyżej 4 lub nawet 5 ton. 

Żyjemy jednak w Polsce. Tutaj najpopularniejsze są kampery na „B”. I właśnie tutaj zaczynają się schody.

Producenci takich maszyn zazwyczaj podają ich masę w stanie „gotowości do jazdy”. Co to znaczy? Pojazd, kierowca o wadze 75 kilogramów, pełen zbiornik paliwa (a trzeba pamiętać, że w takim Fiacie Ducato może on mieć nawet 100 litrów objętości), pełna butla z gazem, 20-litrowy zbiornik wody, wszelkie płyny eksploatacyjne. Ta krótka wyliczanka już pokazuje, jak łatwo przekroczyć magiczny próg 3500 kg.

Dlaczego łatwo? Bo zazwyczaj kamperem podróżujemy rodzinnie, zabieramy bagaże, jedzenie, wodę do picia/gotowa, mamy zamontowaną klimatyzację i wieziemy rowery. Każda rzecz przecież swoje waży. Otrzymując kampera gotowego do jazdy z masą (dla przykładu) 3000 kilogramów, pozostaje nam zaledwie 500 kilogramów ładowności. To dużo? Z pewnością nie.

Niestety, limit na „B” w wysokości 3500 kilogramów ustalono pod koniec lat 50. XX wieku i obowiązuje on do dziś. Wtedy masa własna Forda Transita w wersji z kabiną do zabudowy wynosiła – uwaga – 1400 kg. Dekadę później bardzo popularnym sprzętem turystycznym był kamper zabudowany na podwoziu Toyoty HI-ACE 1600, bo „goła rama” ważyła ok. 1100 kg. W latach 80. nikt jeszcze nie słyszał o elementach podnoszących bezpieczeństwo w pojazdach dostawczych (strefy zgniotu, ABS) i komfort podróży (klimatyzacja, elektryczne szyby), więc popularne w caravaningu kampery powstawały na furgonetkach równie lekkich: Renault Trafic (1350 kg), Ducato (1450 kg), Mercedes 306 D (1500 kg). Generalnie też mało który „dostawczak” legitymował się masą całkowitą większą niż 3 tony, więc zapas możliwości rozwojowych (powiększenia ładowności) był. Problemy pojawiły się z anonsowaniem rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży. Współczesny van waży ok. 2 ton, czyli tyle ile „goła rama” pojazdu dostawczego.

Co więc zrobić?

Przede wszystkim sami producenci kamperów bardzo „odchudzają” swoje konstrukcje wykorzystując coraz to wymyślniejsze materiały. To również odpowiedź na to, dlaczego współczesne maszyny kosztują aż tak dużo…

Z pewnością czytasz ten tekst, bo być może chcesz zacząć przygodę z caravaningiem - wszakże seria „ABC caravaningu” powstała właśnie m.in. z myślą o Tobie. Z pewnością chcesz wypożyczyć kampera - to najlepszy sposób, aby spróbować tej formy turystyki. Co więc możesz zrobić, aby nie narazić się na mandat (nie wspominając o dłuższej drodze hamowania i słabszych osiągach) za przekroczenie magicznej bariery 3500 kg?

Pomyśl, co musisz ze sobą zabrać. Przenośny grill ogrodowy o wadze 50 kilogramów? A może jednak lepiej rozpalić ognisko? Składane fotele kupione w tanim markecie? Może jednak warto zapłacić nieco więcej za lepsze i lżejsze leżaki stricte caravaningowe? Ci, którzy ruszają w swoją pierwszą podróż kamperem, lubią „przesadzić” z ilością bagażu. Radzimy dokładnie przeanalizować to, co na pewno się przyda a co lepiej zostawić w domu.

A jeżeli mamy własnego kampera… 

Spójrz na elementy budujące i akcesoria wyposażenia pod kątem wagi każdego z nich. Nie zapominaj, że czasem liczyć się będzie efekt skali. Przykładowo, aluminiowa felga będzie lżejsza od stalowej o ok. 5 kg, ale przecież koła masz cztery (a niektórzy wożą też zapas – lepszy będzie więc zestaw naprawczy z kompresorem), więc zysk rzędu 20 kg jest bardzo ciekawy! Podobnie będzie z pozoru błahymi kołdrami/śpiworami, naczyniami, leżakami itp. Pomyśl jeszcze o dużo mniejszych, drobniejszych elementach. Z pozoru małe pakunki o znikomej masie w swej ilości dają dużą wagę.

Rozważ montaż lżejszego wyposażenia. Zwróć uwagę, że najprostsza markiza może ważyć 7-8 kg, a największa nawet 65 kg! Duża lodówka z oddzielnym zamrażalnikiem i piekarnikiem to wzrost o kolejne 12-15 kg. Klimatyzacja to co najmniej 25 kg. Antena Sat, TV, audio-wideo to następne kilkadziesiąt kg. Przykładowo, dobrym pomysłem jest wymiana oświetlenia na LED-owe. Zysk niby niewielki, ale w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną możemy zastosować mniejsze, więc i lżejsze akumulatory.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 65

 • 22
  ZADOWOLONY
 • 7
  ZASKOCZONY
 • 12
  POINFORMOWANY
 • 7
  OBOJĘTNY
 • 8
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW

Komentarze (11)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ toja 11 miesiąc temu Czytaj w kolejności od najstarszego wpisu :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ toja 10 miesiąc temu cd. To najlepsze połączenie wymiarów i ciężaru załadunku, o który Pan tak dopytywał - mówi zadowolony głos w słuchawce. - Tak, tak ...to jaki jest ten ciężar - pyta zachęcony przedsiębiorca Chwila ciszy w słuchawce i już mniej śmiały głos w słuchawce odpowiada. - 750 kg proszę Pana. - Cooo ? - wykrzykuje przedsiębiorca To co ja będę mógł tym przewieźć ? :(( - Noooo...kilka mebli. O to Panu chodziło… W mieście nikt Pana nie skontroluje. Może Pan załadować nawet 2 tony. - A jak mnie skontrolują ? - pyta z obawą przedsiębiorca - To będzie miał Pan duży problem :) - podsumowuje z troską i śmiechem sprzedawca . To już koniec krótkiej historii doboru i zakupu auta dostawczego w Polsce. Przedsiębiorca zrezygnował z założenia firmy przeprowadzkowej i zajął się fryzjerstwem )) Może wybierać do woli i bez ograniczeń )
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ toja 9 miesiąc temu cd. A to oznacza wybór pomiędzy "być albo nie być". Pojawiają się pierwsze oznaki zniechęcenia i "schizofrenii transportu" :). Nie ma poprawnego rozwiązania. Na domiar złego przedsiębiorca dowiaduje się, że jego potencjalny samochód powinien mieć windę aby usprawnić i ułatwić załadunek. Bez windy "ani rusz"-mówią świeżo zatrudnieni pracownicy. Jak załadować we dwóch ciężką szafę na przestrzeń ładunkową znajdująca się powyżej pasa ? Męka...mordercza praca. No dobrze - odpowiada nie doświadczony przedsiębiorca - zamontujemy windę do samochodu i po kłopocie :) Kolejny raz chwila euforii ...znalazł rozwiązanie !!! :) Niestety to była tylko chwila szczęścia :((( Właśnie zadzwonił sprzedawca samochodu. - Szanowny Panie - mówi głos w słuchawce - przygotowaliśmy dla Pana najlepiej skonfigurowany samochód dostawczy. Zamontowaliśmy windę do auta jak Pan sobie życzył. Kontener ma wymiary 4,20 na 2,10 na 2,30.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ toja 8 miesiąc temu cd. Nagle dociera do niego, że nie ma dobrego wyboru. Każda decyzja o kompozycji auta będzie zła lub bardziej zła. Nie ma dobrej. A dlaczego tak jest ? - zapyta kolega zajmujący się fryzjerstwem :) Okazuje się, że odpowiedź jest prosta ale w swojej prostocie porażająca. Otóż, im większa przestrzeń ładunkowa, na której przedsiębiorcy transportowemu bardzo zależy tym mniejszy możliwy ciężar załadunku. Czyli ciężar tego co przedsiębiorca chce przewieźć. No dobrze, to zmniejszymy przestrzeń ładunkową - myśli przedsiębiorca - żeby nie przeładować (DMC) samochodu. Bingo, znalazł rozwiązanie !!! :) Niestety nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ okazuje się, że auto stało się mało użyteczne !!! :( W przestrzeni ładunkowej zmieści się niewiele mebli i rzeczy. Klienci tego nie zaakceptują. Przedsiębiorca wraca do punktu wyjścia. Co wybrać ? Ciężar ładunku i być w zgodzie z prawem o ruchu drogowym czy przestrzeń ładunkową w interesie klienta ...ale łamać prawo ?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ toja 7 miesiąc temu W Polsce chorujemy na "schizofrenię transportu". Choroba dotyczy właścicieli samochodów dostawczych i ciężarowych. Mam wrażenie, że mocniejsze symptomy odczuwają ci pierwsi . Zamknięci w 3,5 DMC , które prowadzą posiadając kategorię "B" prawa jazdy. W polskich realiach dopuszczalna masa pojazdu obejmuje ciężar samochodu, ładunku oraz znajdujących się w samochodzie osób. W tej opcji nie możemy przekroczyć łącznej masy 3500 kg. Dla przykładu. Młody przedsiębiorca zaplanował rodzaj działalności. Wybiera np. usługi przeprowadzkowe. Kupuje samochód dostawczy do 3,5 DMC. Decydują o tym proste uwarunkowania : - pełna dostępność poruszania się w mieście(zakazy ruchu powyżej 3,5 t), - gabaryt samochodu ( wielkość umożliwiająca manewrowość w mieście) - optymalny kształt przestrzeni ładunkowej zapewnia kontener ( jest prostopadłościanem), bez nadkoli i innych ograniczeń jej wykorzystania...jak największy :) I tu zaczyna się choroba :) Przedsiębiorca doznaje pierwszych jej objawów.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ gostek 6 4 miesiące temuocena: 100%  Podniesienie limitu DMC do 4 ton w Europie dla prawa jazdy kat. B jest nierealne, a Polska sama nie może tego zrobić bo przepisy o pojazdach są ujednolicone w Unii, więc nawet gdyby Polska po raz kolejny stanęła okoniem do Brukseli to wyjazd pojazdem o DMC 4t za granicę na prawie jazdy B byłby nielegalny. W Niemczech od dwóch lat dostrzeżono problem przeładowywania 3,5 tonowych kamperów co jest o wiele łatwiejsze niż zmieszczenie się w limitach wagowych i zakazano produkcji kamperów o bardzo niskiej ładowności a ponadto zapowiedziano kontrole na drogach Niemiec z ważeniem pojazdu włącznie. Problem nie tkwi w DMC kampera a w pobieraniu opłat za podróżowanie pojazdem o DMC powyżej 3,5 tony, a to się na pewno nie zmieni...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Polis 5 7 miesięcy temu Myśmy są krajem idiotów. Samochód taki sam ale elektryczny może mieć większą wagę .To co za różnica .Wystarczy zwiększyć DMC do 4000 kg i po problemie . Dlaczego my mamy być ciągle wystraszeni i zmuszani do kombinowania.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Paweł 4 ponad rok temu Najbardziej pewnie odstrasza egzamin i koszty przed zrobieniem kat C Koszty: Badania - 300-400 zł Zdjęcie - 50 zł Kurs - 2000 zł Egzamin teoretyczny - 30 zł Egzamin praktyczny - 200 zł Wymiana prawa jazdy - 100,50 zł Gdyby zrezygnować z kursu dla kat. C1, to przestałaby być fikcją prawną
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Paweł B 3 ponad rok temu Do mozg65 Robienie wyjątków za bardzo skomplikuje prawo (zaraz będzie nacinana definicja pojazdu specjalnego). Lepiej gdyby wprowadzono uproszczony egzamin na kat C1, która przy obecnym status quo jest fikcją. Żadna szkoła nie uczy na tą kategorię, a WORDy nie mają pojazdów egzaminacyjnych. Proponuję, żeby osoba, która chce taką kategorię uzyskać mogła zdać egzamin bez przeprowadzania kursu w OSK. Osoba, która już parę lat jeździ osobówką i trochę jeździła samochodem dostawczym o DMC =3,5t powinna zdać za 1 lub 2 razem.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ @mozg65 2 ponad rok temuocena: 100%  mam ochotę zacząć te przygodę!! Ale juz na początku mam dość strachu;)....napisano , że urzędasy są wrogiem obywatela. A może to my jesteśmy dla siebie wrogami??? Dlaczego np. organizacja taka jak Wy nie zbierze podpisów domagających sie np. podniesienia limitu do 4 ton na kat, B ale tylko w przypadku caravaningu. Uzasadnienie takie , że co innego przewożenie materiałów a co innego sprzętu domowego ;)) ...inicjatywa sie liczy do pokonania urzędasa;))
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ bgdan55 1 ponad rok temuocena: 100%  Państwo [ urzędnicy] jest wrogiem obywatela , zadowolony obywatel nie stanowi dla państwa żadnej wartości.Klasycznym przykładem był przepis ,który nakazywał wyposażenie samochodu w parzystą liczbę świateł "stop" , milicja z radością waliła mandaty myślącym właścicielom samochodów ,którzy mieli na względzie bezpieczeństwo .Teraz problemem jest DMC kampera -3,5 tony .90% kamperów z zabudową typu "integra" w stanie gotowym do jazdy z pełnymi zbiornikami z niewielkim dodatkowym doposażeniem przekracza 3,5 tony. .
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony