artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
System Truma DuoControl odpowiada za automatyczne przełączenie poboru gazu z jednej butli na drugą. Alternatywą dla marki Truma jest GOK
  fot. Bartłomiej Ryś System Truma DuoControl odpowiada za automatyczne przełączenie poboru gazu z jednej butli na drugą. Alternatywą dla marki Truma jest GOK

ABC caravaningu: 10 faktów na temat gazu w przyczepie

Czas czytania 4 minuty

Za oknem piękna jesień. Pogoda i wysokie temperatury zachęcają do podróżowania kamperem lub przyczepą kempingową. By jednak takowe wyjazdy były zawsze komfortowe, warto dokładnie sprawdzić system grzewczy. To on odpowiada za utrzymanie przyjemnej atmosfery w środku „mobilnego domu” nawet jeżeli na zewnątrz temperatury spadają poniżej zera. Oto kilka przydatnych informacji dla tych, którzy gazu w przyczepie się obawiają.

1. Czym jest gaz w butlach?

Najczęściej używanym systemem grzewczym jest ten oparty na gazie. Ale jaki to gaz, zapytacie. W butlach mamy mieszankę propanu (C3H8) oraz niewielkiej ilości butanu (C4H10). Proporcje mieszkanki różnią się w zależności od kraju i pory roku. Podczas okresu zimowego zaleca się korzystanie wyłącznie z tych butli, które mają wysoką zawartość propanu. Ale dlaczego? Odpowiedź jest prosta: paruje on dopiero przy temperaturze -42 stopni Celsjusza podczas gdy butan zmieni swój stan skupienia już przy -0,5. Tym samym stanie się cieczą i nie zostanie wykorzystany jako paliwo przez np. Trumę Combi. 

2. Czy gaz jest efektywny?

Podczas zachowania dobrych warunków zewnętrznych, każdy kilogram czystego propanu daje tyle samo energii co:

  • 1,3 l oleju opałowego
  • 1,6 kg węgla
  • 13 kilowatogodzin energii elektrycznej.

3. Dlaczego butle z gazem trzymamy w osobnych schowkach?

Gaz jest cięższy od powietrza i w momencie wycieku zbiera się na podłodze. Właśnie dlatego schowki na butle gazowe muszą mieć niezamykany otwór o przekroju minimum 100 cm2, który jest wyprowadzony na zewnątrz pojazdu. Wedle aktualnie obowiązujących przepisów, w schowku nie może być żadnych źródeł zapłonu, również elektrycznych. 

ReklamaABC caravaningu: 10 faktów na temat gazu w przyczepie 1
4. Czy butle z gazem są bezpieczne?

Prawidłowo użytkowane i transportowane butle gazowe nie stanowią żadnego zagrożenia dla załogi kampera lub przyczepy kempingowe. Nawet w razie pożaru, butla gazowa nie może wybuchnąć. Jej bezpiecznik otwiera się w odpowiednim czasie a gaz wówczas ucieka i spala się w sposób kontrolowany. 

5. Reduktor ciśnienia i węże

To podstawowe elementy, które trzeba na bieżąco kontrolować. To one zapewniają nam bezpieczeństwo podczas transportowania gazu z butli gazowej to urządzenia grzewczego. Reduktor, jak sama nazwa wskazuje, dostosuje ciśnienie gazu do aktualnych potrzeb na pokładzie pojazdu. Nie można więc butli podłączyć prosto do odbiorników dostępnych w kamperze lub przyczepie. Niezwykle ważne jest jego odpowiednie zamocowanie i sprawdzenie, czy nigdzie nie wydostaje się gaz. Węże należy kontrolować często - minimum raz na rok. W razie zlokalizowania jakichkolwiek uszkodzeń, należy je natychmiast wymienić.

6. Ile gazu wydostaje się z butli?

Ciekawostka: maksymalny pobór gazu jest zależny od wielkości butli. Im większa tym większy przepływ gazu liczony w gramach na godzinę. Przez krótki okres czasu z butli 5 kg można nawet pobrać 1000 gramów na godzinę. Jej większa odpowiedniczka, 11-kilogramowa, to już wynik nawet 1500 g / h. Jeżeli więc chcemy obsługiwać kilka urządzeń gazowych o dużym zużyciu, warto skorzystać z większej butli. Na rynku niemieckim są dostępne nawet butle 33-kilogramowe, przeznaczone na zimowy kemping. Montuje się je na zewnątrz pojazdu.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
7. Na co zwrócić uwagę?

Butle gazowe muszą być zamknięte podczas jazdy chyba, że korzystamy z reduktorów wyposażonych w czujnik zderzeniowy. Zapobiega on niekontrolowanej ucieczce gazu w razie wypadku. Takowe znajdziemy wśród takich marek jak Truma czy GOK.

8. Gdzie sprawdzić instalację?

W Polsce istnieją serwisy, które nie tylko sprawdzają instalację, ale wydają również specjalny certyfikat z terminem następnego przeglądu. Taki dokument można uzyskać chociażby w serwisie Grupy Elcamp z Krakowa. Może się on przydać np. podczas próby wjazdu kamperem na pokład promu. 

9. Czuję gaz - co robić?

Po pierwsze: nie panikuj. Natychmiast zgaś ogień, nie pal papierosów, wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne. Pamiętaj, że lodówka absorpcyjna po odcięciu zasilania 230V automatycznie będzie próbowała przełączyć się na gaz. Wówczas uruchamia się iskrownik, który może być źródłem zapalnym wydostającego się gazu. Otwórz wszystkie drzwi i okna by zapewnić odpowiednią wentylację. Nie włączaj żadnych przełączników elektrycznych. Jak najszybciej zleć kompletny przegląd instalacji gazowej w autoryzowanym serwisie.

10. Zobaczcie nasz poradnik video

Na naszym kanale znajdziecie 5-odcinkową serię „ABC caravaningu”, w której wyjaśniamy niuanse związane z obsługą pojazdu kempingowej. Od 16 minuty poniższego materiału możecie zapoznać się z tematami dotyczącymi obsługi gazu. Polecamy!


Bartłomiej Ryś31.10.2020
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News