artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Wiosna? Warto wybrać się do Niemiec. Przegląd atrakcji turystycznych

Czas czytania 8 minut
Wiosna? Warto wybrać się do Niemiec. Przegląd atrakcji turystycznych
 fot. LEITNER

Nie trzeba jechać daleko, aby móc przeżyć cudowne chwile podczas wiosenno-letnich wypadów. Poniżej prezentujemy nowości i wydarzenia w niemieckiej turystyce - warto się zapoznać!

Miasta i Kultura

jazzahead! – Brema wita wiosnę
Od 15 kwietnia hanzeatyckie miasto stanie się jazzową metropolią

Wiosna? Warto wybrać się do Niemiec. Przegląd atrakcji turystycznych 1

Ok. 1 000 wystawców z prawie 60 krajów, ponad 100 koncertów oraz aż 20 tys. oczekiwanych odwiedzających – co to za wydarzenie? „jazzahead!” obejmujący dwutygodniowy festiwal od 15 kwietnia oraz czterodniowe targi od 27 kwietnia sprawia, że Brema stanie się mekką dla melomanów oraz profesjonalnych muzyków. Na całym świecie odbywają się tylko jedne targi, które koncentrują się wyłącznie na jazzie. Dlatego trzeba to uczcić, w tym roku z krajem partnerskim -  Finlandią. Ciekawe, że jazz narodził się przed stu laty, natomiast Finowie świętują w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Główne atrakcje „jazzahead!”: Już 15 kwietnia w bremeńskim teatrze odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu, gdzie poza tradycyjnym jazzem nie zabraknie również fińskiego tanga oraz beatboxu. Natomiast 29 kwietnia „jazzahead! clubnight” przeobrazi 40 bremeńskich miejsc – zarówno prawdziwe kluby jazzowe, jak i hotele, kościoły czy bary - w wystrzałowe kluby rozrywkowe grające muzykę jazzową oraz crossover – mieszankę gatunków przez całą noc. Ceny biletów zaczynają się już od 20 € i zawierają wstęp do wszystkich miejsc festiwalowych oraz transport publiczny. Federacja Niemieckich Rowerzystów (ADFC) również poczuła ducha muzycznego święta – zaoferuje wycieczki rowerowe Clubnight Tours (na życzenie również po angielsku) spod hali targowej nr 7. Każdy może tam wypożyczyć rower za opłatą, ale sama wycieczka jest wliczona w cenę biletu festiwalowego.

ReklamaWiosna? Warto wybrać się do Niemiec. Przegląd atrakcji turystycznych 2
„jazzahead!“
Deutsch: http://jazzahead.de/de/festival/
Englisch: http://jazzahead.de/en/festival-en/

Rowerowe Clubnight Tours (German and English)

mailto:jazzahead@adfc-bremen.de

Bremen

Deutsch: http://www.bremen-tourismus.de
Englisch: http://www.bremen-tourism.de/enHamburg – ahoj w maju

Urodzinowa serenada dla hamburskiego portu

Wiosna? Warto wybrać się do Niemiec. Przegląd atrakcji turystycznych 3

Znak zodiaku - byk, wiek - 828 lat: Port hanzeatyckiego miasta, ważny dla Niemiec oraz jeden z największych na świecie portów kontenerowych, służy jako most łączący Niemcy i Europę z globalnymi rynkami. Rokrocznie około 7 maja odbywa się tutaj trzydniowe największe święto portowe świata. Właśnie tego dnia w 1189 roku cesarz Fryderyk Barbarossa potwierdził zniesienie ceł dla statków płynących Łabą do Morza Północnego.

W tym roku ponad 300 statków różnych typów zawinie do hamburskiego portu na okres od 5 do 7 maja, organizatorzy spodziewają się nawet miliona odwiedzających. Więcej niż 200 morskich, kulturalnych oraz kulinarnych eventów będzie dostępnych na wodzie i na lądzie. Wszystkie występy na żywo na mobilnych scenach koncertowych oraz spektakularny pokaz fajerwerków AIDA w sobotnią noc będą całkowicie za darmo. Obszar festiwalowy - „Portowa mila” (Hafenmeile) rozciągnie się od stacji U-Bahn Baumwall aż do Landungsbrücken (S/U-Bahn) i będzie otwarty od 10 rano do północy, w niedzielę do 21. To nie wszystko - w tym roku smacznym i pouczającym dodatkiem będzie ”NANTES Frankreich Festival” – święto nantejskiej kuchni i kultury, odbywający się na Kehrwiederspitze, blisko nowej Elbphilharmonie.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Nie należy również zapominać o klasykach Urodzin Portu: parady statków w piątek oraz niedzielę ok. 17 oraz tradycyjnego „Baletu Holowników” w sobotę.

Hafengeburtstag

Deutsch: http://www.hamburg-tourism.de/erleben/events/festivals-maerkte/hafengeburtstag-hamburg/
Englisch: http://www.hamburg-travel.com/experience/events/festivals-markets/hamburg-port-anniversary/

Deutsch: http://www.hamburg.de/hafengeburtstag/

En Vogue na jeziorze Woog: Dni Secesji w Darmstadt
Awangardowa architektura i design w centrum uwagi (19 - 21 maja 2017)

„Swój świat pokaże artysta – którego nigdy nie było i też nigdy nie będzie”. Ten cytat z ok. 1900 roku widnieje na wejściu do muzeum kolonii artystycznej na historycznym wzgórzu Mathildenhöhe. Gdy mówi się o secesji, Darmstadt jest wymieniane na równi z Paryżem, Barceloną czy Wiedniem. Kolonia artystyczna w Darmstadt działała między 1899 a 1914 rokiem. Słynni artyści, tacy jak Peter Behrens czy Joseph Maria Olbrich, pracowali tutaj – każdy w jednej z dziesięciu rezydencji.

Tegoroczne Dni Secesji rozpoczną się w piątek, 19 maja, koncertem jazzowym na świeżym powietrzu w ozdobionym rzeźbami oraz płaskorzeźbami platanowym gaju na wzgórzu Mathildenhöhe. W sobotę całe to wzgórze zaświeci przy okazji święta iluminacji „Illuminationsfest”. W czasie „Nacht im Gelb” zostaną oświetlone wszystkie budynki, w tym fascynująca Russische Kapelle – cerkiew św. Marii Magdaleny. Każdy bilet (od 6€) będzie umożliwiał udział w wycieczkach z przewodnikiem (część z nich w historycznych kostiumach) pomiędzy domami artystów i Hochzeitsturm (Wieżą Ślubów) oraz możliwość obejrzenia inspirujących wystaw specjalnych, takich jak pokaz secesyjnych kafelków w muzeum kolonii artystycznej.

Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach - specjalnie dla nich odbędzie się pobudzający wyobraźnię event: w niedzielę 21 maja, w południe, rozpocznie się festiwal kreatywnej rodziny z takimi atrakcjami jak przebieranki czy targowisko wyrobów ręcznych na wzgórzu Mathildenhöhe. A więc – „Kurtyna w górę!”.

Dni Secesji

German: http://www.darmstadt-tourismus.de/veranstaltungen/darmstaedter-jugendstiltage.html 

English: http://www.darmstadt-tourismus.de/en/events/days-of-art-nouveau.html

Czas wolny i wypoczynek

Zielony Berlin
Międzynarodowe Targi Ogrodnicze (IGA) rozpoczynają się już 13 kwietnia

Może to zabrzmieć jak bajka, a to przecież prawda!  Od połowy kwietnia szczęśliwi posiadacze biletu na ponad stuhektarowe targi IGA w berlińskim Marzahn uniosą się nad miastem. I to nie jest przenośnia - właśnie wtedy nastąpi otwarcie kolejki linowej „Ogrody świata”. Zbudowana na wzór kolejek alpejskich, zabierze pasażerów na 102-metrowe wzgórze Kienberg. Znajduje się tutaj wieża obserwacyjna Wolkenhain, która dostarczy odwiedzającym niesamowitych widoków na tereny IGA w kierunku centrum Berlina oraz na okalającą go Brandenburgię. Niespieszne, leniwe zejście ze wzgórza doprowadzi gości prosto do centrum informacyjnego IGA, a dla żądnych wrażeń przygotowano (dużo szybszy) zjazd ze wzgórza na bobslejach.

Co jeszcze mają do zaoferowania pierwsze w Berlinie, ekologiczne IGA?

Pod hasłem „Ocean kolorów” powstaje wielkie ogrodniczo-architektoniczne wydarzenie z ponad 5 tys. eventów, które dostarczy zwiedzającym wyjątkowych wrażeń związanych z naturą. Od przyrody po kulturę, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla przykładu, hala kwiatowa pokaże (niezależnie od pogody) 28 różnych kwitnących krajobrazów. W strefie     „i-Punkt GRÜN” zapaleni młodsi (lub starsi) ogrodnicy mogą chwycić za łopatę i sprawdzić się w pracy w ogródku. Nie zapomniano też o muzycznej rozrywce. Na specjalnie stworzonej scenie w amfiteatrze IGA Arena będzie grana nie tylko muzyka klasyczna, ale również pop oraz rock.

IGA, oddalona o 30 minut metrem (U-Bahn) od berlińskiego Alexanderplatz, będzie otwierana codziennie od 9 rano (w dzień otwarcia od 13), a zamykana zawsze dopiero, gdy zrobi się ciemno.

IGA

German: http://www.iga-berlin-2017.de

English: http://www.iga-berlin-2017.de/en 

100% Berlin

German: http://www.visitberlin.de/de

English: http://www.visitberlin.de/en 

Pierwszy gwizdek Hokejowych Mistrzostw Świata 2017 już 5 maja w Kolonii i Paryżu – kup bilet już teraz!

Niemiecka gwiazda tenisa Angelique Kerber została ambasadorką owocu niezwykłej niemiecko-francuskiej współpracy. Hokejowe Mistrzostwa Świata odbędą się w maju na obu brzegach Renu. Popularna „Angie” perfekcyjnie określiła to wydarzenie sportowe: „oszałamiająco szybkie zawody drużynowe, są po prostu fantastyczne”.

 Na turnieju wystąpi 16 zespołów, w tym faworyci – Rosja, Stany Zjednoczone oraz obrońca tytułu Kanada, i zagrają one w sumie aż 64 mecze. Słynąca ze swej przepięknej katedry Kolonia będzie głównym miastem-organizatorem turnieju – to tam odbędzie się faza finałowa oraz sam finał. Rozgrywki grupy A fazy wstępnej, w której zagrają Niemcy z trenerem Marco Sturmem, również odbędą się nad Renem, za to grupa B rozegra swoje mecze w Paryżu.

Hokeiści będą rywalizować w halach - LANXESS Arena w Köln-Deutz z ok. 18 tys. miejsc oraz AccorHotels Arena w Paris-Bercy z ok. 14 tys. miejsc. Organizatorzy spodziewają się podczas imprezy trwającej do 21 maja co najmniej 600.000 kibiców. A dla tych, którym nie uda się kupić biletu na swój wymarzony mecz, będzie zorganizowana ogromna strefa kibica wokół LANXESS Areny, gdzie wszystkie spotkania zostaną oczywiście pokazane na żywo na telebimach. Pozostaje krzyknąć: Gooool!

Hokejowe Mistrzostwa Świata

German: http://www.iihfworlds2017.com/de/ 

English: http://www.iihfworlds2017.com/en/ 

Kolonia

German: http://www.koelntourismus.de/stadterlebnis/aktiv-sport/2017-iihf-eishockey-weltmeisterschaft-koeln-paris.html 

English: http://www.cologne-tourism.com/city-experience/activities-sports/ice-hockey-world-championship-2017.html

Tematy

Pokój Lutra
Specjalna wystawa na zamku Wartburg już od 4 maja

To ambitny pomysł, żeby z okazji Roku Lutra pokazać bardziej całościowe spojrzenie na jego historię. Narodowa wystawa „Luter i Niemcy” w Eisenach jest jedną z trzech głównych państwowych wystaw, które mają uczcić jubileusz 500-lecia reformacji. Marcin Luter został ekskomunikowany w 1521 roku i musiał schronić się w potężnym zamku Wartburg (dziś ma ponad 1.000 lat i jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO) pod opieką Elektora Saksonii. Używając konspiracyjnego nazwiska Junker Jörg, Luter owocnie wykorzystał ten czas na przetłumaczenie Nowego Testamentu na jęz. niemiecki, co zajęło mu jedynie 11 tygodni.

Poza izbą Lutra - pomieszczeniem, gdzie wielki reformator pracował, wystawa pokazuje 3 tys. wspaniałych eksponatów na powierzchni ponad 1.000 m2, wzmacniając pamięć o roli Lutra jako symbolu Niemiec i postaci, w której Niemcy pokładają nadzieje. Pokaz demonstruje również, jak każda epoka historyczna ukształtowała swój własny obraz wojowniczego dysydenta. Wystawa będzie otwarta na zamku Wartburg od 4 maja do 5 listopada 2017. Opłata za wstęp (zawierająca audioprzewodnik): od 5 do 12 €, dzieci w wieku przedszkolnym gratis.

Wystawa „Luter i Niemcy”

Deutsch: http://www.wartburg.de/de/luther-2017/ausstellung-2017.html 

Englisch: http://www.wartburg.de/en//national-exhibition-in-2017.html 

Wszystkie trzy wystawy - in Eisenach, Berlin und Lutherstadt Wittenberg 

Deutsch: https://www.3xhammer.de 

Englisch: https://www.3xhammer.de/en/


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News