artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia assistance
W Val di Sole słońce świeci przez 90% zimowego sezonu
  fot. Sebastian Klauz W Val di Sole słońce świeci przez 90% zimowego sezonu

Val di Sole we Włoszech - dlaczego warto? [FOTO]

Czas czytania 4 minuty

Na naszych łamach słynna „Dolina Słońca” (bo tak zwykło nazywać się Val di Sole) gościła już wielokrotnie. To prawdziwy raj dla narciarzy zlokalizowany we Włoszech, pomiędzy jeziorem Garda i Południowym Tyrolem. Już dziś (co możecie zobaczyć na zdjęciach) miejsce to oferuje świetne warunki dla wszystkich spragnionych zimowych szaleństw.

Niezwykłe warunki pogodowe

Val di Sole otoczona jest jednym z najsłynniejszych masywów górskich obszaru alpejskiego: Dolomitami Brenta, masywem Adamello-Presanella oraz masywem Ortler-Cevedal. To największy w zachodnim Trydencie region narciarski i jednocześnie miejsce, które staramy się odwiedzić przynajmniej raz w roku.

Dlaczego? Powód jest prosty. W Dolinie panują wyjątkowe warunki klimatyczne. Dni słoneczne są w przeważającej większości, statystyki mówią o tym, że w sezonie na każde dziesięć dni przypada aż osiem z niezwykłą pogodą. Dołóżmy do tego bardzo obfite opady śniegu i przepis na zimowy urlop gotowy.

Ach, te trasy

Region to nie tylko świetnie przygotowane stoki, ale także atrakcyjne miejscowości. W przewodnikach często mowa jest o Marillev’ie. Jej dolna część położona jest na wysokości 900 m.n.p.m, ale górna: już na 1400 m. Obie „strefy” połączone są kolejką gondolową oraz drogą asfaltową. Marilleva połączona jest z ośrodkiem Madonna di Campiglio poprzez Folgaridę i inne kurorty, przez co tworzą jeden z największych regionów narciarskich na świecie zwany SKIRAMA. Tym samym oferują 380 km tras i około 140 wyciągów.

ReklamaVal di Sole we Włoszech - dlaczego warto? [FOTO] 1
W samej Val di Sole trasy narciarskie liczą około 160 kilometrów a liczba wyciągów opiewa na około 115. Konsorcjum Skirama Dolomity Adamello – Brenta, które łączy ze sobą 6 ośrodków narciarskich, może pochwalić się wieloma nartostradami. Większość ośrodków połączona jest wygodnymi skibusami, czy też nartostradami. Trasy narciarskie w Val di Sole są ciekawe i długie, nawet w czasie największego oblężenia nie są one zatłoczone

Karnet Superskirama Adamello Brenta upoważnia nas do jazdy na trasach aż 11 ośrodków i zdecydowanie polecamy go nabyć. Po zakupie, stoi przed nami 300 kilometrów tras.

Kamperem? Pewnie!

W okolicy znajdziemy jeden kemping wart polecenia. Mowa o Val di Sole Camping&Bungalows (http://www.valdisolecamping.it/en/). Jego lokalizacja jest perfekcyjna: same serce Parku Narodowego Stelvio. Z przodu mamy widok na wspomniany już masyw Adamello i Brenta. Na mapie caravaningowej Val di Sole jest już ponad 30 lat. Bardzo cichy, spokojny, idealny na wakacje dla tych, którzy chcą odpocząć od codziennego gwaru. Na jego terenie, prócz standardów jak chociażby suszarnia na rzeczy czy czyste sanitariaty z gorącą wodą, znajdziemy również przestrzeń grillową, pokoje zabaw dla dzieci oraz supermarket. Do najbliższego wyciągu narciarskiego mamy około 1 kilometr. 

A ceny? Pobyt osoby dorosłej to koszt od 6,5 do 9 euro za dobę (dzieci: 4,5 - 6,00 eur). Parcela (w sezonie wysokim) - 10 euro. Prywatna łazienka: już od 8 euro. 

ReklamaVal di Sole we Włoszech - dlaczego warto? [FOTO] 2
Nasi Czytelnicy zwrócili uwagę na inny obiekt: Camping Dolomiti (Dolomiti Camping Village&Welness Resort). Niestety, na chwilę obecną jest on zamknięty do odwołania. Trwa naprawa szkód po nawałnicy, która praktycznie zniszczyła całe pole.


Bartłomiej Ryś12.12.20191 zdjęć 22
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News