artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - ACSI

Światła na lewo

Czas czytania 2 minuty
Światła na lewo

W Irlandii i Wielkiej Brytanii dobrze jest przestawić także nasze reflektory na ruch lewostronny, by nie oślepiać innych użytkowników dróg. Nie robi tego, niestety, wielu kierowców z kontynentu. Zobaczmy, jak niewielkim wysiłkiem możemy pokazać kulturę i szacunek dla innych użytkowników dróg na Wyspach. Nasze światła mijania rzucają asymetryczny strumień światła z charakterystycznymi „palcami świetlnymi” skierowanymi na prawą stronę drogi. W ruchu lewostronnym oznacza to, niestety, oślepianie wszystkich jadących z przeciwka. Kiedyś przestawianie reflektorów było proste: na szybach lamp znajdowały się wzory optyczne, w tym także specjalnie oznaczone pole, które wystarczyło zakleić czarną folią. W dzisiejszych, nowoczesnych reflektorach, wymaga to znacznie więcej zachodu.

Światła na lewo 1Dla systemów halogenowych, ksenonowych i biksenonowych opartych na modułach projektorowych Hella opracowała tzw. rozwiązanie turystyczne. Bezpośrednio w module projektorowym umieszczono maleńką dźwigienkę, dostępną po zdjęciu tylnej obudowy lampy. Przesunięcie owej dźwigienki powoduje podniesienie mikroprzesłony w projektorze, co powoduje zmianę wytwarzanego strumienia światła na symetryczny, a więc nieoślepiający. Ważne tylko, by pamiętać o przywróceniu podstawowego ustawienia blendy po powrocie na kontynent.

Światła na lewo 2Reflektory z gładkimi szybami muszą być przestawiane w tradycyjny sposób: przez naklejanie nieprzepuszczającej światła folii. Folię można nabyć w każdym dobrym sklepie z akcesoriami, a wskazówki dotyczące sposobu precyzyjnego jej naklejenia znajdziemy w instrukcji użytkowania samochodu.

ReklamaŚwiatła na lewo 3

Juliusz Stożek


03.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News