artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper

Skandynawia - miejsce stworzone dla caravaningu

Skandynawia - miejsce stworzone dla caravaningu

Wielkie przestrzenie, malownicze drogi i tajemnicza Północ – jeżeli jakieś miejsce na ziemi zostało stworzone dla caravaningu, jest nim z pewnością Skandynawia. Od szwedzkich szkierów po fiordy Norwegii i arktyczną tundrę roztacza się bezmiar nieskażonej natury, poprzecinanej jedynie wyjątkowo dobrze utrzymanymi drogami.

Ucieczka od codzienności

Dla każdego żądnego przygód wędrowca Skandynawia to spełnienie marzeń. To ucieczka od zadymionej cywilizacji w piękno dziewiczej natury. Prawdziwe oderwanie od codzienności w krainie o niebywałej urodzie i intrygującej kulturze. 

Bez wielkich przygotowań można przeżyć przygodę życia. Przecież Skandynawia jest bardzo blisko! Od Polski dzieli Szwecję zaledwie jedna noc podróży promem. Z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony promy Stena Line odpływają nawet trzy razy dziennie, a podróż trwa zaledwie 10,5 godziny. To wystarczy, żeby się wyspać i przygotować do dalszej podróży, delektując się przy okazji morską przygodą na wielkim statku. Z Karlskrony bezpieczne i wygodne drogi wiodą w głąb Szwecji i dalej – do Norwegii.

Skandynawia dla każdego

O tym, że w Skandynawii za każdym zakrętem czekają zapierające dech w piersiach widoki, słyszał prawie każdy. Warto dodać, że prowadzące do tych pięknych miejsc drogi są dobrej jakości. W zasadzie po każdej z nich można jechać z przyczepą. Dotyczy to również malowniczych górskich tras Norwegii. Można też pozostawić przyczepę na kempingu i pokonać strome podjazdy bez niej.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kempingi czekają na podróżnych niemal w każdej miejscowości. Popularność caravaningu w Norwegii i Szwecji sprawia, że większość kempingów jest nastawiona głównie na posiadaczy przyczep i kamperów. Kempingi mają wysoki standard. Są czyste, ciche i przy tym niedrogie. Skończyły się już czasy, gdy Skandynawia straszyła cenami. To jednak nie oznacza, że miejsce przyczep jest tylko na kempingu! W Skandynawii do dziś funkcjonuje prawo allemannsretten, czyli tzw. prawo wolnościowe, pozwalające zatrzymać się na nocleg również w naturze, bez żadnych opłat. 

Jedyne, co w lecie podróżnika nie zaskoczy w Norwegii, to zmierzch. Białe noce, a wyżej na północ dzień polarny, umożliwiają zachwycanie się widokami przez okrągłą dobę. Skandynawskie lato nie pozwoli na chwilę wytchnienia. Przybywających zaskoczy natomiast łagodny klimat, jak na tak daleką północ Europy. Koło polarne można tu przekroczyć w typowo letnich temperaturach! Jedynie w górach, na wysokościach powyżej tysiąca metrów zdecydowanie przyda się ciepły sweter.

U szwedzkich sąsiadów

Piękne krajobrazy i zabytki kultury – to oferta Szwecji, skierowana do wszystkich. Już na początku skandynawskiego szlaku czeka krajobraz rozrzuconych na morzu wysp, a na nich urokliwa Karlskrona. Można tu zwiedzić zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i poznać piękno szkierowego wybrzeża Szwecji. 

Nieco dalej na północ leży Olandia, słoneczna wyspa wiatraków, gdzie można wypocząć i odwiedzić jeden z symboli Skandynawii – kamień runiczny w Karlevi. Na podróżników czeka też wyspa Gotlandia i niezmierzone przestrzenie lasów i jezior, aż po samą Północ. Można tu wracać wiele razy i ciągle odkrywać swoje – jak to mówią Szwedzi – „smultronställe”, czyli dosłownie „miejsce, gdzie rosną poziomki”, a w przenośni – ulubione zakątki.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Norweskie inspiracje

Fiordy, wodospady, lodowce, skały i piękne widoki... Całej różnorodności uroków Norwegii nie da się wymienić jednym tchem. Nie da się też ich zwiedzić podczas jednej podróży. Najlepszym pomysłem na pierwszą wizytę w tym rozległym kraju jest udanie się w góry i nad fiordy. 

Góry Jotunheimen i leżący niedaleko najdłuższy norweski fiord Sognefjord to prawdziwe cuda natury. Niedaleko znajduje się też największy lodowiec Europy – Jostedalsbreen. Wrażenia zapewnione nawet bez wysiadania z samochodu! Sama droga przez góry, jak i przejazd obok fiordów stają się przyjemnym wspomnieniem z wakacji. Wyjątkowo ekscytujące są też górskie podjazdy, a zwłaszcza słynna Droga Trolli (Trollvegen) w południowej części kraju. 

Sezon na Skandynawię

Sezon na Skandynawię trwa cały rok, trzeba tylko pamiętać o tym, że niektóre górskie drogi są otwarte jedynie od maja do października. W zimie czekają za to tajemnicze zorze polarne. Bez względu na porę roku, każdy dzień podróży w Skandynawii jest niezapomnianą przygodą. Warto ją przeżyć!

Informacje praktyczne

Przeprawa promem Stena Line z Gdyni do Karlskrony:

  • kamper: od 439 zł + kierowca, 
  • samochód osobowy z przyczepą kempingową: od 299 zł (samochód + kierowca) + 350 zł (duża przyczepa do 6 m długości),
  • dodatkowa osoba 80 zł + opłata ekologiczne SECA 6 zł w jedną stronę

Więcej na: www.stenaline.pl

  • Kemping: Szwecja – od 150 do 390 SEK na dobę (64 – 140 zł). W Norwegii podobnie
  • Paliwo: w przeliczeniu ok. 6,50 zł w Szwecji oraz 7,50 zł w Norwegii
  • Opłaty drogowe: w Szwecji opłat brak, w Norwegii – od 40 NOK (wjazd do Oslo) do 130 NOK za niektóre tunele

Artykuł pochodzi z numeru 2(67) 2015 Polskiego CaravaninguAdministrator13.07.20181 zdjęć 7