artykuły

PODRÓŻE
Na Litwę po bursztyny!
  fot. Pixabay

Na Litwę po bursztyny!

Jesień okazuje się porą roku, w której Litwa szczególnie zaprasza do odwiedzin i zwiedzania swoich atrakcji. Lithuania Travel, jako państwowa agencja turystyczna działa tutaj bardzo prężnie, oferując coraz to nowe możliwości poznawania kraju i jego bogactw. Jednym z nich jest bursztyn!

Muzeum bursztynu, powstało aby zaprezentować legendy dotyczące mistycznych właściwości leczniczych tego związku, badać jego naukowe cechy i pielęgnować dziedzictwo kulturowe regionu bałtyckiego. Nowe Muzeum Bursztynu Mizgiris jest strategicznie zlokalizowane w kurorcie Nida na Mierzei Kurońskiej, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją odrębną florę, unikalną faunę i dziedzictwo etnograficzne.

Mierzeja Kurońska Litwy jest jedną z najczęściej odwiedzanych części krajów nadbałtyckich. Charakteryzuje się ogromnymi dryfującymi wydmami, ulubionymi przez turystów plażami i wyjątkowym dziedzictwem kulturowym. Dlatego właśnie w Nidzie – miejscowości wypoczynkowej położonej w sercu Mierzei Kurońskiej, powstało nowe Muzeum Bursztynu Mizgiris, gdzie zbieranie i obróbka bursztynu uważane są za tradycyjne rzemiosło regionu. Muzeum stara się zachować unikalną historię tego bałtyckiego dziedzictwa, potocznie nazywanego „litewskim złotem”, i prezentować ją w nowy, interaktywny sposób.

„Bursztyn odegrał znaczącą rolę w kulturze litewskiej. Plemiona bałtyckie używały litego bursztynu już w latach 2000-1800 p.n..e do wyrobu biżuterii i narzędzi tkackich, leczenia chorób i ochrony ludzi przed złymi duchami. Tymczasem kadzidło bursztynowe służyło do ochrony dzieci, nowożeńców i żołnierzy idących na wojnę. Staramy się pokazać te bursztynowe tradycje poprzez ekspozycje naszego muzeum” – mówili Virginija i Kazimieras Mizgiris, założyciele muzeum i lokalni działacze kultury.

Kontynuując głęboko zakorzenione tradycje bursztynowe, bursztyn do dziś jest szeroko stosowany na Litwie, m.in. w litewskim przemyśle wellness. Ponieważ wiadomo, że środki te wzmacniają układ odpornościowy, niektóre SPA wykorzystują bursztynowy olej do masażu i innych zabiegów. Stwierdzono również, że materiał wydziela dodatkowe związki poprawiające zdrowie po podgrzaniu, dlatego w kilku centrach odnowy biologicznej z bursztynu wykonuje się elementy wyposażenia saun. Edukowanie opinii publicznej o właściwościach leczniczych surowca pozostaje częścią misji ludzi działających dziś w branży bursztynniczej.

Przed otwarciem nowego muzeum w czerwcu 2021 r. Muzeum Bursztynu w Połądze było główną atrakcją turystyczną Litwy. Jednak wyraźnie koncentruje się na sposobie, w jaki ten materiał był używany do dekoracji litewskich pałaców pod koniec XVIII do początku XX wieku. Tymczasem główną koncepcją nowego muzeum w Nidzie jest bursztynowa rzeka, która pokazuje drogę, jaką bursztyn wędruje od natury do kultury. Ekspozycja prezentuje rzadki bursztyn i dzieła sztuki, uzupełnione wirtualną opowieścią o powstawaniu bursztynu z jego różnymi formami, kolorami, skamieniałymi inkluzjami i nie tylko.

„To, co staramy się osiągnąć dzięki tej ekspozycji, to prezentacja bursztynu w nowoczesny i interaktywny sposób. Mamy nadzieję, że historia bursztynu, a także spuścizna bałtycka, będzie bardziej dostępna dla szerszej publiczności – zarówno młodych, jak i starszych, zagranicznych gości i mieszkańców, ponieważ rzuca światło na tę część dziedzictwa litewskiego, która nie dotarła do głównego nurtu kultury" - tłumaczy Mizgiris.

Muzeum Bursztynu Mizgiris znajduje się w Nidzie przy ul. 27 i wita gości przez cały rok. Zwiedzanie zarówno słynnego kurortu, jak i nowo otwartego muzeum pozwala zwiedzającym doświadczyć Litwy jako prawdziwego narodu bursztynu. W rzeczywistości najnowsza kampania turystyczna Litwy sprawia, że ​​wizyta jest jeszcze wygodniejsza, ponieważ promuje możliwość dłuższego pobytu w kraju, rekompensując odwiedzającym trzecią noc pobytu u ponad 200 dostawców zakwaterowania.

Więcej informacji o nowej kampanii turystycznej Litwy można znaleźć na stronie Lithuania Travel .


Szymon Kwiatkowski11.11.20210

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW